Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

IRAK BIBLIJNY 8 dni – liczba miejsc ograniczona

IRAK BIBLIJNY 8 dni – liczba miejsc ograniczona

KrajIRAK
TransportSAMOLOT
Wyjazd zWARSZAWA
Cena: od 7575 PLN
+ bilet lotniczy
Drukuj program

Terminy

Termin: 2024-10-13 - 2024-10-20 | 8 dni Cena: 7575 PLN

Opis oferty

Współczesny Irak to starożytna Mezopotamia, kolebka naszej cywilizacji. Na jego terenie znajduje się wiele miejscowości znanych z podręczników historii i Biblii, ale dziś znanych jako stanowiska archeologiczne. Na starożytnych ruinach lub w ich pobliżu nowi osadnicy budowali nowe miasta nadając im nowe nazwy…. Zwiedzając Irak można odnieść wrażenie, że współcześni islamscy mieszkańcy nie tylko że nie są dumni z historii ich ziem będących kolebką naszej cywilizacji, ale wręcz woleliby o niej zapomnieć. Tym bardziej my powinniśmy znać i kultywować wiedzę odzyskiwaną przez archeologów i naukowców. Panowały tu przecież takie cywilizacje…
pokaż więcej
Współczesny Irak to starożytna Mezopotamia, kolebka naszej cywilizacji. Na jego terenie znajduje się wiele miejscowości znanych z podręczników historii i Biblii, ale dziś znanych jako stanowiska archeologiczne. Na starożytnych ruinach lub w ich pobliżu nowi osadnicy budowali nowe miasta nadając im nowe nazwy…. Zwiedzając Irak można odnieść wrażenie, że współcześni islamscy mieszkańcy nie tylko że nie są dumni z historii ich ziem będących kolebką naszej cywilizacji, ale wręcz woleliby o niej zapomnieć. Tym bardziej my powinniśmy znać i kultywować wiedzę odzyskiwaną przez archeologów i naukowców. Panowały tu przecież takie cywilizacje jak np. Sumerowie, Akadyjczycy, Babilończycy i Asyryjczycy…...

Plan wycieczki

1. DZIEŃ: WARSZAWA – STAMBUŁ 

O 17:00 zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie, wylot do Stambułu o 19.05 i tam lądujemy ok 22.40. Przelot trwa ok. 2 godziny i 30 minut.

2. DZIEŃ: STAMBUŁ – Al-BASRA - NASIRUYAH (ś,o,k)

O 03:55 wylot i po ponad 3 godzinach lądowanie o 07.15 w AL-BASRA na południu Iraku.
Śniadanie.
Zwiedzanie Basry, która została założona przez kalifa Umara w 636 roku jako obóz wojskowy. Z biegiem czasu osiedlało się w jego pobliżu coraz więcej cywilów i obóz stał się miastem. Przez bardzo długi czas miasto było centrum handlowym i kulturalnym oraz jednym z ważniejszych portów arabskiego świata. Od podboju w 1668 przez Imperium Osmańskie straciło na znaczeniu.
Podczas II wojny światowej Brytyjczycy, okupujący Irak od 1917 (od 1920 na podstawie mandatu Ligi Narodów), zmodernizowali port, czyniąc go ważnym punktem na szlaku dostaw broni i zaopatrzenia dla Związku Radzieckiego. Pod koniec wojny populacja miasta wynosiła około 93 tys. Do 1977 wzrosła do 1,5 mln.
Zobaczymy m. in: Muzeum Basrah mieszczące się w dawnym pałacu Saddama Husajna. Jej zbiory związane są z cywilizacjami mezopotamskimi, babilońskimi, perskimi, a także z historią samego miasta. Muzeum Basrah otworzyło swoje podwoje dla publiczności w marcu 2019 roku.
Po południu przejedziemy do Chibayesh – bagna, ale to też „RAJ”. To tu Adam z Ewą żyli szczęśliwie, do czasu, gdy nie skusili się na zakazany owoc. Obecnie to mokradła Mezopotamii, czyli wilgotne tereny przy ujściu Eufratu i Tygrysu, tzw. Ogrody Edenu, wyjątkowe ze względu na liczne ptactwo, ryby, bawoły, trzciny, rośliny. Spotkania z mieszkańcami Ahwaru. Rdzenni mieszkańcy żyją w pływających wioskach i poruszają się łodziami po tychże mokradłach. Przepłyniemy łodziami prowadzonymi przez potomków Sumerów. Na mokradłach zostaniemy prawie do wieczora, odwiedzimy autochtonów żyjących w tych samych warunkach, co ich przodkowie kilka tysięcy lat temu. Wyjątkowa osobliwość przyrody i mieszkającej tu ludności przyczyniła się do wpisania mokradeł na listę UNESCO.
Obiad w domu z trzciny – Al Mudhif.
Przejazd do NASIRUYAH pod UR. Kolacja z owocami morza w restauracji.
Nocleg. Przejazd ok. 190 km

