Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

MONGOLIA — szlakiem nomadów, 16 dni

MONGOLIA — szlakiem nomadów, 16 dni

KrajMongolia
Transportsamolot
Wyjazd zdowolnego lotniska
Drukuj program

Terminy

Termin: - | 1 dni Cena: 0 PLN

Opis oferty

Jakie uczucia wzbudza w człowieku przestrzeń, która zdaje się nie mieć końca? Co myśli człowiek, kiedy droga cały czas prowadzi tylko do przodu i nigdy nie ma powrotu? Jak wygląda codzienność obracająca się wokół oporządzenia kóz i owiec? Takie jest życie nomadów, mieszkających wśród niesamowitych, zmieniających się jak w kalejdoskopie widoków. Najdrobniejszy powiew wiatru sprawia, że krajobraz się zmienia, by już nigdy nie być takim samym jak był przedtem. Ta podróż to okazja, by przez moment odpocząć od codzienności i na krótką chwilę stać się częścią tego świata, gdzie rytm…
pokaż więcej

Jakie uczucia wzbudza w człowieku przestrzeń, która zdaje się nie mieć końca? Co myśli człowiek, kiedy droga cały czas prowadzi tylko do przodu i nigdy nie ma powrotu? Jak wygląda codzienność obracająca się wokół oporządzenia kóz i owiec? Takie jest życie nomadów, mieszkających wśród niesamowitych, zmieniających się jak w kalejdoskopie widoków. Najdrobniejszy powiew wiatru sprawia, że krajobraz się zmienia, by już nigdy nie być takim samym jak był przedtem. Ta podróż to okazja, by przez moment odpocząć od codzienności i na krótką chwilę stać się częścią tego świata, gdzie rytm życia ukształtował się tysiące lat temu i często pozostał się niezmienny do dzisiaj.

ULAANBAATAR WEATHER

Plan wycieczki

1 DZIEŃ: POLSKA - UŁAN BATOR

Wylot z Polski, przelot do Moskwy, przesiadka na nocny lot do Ułan Bator.

 

2 DZIEŃ: UŁAN BATOR

Przylot do UŁAN BATOR. Pozostawienie bagaży w przechowalni hotelowej. Śniadanie w hotelu a następnie zwiedzanie stolicy miasta. W programie: plac Chingis Khana i budynek parlamentu, wizyta w głównym klasztorze buddyjskim GANDAN. Po obiedzie, zwiedzanie MUZEUM HISTORYCZNEGO. Odwiedzimy też centrum handlowe i rozrywkowe HUNNUMALL. Kolacja i nocleg w hotelu.

 

3 DZIEŃ: TERELDŻ

Rano po śniadaniu przejeżdżamy do Parku przyrodniczego TERELDŻ, po drodze zatrzymujemy się aby zobaczyć ogromny 30 metrowy żelazny pomnik konny Chingis Chana. Docieramy do Parku Tereldż, znanego z pięknych formacji skalnych i tak zwanej ŻÓŁWIEJ GÓRY. Po obiedzie zobaczymy mieszczący się w górach klasztor buddyjski. Następnie udajemy się do naszego obozowiska, gdzie będziemy pierwszy raz na naszej wyprawie nocować w mongolskich jurtach. Kolacja i zakwaterowanie.

 

4 DZIEŃ: BAGA GAZRLIN CHULUU

Rano śniadanie i wyjazd w stronę pustyni GOBI, drugiej najstarszej pustyni na świecie. Po drodze wizyta w BAGA GAZRIIN CHULUU – to malownicze miejsce jest jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów leżących miedzy stolicą kraju a pustynią Gobi. Na miejsce docieramy po południu, na obiad. Zatrzymujemy się w bazie turystycznej. Pozostaje nam wiele czasu na zwiedzanie i spacery. Kolacja i nocleg w jurtach.

 

5 DZIEŃ: TSAGAAN SUVARGA

Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę, przez wzbudzające podziw przestrzenie pustyni Gobi. Wczesnym popołudniem docieramy do TSAGAN SUVARGA, to niesamowite formacje klifów w białych i różowych kolorach sięgających nawet do 30 m wysokości. Obiad. Dojeżdżamy do miejsca odkrycia datowanych na okres brązu petroglifów przedstawiających ludzi polujących na dzikie zwierzęta. Kolacja. Nocleg w jurtach.

