Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Wycieczka na Kaukaz: GRUZJA – ARMENIA 15 dni

Wycieczka na Kaukaz: GRUZJA – ARMENIA 15 dni

KrajArmenia, Gruzja
Transportsamolot
Wyjazd zWarszawa
Cena: od 9880 PLN

Drukuj program

Terminy

Termin: 2024-06-12 - 2024-06-26 | 15 dni Cena: 9880 PLN
Termin: 2024-08-02 - 2024-08-16 | 15 dni Cena: 9880 PLN

Opis oferty

Dwa kaukaskie kraje łączy ze sobą fakt, iż jako pierwsze w świecie uznały chrześcijaństwo za religię panującą. Pierwsza była Armenia, gdzie już w 301 r. uczynił to król Tiridates. Po niej w 337 r. król Iberii (wschodnia Gruzja) Mirian II. Łączy je również być może postać twórcy alfabetów. W 406 r. ormiański mnich Mesrop Masztoc stworzył od podstaw alfabet ormiański. Jedna z hipotez mówi też, że ten sam mnich przyczynił się do powstania alfabetu gruzińskiego. Te dwa piękne kraje łączy jednak przede wszystkim umiłowanie życia i wspólnego przeżywania radości. W…
pokaż więcej
Dwa kaukaskie kraje łączy ze sobą fakt, iż jako pierwsze w świecie uznały chrześcijaństwo za religię panującą. Pierwsza była Armenia, gdzie już w 301 r. uczynił to król Tiridates. Po niej w 337 r. król Iberii (wschodnia Gruzja) Mirian II. Łączy je również być może postać twórcy alfabetów. W 406 r. ormiański mnich Mesrop Masztoc stworzył od podstaw alfabet ormiański. Jedna z hipotez mówi też, że ten sam mnich przyczynił się do powstania alfabetu gruzińskiego. Te dwa piękne kraje łączy jednak przede wszystkim umiłowanie życia i wspólnego przeżywania radości. W trakcie biesiad stoły uginają się od pysznego jedzenia, a szlachetne trunki - ormiański koniak i gruzińskie wino umilają chwile.

TBILISI Prognoza pogody na najbliższy tydzień  STEPANTSMINDA Prognoza pogody na najbliższy tydzień  TATEV Prognoza pogody na najbliższy tydzień  EREVÁN Prognoza pogody na najbliższy tydzień  

Plan wycieczki

DZIEŃ 1: WARSZAWA – TBILISI .
Odlot z Warszawy do Tbilisi w godzinach wieczornych.

DZIEŃ 2: TBILISI .
Przylot do Tbilisi. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, krótki odpoczynek. Śniadanie w hotelu. Całodzienna wycieczka po TBILISI ze zwiedzaniem starego miasta, świątyni Metechi z XII wieku, dzielnicy Abanotubani z główną twierdzą miasta Narikala. Spacer wąskimi uliczkami miasta wzdłuż sklepów z dywanami i pamiątkami. Następnie zwiedzanie katedry Sioni, głównej świątyni Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego z XI wieku. Spacer aleją S. Rustaweli, główną ulicą Tbilisi. Kolacja, nocleg.
TBILISI, stolica Gruzji od V wieku n.e. ma długą i fascynującą historię. Założona w IV stuleciu przez króla Wachtanga Gorgasali na miejscu ciepłych źródeł mineralnych, rozwinęło się w główne miasto Kaukazu. Już w XII wieku Tbilisi było jednym z najbardziej ważnych politycznych, ekonomicznych i kulturowych centrów Bliskiego Wchodu. Było ono elementem kluczowym znanego Szlaku Jedwabnego ze względu na położenie na granicy pomiędzy Europą a Azją (zachodem i wschodem). Najstarsza część miasta słynie z niesamowitej mieszanki kultur. Meczet, synagoga, kościoły armeński i rzymskokatolicki harmonizują z cudownymi gruzińskimi cerkwiami i świecką architekturą. Drewniane domy z otwartymi rzeźbionymi balkonami witają każdego odwiedzającego. Balsamiczne łaźnie z siarką gościły poetów, pisarzy, muzyków, króli przez stulecia. Nad miastem góruje twierdza Narikala z IV wieku z przepięknymi widokami na wijącą się w dole rzekę Mtkwari (przez Rosjan nazwaną Kurą). Tbilisi miasto tak wielu stuleci i narodowości.