3. DZIEŃ: NASIRUYAH - UR – URUK – NADZAF (ś,o,k).

Śniadanie. Potem przejazd do pobliskiego UR, to jedno z najważniejszych miast Sumeru oraz stolica imperium pod koniec III tys. p.n.e. W starożytności było miastem portowym na rzece Eufrat.
Zobaczymy tu imponujący Ziggurat, jeden z największych i najlepiej zachowany obiekt sakralny tego typu na świecie i m.in. Dom Abrahama, pałac Sholgi.
Biblia wspomina o tym mieście jako o Ur Chaldejczyków i wskazuje je jako miejsce, w którym urodził się i skąd wyruszył na zachód prorok Abraham około roku 2000 p.n.e. Miasto swoją największą świetność przeżywało w czasach tzw. sumeryjskiego renesansu, czyli w okresie od ok. 2100-2000 p.n.e., kiedy było stolicą zcentralizowanego państwa pod rządami królów z III dynastii z Ur.

Po nim zwiedzanie stanowisk archeologicznych w URUK z zigguratem ANU, na którym zbudowano Białą Świątynię.
Obiad.
Wyjazd do NADŻAFU, świętego miasta Szyitów. Zwiedzanie sanktuarium Alego - zięcia Proroka Mahometa i czwartego Kalifa. Kolejno zwiedzanie starego miasta. Następnie udamy się do Kufy. Krótkie odwiedziny w meczecie, zbudowanym wg wierzeń w miejscu, gdzie przebywał m.in. pierwszy człowiek - Adam oraz kilku proroków znanych ze Starego Testamentu
Zakwaterowanie. Kolacja i nocleg w hotelu.
Przejazd ok. 270 km

4. DZIEŃ: NADZAF - BABILON – KTEZYFON - BAGDAD (ś,o,k).

Śniadanie.
Po noclegu w NADŻAFIE odwiedzimy grobowiec EZECHIELA, a potem udamy się do BABILONU – to Centrum Starożytnej Mezopotamii.
Babilon był jednym z najważniejszych miast starożytnej Mezopotamii, tętniącym życiem centrum, stolicą imperiów oraz centrum nauki, kultury, sztuki a także ważnym ośrodek religijnym. Miasto położone nad rzeką Eufrat, nazywane było Bab ili, czyli wrota boga – miejsce niebios i ziemi, siedziba życia. W latach 626-539 p.n.e. Babilon był stolicą Babilonii – państwa nowo babilońskiego.
W Babilonie znajdowała się słynna imponująca BRAMA ISZTAR (obecnie w Muzeum Pergamońskim w Berlinie, ale odbudowano jej kopię), Pałac Nabuchodonozora, określany cudem ludzkości, Esagila – świątynia Marduka oraz ziggurat Etemenanki, kojarzony z biblijną Wieżę Babel.
Centralny pałac w mieście odbudowano z najwyższą starannością. Według jednej z wersji, w pierwotnym pałacu zmarł Aleksander Wielki - siedząc na tronie, w otoczeniu swoich generałów