 

 

6 DZIEŃ: GURVAN SAIKHAN

Rano po śniadaniu jedziemy do Parku Narodowego GURVAN SAIKHAN, (z mongolskiego trzy piękna Gobi). Przy wjeździe do Parku Narodowego zwiedzamy muzeum, w którym znajdują się odkryte przez archeologów jaja, kości i szkieletów dinozaurów i innych zwierząt zamieszkujących te tereny na przestrzeni dziejów. Obiad. Idziemy dalej pieszo nad tak zwany WĄWÓZ SĘPÓW. Dno wąwozu przez cały rok pokryte jest skute lodem. Wracamy do bazy turystycznej gdzie czeka nas gorąca woda, kąpiel, wspólna kolacja i nocleg.

 

7 DZIEŃ: KHONGOLIN ELS

Po śniadaniu w bazie udajemy się w stronę tak zwanych śpiewających wydm czyli KHONGORIIN ELS. To jedne z najpiękniejszych wydm w Mongolii i na świecie. Ich wysokość dochodzi do 200 m, szerokość do 12 km, a długość do 100 km. Obiad. Po zwiedzaniu Khongoriin Els zatrzymujemy się u rodziny nomadów hodującą wielbłądy, mieszkającej w tych surowych warunkach. Dla chętnych przejażdżka na wielbłądach. Panie spróbują pomóc w codziennych zajęciach kobiet a panowie w oporządzaniu stada wielbłądów. Wieczorem wspólnie uczestniczymy w mongolskich tradycyjnych grach. Nocleg w jurtach u rodziny nomadów.

 

8 DZIEŃ: BAYANZAG

Mongolskie śniadanie i dalej ruszamy w naszą niesamowitą podróż ku płonącym klifom BAYANZAG. Po drodze obiad. Przejazd w miejsce gdzie amerykańscy paleontolodzy odnaleźli kości i jaja dinozaurów które żyły na ziemi 160 milionów lat temu. Od ponad stu lat prowadzone są tu badania rozpoczęte przez amerykańskiego paleontologa Roya Chapmana. Kolacja i nocleg w jurtach.

 

9 DZIEŃ: ONGIIN KHIID

Rano śniadanie. Wyjeżdżamy powoli z obszaru pustyni Gobi, jedziemy doliną rzeki Ongi. Obiad. Niedaleko rzeki znajdują się ruiny dwóch klasztorów buddyjskich o wspólnej nazwie ONGIN KHID, w czasach przedkomunistycznych były one największymi klasztorami w Mongolii. Zwiedzamy klasztory. Kolacja i nocleg w obozowisku.

 

10 DZIEŃ: KARAKORUM

Po śniadaniu i wykwaterowaniu jedziemy w stronę dawnej stolicy Mongolii KARAKORUM. Na mijecu obiad. Wizyta w muzeum prezentującym historię Karakorum oraz odwiedziny w powstałym na jego gruzach buddyjskim klasztorze Erdenee Zuu. Kolacja i nocleg w jurtach.

 

11 DZIEŃ: CHORGO

Po śniadaniu w bazie wyjeżdżamy do PARKU NARODOWEGO CHORGO, to powulkaniczne krajobrazy, które zostały nienaruszone do dzisiaj. Pieszo wybieramy się na szczyt wulkanu Chorgo, a później nad jezioro o nazwie Terkhiin Tsagaan, gdzie możliwa jest kąpiel w krystalicznie czystej wodzie. Obiad. Czas wolny, kolacja, nocleg w jurtach.

 

12 DZIEŃ: JEZIORO CHUBSUGUŁ

Po śniadaniu wyjeżdżamy na brzeg jeziora CHUBSUGUŁ – największego jeziora Mongolii, położonego wśród porośniętych tajgą gór. Wody jeziora są uznawane za najczystsze na świecie. Otaczające jezioro tereny szczycą się rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt. Obiad. Późnym popołudniem docieramy do leżące nad brzegiem jeziora bazy turystycznej. Dla chętnych przejażdżka na koniach. Kolacja i nocleg w jurtach nad brzegiem jeziora.