DZIEŃ 3: TBILISI – SIGHNAGHI - BODBE – TELAWI .
Śniadanie. Podróż do prowincji Kachetia.
Po dotarciu zwiedzanie SIGHNAGHI, przepięknego miasteczka górskiego, z którego otwiera się panorama na dolinę Alazani oraz Kaukaz Wschodni.
Zwiedzanie kościoła BODBE, miejsca pochówku św. Nino (patronki Gruzji).
Kolacja, nocleg w TELAWI.
Przejazd ok. 260 km.

DZIEŃ 4: KACHETIA: TELAWI – ALAWERDI – GREMI – SZUAMTA – TBILISI .
Śniadanie. Pobyt w regionie KACHETIA, najbardziej znanym gruzińskim regionie winnym; leży na wschód od Tbilisi. Bogaty jest w stare zabytkowe cerkiewki oraz winnice. Zwiedzanie katedry ALAWERDI z XI w., następnie klasztoru SZUAMTA z V-XVI w. oraz klasztoru IKALTO. Przejazd i zwiedzanie kompleksu architektonicznego GREMI z XVI w.
Obiad w wiejskim domu. Opcjonalnie - jeżeli czas pozwoli – możemy zwiedzić jedną z fabryk win w Telawi lub w okolicach w celu degustacji najlepszych gatunków gruzińskiego wina.
Powrót do TBILISI. Kolacja, nocleg. Przejazd ok. 270 km

DZIEŃ 5: GRUZIŃSKA WOJENNA DROGA: ANANURI – GUDAURI – KAZBEGI - TBILISI.
Śniadanie. Wyjazd na „Gruzińską Wojenną Drogę” wzdłuż Kaukazu. Po drodze historyczny i architektoniczny kompleks ANANURI, kurort narciarski GUDAURI, Przełęcz Krzyżową (2 395 m n. p. m.), następnie wioska KAZBEGI, spacer do cerkwi Świętej Trójcy Cminda Sameba z XI w. (ok. 1,5 godziny, lub fakultatywnie wyjazd samochodami terenowymi), piękny widok na szczyt góry Kazbegi. Powrót do TBILISI, kolacja, nocleg.
Przejazd ok. 320 km.

DZIEŃ 6: MCCHETA – GORI - UPLISCICHE – KUTAISI .
Śniadanie. Wycieczka do dawnej stolicy Gruzji – MCCHETY, zwiedzamy kompleks Dżwari (VII - XI.), katedrę Sweticchoweli (XI c.), klasztor Samtawro (IV – XI w.). Przejazd do GORI, miejsca urodzin Stalina, fakultatywnie zwiedzanie Muzeum Stalina (ok. 10 USD / os.), następnie przejazd i zwiedzanie skalnego miasta UPLISCICHE, założonego w VII w. p.n.e. Znajdują się tam: ogromna sala, pokoje dzienne, a także cerkiew z IX w. Wyjazd do KUTAISI. Kolacja, nocleg w KUTAISI.
Przejazd ok. 270 km.

DZIEŃ 7: KUTAISI – GELATI - MOCAMETA – ADŻARIA: GONIO – BATUMI .
Śniadanie. Zwiedzanie katedry BAGRATI z XI w. oraz historyczno-architektonicznego kompleksu w GELATI z XII w. (oba obiekty są na liście UNESCO), klasztoru MOCAMETA, położonego w urokliwym otoczeniu.
Przejazd do BATUMI, słynnego uzdrowiska nad morzem, zakwaterowanie w hotelu. Wycieczka po ADŻARII, muzułmańskim regionie Gruzji.
Zwiedzanie rzymskiej twierdzy GONIO (I w.). Czas wolny. Kolacja, nocleg. Przejazd ok. 190 km.
DZIEŃ 8: BATUMI - BORŻOMI – ACHALCICHE .
Śniadanie. Możliwość zwiedzania Ogrodu Botanicznego (za opłatą 8 USD / os.). Przejazd przez uzdrowisko BORŻOMI: spacer po parku zdrojowym, ew. dom Romanowych, degustacja mineralnej wody Borżomi prosto ze źródła - ACHALCICHE, kolacja, nocleg.
Przejazd ok. 330 km.