Jeśli czas pozwoli, to udamy się do do milionowego miasta – KARBALI. w pielgrzymkowym mieście szyitów. Obiad po przyjeździe do miasta.
Tutaj w 680 roku miała tu miejsce bitwa, w której zginął wnuk Mahometa, Husajn ibn Ali. Jego grób jest popularnym miejscem pielgrzymek szyitów.
W roku 1915 miało miejsce powstanie w Karbali, będące aktem buntu przeciwko Imperium Osmańskiemu, rządzącemu wówczas na tych terenach. Tu również jest ratusz broniony przez polskich i bułgarskich żołnierzy przed rebeliantami. Przyjazd do Karbali oprócz czasu wydłużyłby trasę o ponad 80 km

Obiad.
Przejazd do BAGDADU.
Po drodze zobaczymy jeszcze w starożytnym KTEZYFONIE królewski pałac z kolebkowym sklepieniem o rozpiętości największej na świecie.

W Bagdadzie udamy się na zwiedzanie miasta. Zaczniemy od Katedry Saydat al Najat w dzielnicy Karade, zaprojektowanej w 1952 r. przez polskiego architekta Kafkę. Projekt odnosi się do łodzi, w której Jezus łowił ryby z uczniami. W pobliżu katedry, w 2010 roku doszło do zamachu terrorystycznego, w którym zginęło 47 osób, w tym dwóch księży. Arcybiskup Bagdadu w 2011 roku podjął decyzję o odbudowie Katedry.
Zakwaterowanie, kolacja, nocleg. Przejazd ok. 185 km

5. DZIEŃ: BAGDAD (ś,o,k).

Śniadanie zawierające gęstą śmietanę i ciasto (Qaimer i Kahi), a potem warto zacząć od kawy w KAWIARNI SZABANDAR, która otworzyła swoje podwoje przy ulicy Al Mutanabi w 1917 roku i służyła jako miejsce spotkań dla uczonych i myślicieli z Bagdadu.
Zwiedzanie miasta z lokalnym przewodnikiem: FIRDOUS SQUARE to słynny punkt orientacyjny Bagdadu, otoczony kilkoma znanymi budynkami takimi jak meczet 17 DNIA RAMADANU i najbardziej znane w mieście słynne hotele - Hotel Palestine i Sheraton Ishtar. Oba te hotele zyskały sławę, służąc jako baza dla korespondentów zagranicznych którzy napływali do Bagdadu po 2003 r.
Na placu FIRDOUS znajdował się kiedyś najbardziej widoczny punkt orientacyjny Bagdadu, dopóki nie został przewrócony w 2003 roku. Był to 12-metrowy posąg dyktatora Saddama Husajna. Obecnie zastąpiono go ……...koszem na śmieci. Zobaczymy Pałac Abbasydów i wieżę zegarową oraz pomniki latającego dywanu i Ali Baby i 40 rozbójników a także pomnik Lampy Alladyna. Będziemy na słynnym miedzianym targu, aby stąd właśnie przywieść do kraju pamiątkę z Iraku.
W trakcie zwiedzania rejs łodzią po rzece Tygrys.
Obiad w klimatycznej lokalnej restauracji.
Kolejny monument to AL SHAHEED, znany również jako Pomnik Męczenników - słynna niebieska budowla wyłożona ceramicznymi kafelkami konstrukcja w kształcie jajka. Została zbudowana dla upamiętnienia tych, którzy stracili życie w krwawej wojnie irańsko-irackiej w latach 80-tych. Sam pomnik robi wrażenie, gdy podejdziemy blisko i przekonamy się jak bardzo jest wielki.
Na ulicy Al Mutanabi znajduje się Safafreer Copper Market oraz XIII-wieczna MEDRESA MUSTANSIRIYAH. Ta islamska szkoła jest jedną z najstarszych w świecie islamskim - założona jeszcze w czasach dynastii Abbasydów.
Wskazana jest wizyta w MUZEUM IRAKU, ponieważ znajdują się tam jedne z najbardziej imponujących artefaktów, niezwykle istotnych dla historii i kultury tego państwa. Niestety, muzeum zostało splądrowane po inwazji w 2003 r, ale otworzyło swoje drzwi ponownie w 2015 roku i powoli odzyskuje niektóre eksponaty, ściągając z całego świata zrabowane antyki,
Kolacja w tradycyjnej restauracji irackiej, przy muzyce na żywo. Nocny spacer po tętniącej po zmroku życiem ulicy Karade. Kolacja i nocleg w tym samym hotelu