 

13 DZIEŃ: KHUVSGUI

Rano po śniadaniu udajemy się w porośnięte tajgą góry, w których odnajdziemy krainę Catanów, plemienia żyjącego w surowych warunkach i słynącego z hodowli reniferów, oraz wyznawanego szamanizmu. Chwila przerwy na wspólne zdjęcia i zapoznanie się z obyczajami tych ludzi i sposobem ich życia. Po powrocie z krainy Catanów, przepływamy wynajętymi łodziami na wyspę. Obiad. Dla chętnych możliwość wynajęcia kajaków. Kolacja i nocleg w jurtach.

 

14 DZIEŃ: ARHANGAI (rodzina nomadów)

Rano po śniadaniu opuszczamy prowincje HUBSTAI i przemieścimy się do prowincji Arhangai, aby odwiedzić rodzinę mieszkających tam nomadów. Obiad. W ciągu tego dnia będziemy poznawać codzienne życie nomadów i staniemy się jednym z nich. Kolacja i nocleg w jurtach u rodziny nomadów.

 

15 DZIEŃ: UŁAN BATOR

Rano po śniadaniu z rodzimą nomadów ruszymy w drogę do UŁAN BATOR. Późnym popołudniem docieramy do stolicy. Obiad. Po krótkim odpoczynku udajemy się na koncert Mongolskiego Tradycyjnego Zespołu Muzyki i Tańca. W drodze powrotnej do hotelu odwiedzimy główne centrum handlowe Univermag . Dla chętnych możliwość zakupu pamiątek, oryginalnych upominków czy mongolskiego kaszmiru. Pożegnalna kolacja w restauracji, wręczenie upominków. Nocleg w hotelu.

 

16 DZIEŃ: UŁAN BATOR - POLSKA

Rano śniadanie i transfer na lotnisko. Pożegnanie. Lot powrotny.

 

  • Do zrealizowania programu w podanej cenie wystarczy, że grupa składa się z 4 osób. Na Państwa życzenie możemy zorganizować pobyt w innym, wskazanym terminie.
  • Grupy składające się z mniej niż 11 osób będą obsługiwane bez pilota ale z polskojęzycznym przewodnikiem towarzyszącym grupie przez cały czas pobytu w Mongolii.

W cenie

Cena zawiera

  • Usługi lokalnego przewodnika polskojęzycznego;
  • Noclegi w hotelach w Ułan-Bator i bazach turystycznych (w dwu-czteroosobowych jurtach ze wspólnymi łazienkami);
  • Wyżywienie: 3x dziennie;
  • Napoje na całej trasie;
  • Wszystkie przejazdy i transfery samochodami terenowymi z klimatyzacją i z doświadczonymi kierowcami;
  • Bilety wstępu;
  • Przejażdżki na wielbłądach, koniach i łodziach;
  • Ubezpieczenie KL, NNW;
  • Opieka pilota z Polski przy grupach jedenastoosobowych i większych;
  • Składkę na turystyczny fundusz gwarancyjny wysokości 13 zł/os i składki do Turystycznego funduszu pomowego 13 zł/os. Więcej informacji na stronie biura w zakładce „dla klientów”;
  • VAT.

Cena nie zawiera

  • Biletów lotniczych (około 3500 zł);
  • Lokalnych napiwków;
  • Napojów alkoholowych;
  • Wizy mongolskiej (400 zł);
  • Wydatków osobistych;
  • Dopłat do zakwaterowania 1 osobowego (w hotelu - 320 zł/noc, w jurcie 200 zł/noc)

Uwagi

DODATKOWE INFORMACJE:

 

Minimalna liczba osób w grupie -2

Samolot
Proszę pamiętać o limicie kilogramów w bagażu, i o przepisach dotyczących niewnoszenia ostrych przedmiotów (pilnik, nożyczki itd.) oraz napojów, dezodorantów, płynów do, po goleniu itd. w butelkach o pojemności powyżej 100 ml

Granica
Przy przekroczeniu granicy wymagana jest wiza. Do jej uzyskania konieczny jest paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Mongolii, prawidłowo wypełniony wniosek wizowy, dwa zdjęcia. W wyrobieniu wizy pomogą Państwu pracownicy biura.