DZIEŃ 9: ACHALCICHE - WARDZIA – ARMENIA: GIUMRI .
Śniadanie. Wyjazd do WARDZII, zwiedzanie kompleksu Wardzia (XII-XIII w.), niegdyś 13-piętrowego dziś, po trzęsieniu ziemi, nieznacznie niższego, wykutego w skale miasta. Obiad.
Przyjazd do granicy z Armenią, przekroczenie na piechotę i przesiadka do autokaru armeńskiego, którym dalej dojazd do GIUMRI. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg. Trasa ok. 200 km.

DZIEŃ 10: GIUMRI - HACHPAT - SANAHIN - DILIDŻAN – SEWAN .
Śniadanie. Przejazd do regionu Lori przez miasto Vanadzor do miasta Alaverdi.
Zwiedzanie HACHPAT i SANAHIN, dwóch klasztorów z XI wieku, znajdujących się na liście UNESCO. Obiad w Hachpacie. Przejazd do prowincji TAWUSZ i górskiej miejscowości Dilidżan.
Przejazd nad JEZIORO SEWAN, największe jezioro Armenii i jedno z najwyżej położonych na świecie. Nocleg niedaleko jeziora. Przejazd ok. 260 km

DZIEŃ 11: JEZIORO SEWAN – NORATUS – GORIS .
Śniadanie. Przejazd nad SEWAN - spacer nad jednym z najwyżej położonych górskich słodkowodnych jezior świata. Zwiedzanie klasztoru sewańskiego z IX w. Oryginalnie składający się z trzech kościołów monastyr został wzniesiony na wyspie. Obniżający się poziom wody stworzył półwysep. Wyspa była niezamieszkana do VIII w kiedy to mnisi zbudowali tu kaplicę i kompleks cel.
Przejazd do NORATUS i podziwianie największego w Armenii skupiska chaczkarów z okresu od X do XIX wieku. Dalej górska droga poprowadzi na przełęcz Selim (2410 n.p.m.), gdzie wśród łąk znajduje się średniowieczny karawanseraj z 1332 r. - zajazd, zbudowany w czasach, gdy drogą tą biegła jedna z nitek słynnego Jedwabnego Szlaku.
Kolacja. Nocleg w GORIS. Przejazd ok. 280 km.

DZIEŃ 12: GORIS – CHNDZORESK - TATEW - NORAWANK – EREWAŃ .
Śniadanie. Przejazd do CHNDZORESK, skalnej wioski, gdzie można poczuć się tak, jakby czas się zatrzymał. Ludzie żyli tu pomiędzy skałami, w tradycyjny sposób w jaskiniach, aż to 1958 roku.
Przejazd kolejką do klasztoru TATEW nad kanionem rzeki Worotan z zapierającymi dech widokami kanionu.
Przejazd w stronę klasztoru NORAWANK (XIII w.), najpiękniejszego najbardziej fotogenicznego klasztoru Armenii. Obiad w restauracji w jaskini lub nad rzeką Arpa.
Powrót do EREWANIA.
Przejazd ok. 220 km.

DZIEŃ 13: EREWAŃ - GARNI – GEGHARD – EREWAŃ .
Śniadanie. Zwiedzanie EREWANIA: centrum miasta, skwer Republikański, Państwowy Uniwersytet, panorama miasta, parlament, pałac prezydencki, opera, Matenadaran (biblioteka antycznych manuskryptów).
Dla chętnych zwiedzanie fabryki brandy 'Ararat” i degustacja (13 USD / os.).
Wyjazd do miejscowości GARNI, zwiedzanie jedynej zachowanej pogańskiej świątyni w Armenii, poświęconej bogu słońca Mitrze. Zbudowana w roku 77 n. e. przez króla Trata (z dynastii Arshakidów). świątynia wykonana jest w stylu grecko-romańskim z charakterystycznymi filarami. Wznosi się z dumą na skalistym urwisku nad głębokim kanionem. Świątynia była letnią rezydencją dynastii Arszakidów. Zwiedzanie ruin królewskiego pałacu oraz królewskich łaźni.
Przejazd do unikatowej świątyni skalnej GEGHARD (XII-XIII w.), której nazwa oznacza „święta włócznia”. Znajdowała się tutaj niegdyś włócznia, która przekłuła ciało ukrzyżowanego Jezusa. Obecnie włócznia ta wystawiona jest w Muzeum Katedry Eczmiadzyńskiej. Klasztor Geghard znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO (2000). Kolacja w wiejskim domu. Powrót do Erewania. Spacer po Erewaniu. Nocleg. Trasa ok. 90 km.