6. DZIEŃ: BAGDAD – SAMARRA – ASHUR - MOSUL (ś,o,k).

Śniadanie.
Przejazd do wpisanego na listę UNESCO miasteczka SAMARRA. To tu są ruiny Wielkiego Meczetu z IX wiekuz minaretem w spiralnej formie uważanego przez woelu za biblijną Wieżę Babel.

Po krótkim zjeździe z głównej trasy docieramy do ASHUR, znów jednego z najważniejszych miast starożytnej Asyrii aby zobaczyć ziggurat miasta. Obecnie to KALAT, a w zasadzie - Kalat asz-SzarkatAszur – starożytne miasto w północnej Mezopotamii; w III i II tysiącleciu p.n.e. główne miasto i stolica Asyrii, święte miasto boga Aszura z jego główną świątynią E-szara. Obecnie to stanowisko archeologiczne nad zachodnim brzegiem Tygrysu, około 110 km na południe od Mosulu. Zostało ono wybudowane w naturalnym trójkącie stworzonym przez dwie odnogi Tygrysa, co dawało mu naturalną ochronę. W 2003 roku miasto wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Obiad w restauracji w jednej z mijanych wiosek.

Przejazd do MOSULU, zakwaterowanie w hotelu, kolacja ze słynnym daniem Lahm Baajeen, nocleg. Przejazd ok. 450 km

7. DZIEŃ: MOSUL - NINIWA - NIMRUD - KALAT - IRBIL (ś,o,k) .

Śniadanie w hotelu a po nim odkrywanie starożytnego miasta oraz meczet Al.-Nuru, minarety i kościół odbudowany przez UNESCO,
Wizyta w pobliskiej NINIWIE. To starożytne miasto w północnej Mezopotamii, jedna ze stolic Asyrii. Obecnie to stanowisko archeologiczne Ninawa w Iraku, na północny wschód od śródmieścia Mosulu.
Przed podbojem tych terenów przez muzułmanów w VII wieku, starożytne miasto Niniwa, leżąca tuż obok Mosulu, na lewym bregu Tygrysu, był przez wiele wieków chrześcijańskia, odkąd Asyryjczycy w I i II wieku przyjęli nową wiarę.
Na miejscu starożytnej osady w VII wieku Arabowie zbudowali miasto, które w VIII wieku stało się głównym miastem Mezopotamii.

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Niniwy datuje się na VI tysiąclecie p.n.e., a w III tysiącleciu p.n.e. istniało już w tym miejscu dość znaczne jak na tamte czasy miasto, znane jako miejsce kultu bogini Inany. U schyłku II tysiąclecia p.n.e. tacy królowie asyryjscy jak Assur-resza-iszi I i jego syn Tiglat-Pileser I, wybudowali tutaj swoje pałace.
W Niniwie niektórzy badacze próbowali zlokalizować słynne wiszące ogrody Semiramidy, jeden z siedmiu cudów świata….. Jakkolwiek trudno udowodnić istnienie tego konkretnego obiektu, to jednak kompleksy ogrodowe, bardzo okazałe, z pewnością w Niniwie były. W trakcie prac wykopaliskowych udało się odkopać uskrzydlone posagi byków ważące po 40 ton, a także bogatą bibliotekę królewską zapisaną na glinianych tabliczkach pismem klinowym… Oprócz pałaców królewskich odkopano także 12 km murów obronnych i liczne przykłady sztuki asyryjskiej.