Transport na miejscu
Podróż po bezdrożach, na których trzęsie czasami samochodem.

Wyżywienie
Menu zgodne z miejscową kuchnią i zwyczajami, warto przygotować się na zmianę menu i ewentualne kłopoty żołądkowe, towarzyszące niektórym osobom przy zmianie zwyczajów żywieniowych.

Ubranie i wyposażenie
Należy przygotować się na róże warunki atmosferyczne – długie przebywanie na świeżym powietrzu i w trudniejszych warunkach (przejazdy uazami, nocleg w jurcie); Warto mieć: wygodne buty trekkingowe, adidasy, sandały, klapki, kurtkę chronią przed wodą i wiatrem, czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, latarkę, najlepiej typu „czołówka”, krem z wysokim filtrem, środki przeciw komarom, lornetkę, podręczną apteczkę.

WARTO WIEDZIEĆ:

Waluta
Obowiązującą walutą jest tugrik, który dzieli się na 100 möngöm. Kod walutowy tugrika to MNT. Przy wymianie najmilej widziane są dolary. 1 USD = ok. 2700 tugrików. Lokalną walutę najlepiej kupić na miejscu, wymieniając dolary. W dni świąt państwowych banki i kantory są nieczynne.

Płatność kartą
Najlepiej płacić gotówką ale w niektórych miejscach można płacić również kartą Visa lub Master Card. W Ułan Bator są bankomaty. Na temat wysokości opłat pobieranych przy płatności kartą i korzystaniu z bankomatów za granicą prosimy dowiadywać się w swoim banku.

Czas
Po przyjeździe do Ułan-Bator należy przesunąć zegarek o 6 godz. do przodu.

Pogoda

Pogoda Mongolii cechuje się małą ilością opadów, małym zachmurzeniem, ciepłym latem, chłodną i długą zimą oraz dużymi amplitudami temperatur. Średnie temperatury w miesiącach letnich (czerwiec–sierpień) oscylują między 17 a 25 ⁰C, na pustyni Gobi dochodzą nawet do 40 ⁰C. W najzimniejszym miesiącu, lutym, temperatura spada poniżej -30 ⁰C.
Na pustyni warto przygotować się do zauważalnej różnicy temperatur, w dzień należy się spodziewać około 30- 40⁰C, nocą ok 10-15 ⁰C.

Co kupić na pamiątkę
Mongolia słynie z produkcji wyrobów z kaszmiru, ale też z wełny Jaka, wielbłąda czy wyrobów skórzanych. Dla koneserów pamiątek , suwenirów lub antyków również znajdzie się wiele propozycji. W sklepach bez problemu można płacić kartami kredytowymi .

Dystans
Odległości pokonywane w każdym dniu są różne, od 100 do 350 km. Średnio każdego dnia przejeżdżamy 150 - 200 km po bezdrożach samochodami terenowymi.

Jurty
Podczas pobytu w Mongolii większość noclegów przewidziano w gerach, czyli jurtach. Jest to tradycyjne mieszkanie ludu koczowniczego Mongolii. Warto wiedzieć, że wchodząc do jurty, nie wolno stawać na próg, warto również uważać na głowę, ponieważ drzwi wejściowe są niskie. Po wejściu trzeba siadać po prawej stronie. Środkowa i północna część jurty są ważną przestrzenią w życiu rodziny nomadów, a lewa strona tradycyjnie jest uważana za przeznaczoną dla kobiet.
Jurty w których mieszkają turyści są bardziej dostosowane do warunków europejskich. Łazienki i toalety znajdują się w oddzielnych budynkach.
Podczas pobytu będzie okazja do zwiedzania tradycyjnych jurt prawdziwych nomadów. Warto przygotować się do odwiedzin i mieć ze sobą drobne prezenciki dla małych dzieci.

Napiwki
Dawanie napiwków nie jest obowiązkowe ale jest powszechniejsze niż w Polsce. O wysokości napiwków dla osób obsługujących wycieczkę na miejscu decyduje grupa. Wysokość zależy od długości wyjazdu i liczby jego uczestników.

Mapa, zamieszczona na stronie, ma charakter podglądowy.

Zapytaj o cenę

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.