DZIEŃ 14: EREWAŃ – ECZMIADZYN – ZWARTNOC – EREWAŃ .
Śniadanie. Wyjazd do ECZMIADZYNU, duchownego i administracyjnego centrum armeńskiego kościoła apostolskiego.
Zwiedzanie: sobór Eczmiadzynski (IV w.), kościół św. Hripsima (VII w.), pozostałości świątyni ZWARTNOC (VII w.), znajdującej się na liście dziedzictwa światowego UNESCO (2000).
Powrót na nocleg do Erewania. Wizyta na wernisażu, gdzie można zakupić wszelkiego rodzaju pamiątki. Kolacja z muzyką, tradycyjnymi toastami. Nocleg. Trasa 50 km.

DZIEŃ 15: EREWAŃ – WARSZAWA .
Rano transfer na lotnisko, wylot do Polski, przylot do Warszawy.

W cenie

Cena zawiera

 • bilet lotniczy Warszawa – Tbilisi, Erewań – Warszawa, w cenie 2000 PLN
 • zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2 osobowych (6 noclegów w Armenii - Giumri, Diliżanie, Goris, 3 w Erewaniu, 8 noclegów w Gruzji - 4 w Tbilisi, w Batumi, w Telawi i w Bakuriani, zakwaterowanie w pensjonacie: jeden nocleg w Gruzji (Kutaisi)
 • wyżywienie HB: 13 śniadań, 5 obiadów, 9 kolacji
 • transport w Armenii i Gruzji
 • opiekę przewodnika lokalnego angielsko/rosyjskojęzycznego
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, w tym przejazd kolejką do Tatew, oprócz fakultatywnych
 • usługi pilota w grupach od 10 osób
 • ubezpieczenie KL + NNW
 • VAT

Cena nie zawiera

 • przejazd terenowymi samochodami do Cminda Sameba (ok. 15 USD)
 • biletów wstępu zaznaczonych jako fakultatywne
 • usług pilota w grupach poniżej 10 osób
 • napiwków ok. 60 USD
 • Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”
 • Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 13 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”

Dopłata do pokoju 1-osobowego: 1495 PLN

Uwagi

W cerkwiach obowiązuje odpowiedni strój – panie: chusta na głowę, gdzieniegdzie wymagane są spódnice, panowie – długie spodnie.

 • Przy przekroczeniu granicy Podróżni muszą posiadać ważny paszport lub dowód osobisty, w zależności od wymagań w danym kraju oraz wizę, jeśli obowiązuje do danego kraju – informacje w Biurze. Osoby posiadające paszporty wydane przez kraje nie należące do UE zobowiązane są do sprawdzenia przepisów wizowych.
 • Dla osób podróżujących z nieletnimi osobami, którzy nie są ich opiekunami prawnymi, wymagane jest odpowiednie upoważnienie
 • Minimalna liczba uczestników: 15 osób
 • W przypadku nieosiągnięcia zakładanego minimum grupy wycieczka może zostać anulowana. Informacja o anulacji imprezy zostanie przekazana najpóźniej 20 dni przed rozpoczęciem
 • Godzina i miejsce wyjazdu mogą ulec zmianie po wcześniejszym poinformowaniu Podróżnych
 • Diety specjalistyczne (np. bezglutenowa, wegetariańska, wegańska i inne) realizujemy w przypadku ich dostępności po wcześniejszym zgłoszeniu
 • wycieczka nie jest przystosowana dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
 • Osoby podróżujące samotnie, które nie chcą dopłacać do pokoju 1-os. dokwaterowywane są do pokoju 2-os., jednakże biuro nie może tego zagwarantować. W przypadku braku drugiej osoby tej samej płci na dokwaterowanie obowiązuje dopłata do pokoju 1-os.
 • dla dziecka przy zakwaterowaniu na dostawce – zniżka do potwierdzenia
 • dla osób dorosłych nie ma możliwości zakwaterowania w pokoju 3-osobowym z oddzielnymi łóżkami
 • ustawowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w przypadku tej imprezy wynosi 13,00 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „ informacje dla klientów”
 • ustawowa składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy w przypadku tej imprezy wynosi 13,00 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „ informacje dla klientów”

©️ Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com, lub własne BT "Bezkresy" s.c.

 Biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie

 

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.