Po poznaniu NINIWY przejazd do NIMRUDU, to stanowisko archeologiczne o tej nazwie,  biblijne KALACH, obecnie zwane KALHU – starożytne miasto w północnej Mezopotamii, na wschodnim brzegu rzeki Tygrys, w IX i VIII w. p.n.e. stolica imperium asyryjskiego. Leży w północnym Iraku, ok. 35 km na południowy wschód od miasta Mosul.
Obiad.
Przenosimy się do IRBILU.
Kolacja i ew. spacerowanie Irbil by night do czasu transferu do późnej nocy.

Przejazd ok. 285 km

8. DZIEŃ: IRBIL – STAMBUŁ – WARSZAWA (-).

Transfer i przybycie na lotnisko na 01.30. Wylot do Stambułu o 03.55 i o 06.45 przylot do Turcji. Odlot do Warszawy o 08.00 i przylot do Polski o 09.30.

W cenie

Cena zawiera

Zakwaterowanie:

- 5 x w hotelu 4* w pokoju dwuosobowym

1 x Nasiruyah pod UR

1 x w Nadżaf

2 x w Bagdadzie

1 x w Mosulu

- 2 nocne przeloty

Wyżywienie:

- 6 x śniadanie

- 6 x obiady

- 6 x kolacje

Transport w trakcie pobytu
Transfery z lotniska w Basrze i na lotnisko w Irbilu
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
Usługi pilota z Polski
Opiekę anglojęzycznego przewodnika lokalnego – tam, gdzie będzie to nieodzowne i jego tłumaczenie przez pilota
Ubezpieczenie NNW i KL
Ustawową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
VAT

Cena nie zawiera

• Wydatków i zakupów osobistych
• Wiza indywidualna do Iraku wykupiona osobiście na lotnisku
• Przelot z Warszawy przez Stambuł – bilet w klasie ekonomicznej i powrót identycznie (w cenie 3 400 zł/osoba – cena na dzień 02.05.2024)
• Napiwki - w krajach arabskich to dość codzienne zjawisko.

Dopłata do pokoju 1-osobowego: 1495 PLN

Uwagi

• Średnia temperatura w październiku to 27 - 30 st.C

• W trakcie pobytu warto zadbać o odpowiedni ubiór. W teorii od obcokrajowców nie wymaga się noszenia specjalnych strojów, ale źle dopasowany strój może utrudnić normalne funkcjonowanie. Należy przygotować się na wysokie temperatury oraz silnie świecące słońce. Warto też pamiętać, że większość pojazdów oraz pomieszczeń jest klimatyzowana – żeby się nie przeziębić należy mieć ze sobą coś cieplejszego.

• Do Iraku nie wolno wwozić niektórych przedmiotów (między innymi alkoholu oraz pism ze zdjęciami, które mogą zostać uznane za erotyczne lub pornograficzne).
• Walutą obowiązującą w Iraku jest Dinar Iracki. Jeden dinar to równowartość mniej więcej 0.00076 $USA. W celu kupienia dinara najlepiej zabrać ze sobą dolary. W celu wymiany waluty należy mieć przy sobie paszport. W Iraku można płacić kartami większości sieci (Maestro, Visa, Visa Electron i in.). O wysokość opłat za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się w swoim banku.
• Znajdująca się w paszporcie pieczątka izraelska może uniemożliwić uzyskanie wizy bądź przekroczenie granicy.
• Cena przy grupie min. 15 uczestników.

Uwaga: Biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie.

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.