Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Mongolia z Gobi, 16 dni

Mongolia z Gobi, 16 dni

KrajMongolia
Transportsamolot
Wyjazd z
Drukuj program

Terminy

Termin: - | 1 dni Cena: 0 PLN

Opis oferty

pokaż więcej

Plan wycieczki

Dzień 1 
Wylot z Warszawy do Ułan-Bator z przesiadką w Moskwie.

Dzień 2 
Spotkanie z przewodnikiem na lotnisku i przejazd do hotelu. Po śniadaniu zwiedzanie stolicy. Zaczniemy od Placu Suchebatora z budynkiem parlamentu, następnie zobaczymy główny klasztor Ułan Bator - Gandan z olbrzymim posągiem Buddy. Udamy się także do muzeum, aby poznać historię i tradycje Mongolii. Po zwiedzaniu przejazd do centrum Hunnu Mall, gdzie znajdują się niesamowite i bardzo rzadkie szczątki dinozaurów, dla chętnych możliwość kupienia wyrobów z kaszmiru i innych pamiątek. Obiad, przerwa na kawę. Powrót do hotelu, wieczorem czas wolny na spacer po centrum stolicy. Kolacja z mongolskim barbeque, nocleg w hotelu.

Dzień 3 
Po śniadaniu w hotelu przejazd do parku TERELDŻ, najpopularniejszego i trzeciego pod względem wielkości obszaru chronionego w Mongolii. Słynący z pięknej przyrody i wysokich granitowych gór znajduje się 80 km od Ułan Bator. Uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w Mongolii, jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej Odwiedzimy tu tzw. żółwią skałę, a następnie mieszczącą się w górach buddyjską świątynię medytacji Aryabal. Piknik na łonie natury i dalsze zwiedzanie parku konno. Po powrocie kolacja, czas wolny i nocleg w obozowisku.

Dzień 4 
Rano śniadanie i wyjazd w stronę pustyni GOBI, drugiej co do wielkości pustyni na świecie. Zatrzymujemy się po drodze przy monumencie Czyngis Chana na koniu. Wejdziemy (wjedziemy) na wysoki grzbiet konia i z platformy widokowej podziwiać będziemy mogli rozległe przestrzenie wokół pomnika. Dalej udamy się do bardzo malowniczego miejsca BAGA GAZRIIN CZULUU. Prócz wspaniałych widoków zobaczymy tu ruiny małego klasztoru buddyjskiego i być może uda się podejrzeć któryś z licznie reprezentowanych gatunków dzikich zwierząt, np. kozice argal, drapieżne koty, orły czy sępy. Do obozowiska dotrzemy po południu. Po obiedzie i krótkim odpoczynku obejrzymy oprócz niezwykłych formacji skalnych pozostałości pierwszego otwartego teatru mongolskiego. Będzie też czas na spacer po okolicy. Wieczorem wspólnie zorganizujemy ognisko. Po nim nocleg w jurtach.

Dzień 5 
Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę poprzez pustynię Gobi .Wczesnym popołudniem docieramy do CAGAN SUWARGA. Po zakwaterowaniu w jurtowisku i obiedzie ruszamy, by zobaczyć niesamowite formacje klifów w różnych odcieniach koloru białego i różowego. Osiągają do 30 m wysokości, a wiatr i woda nadały im przedziwne kształty. Dojeżdżamy do miejsca odkrycia datowanych na okres brązu petroglifów, przedstawiających ludzi polujących na dzikie zwierzęta. Jest to jedno z najcenniejszych miejsc archeologicznych tego typu na świecie. Pod koniec dnia zatrzymamy się u rodziny koczowniczej, która zaznajomi nas z obyczajami ludzi mieszkających na tych surowych, pustynnych terenach. Po dniu pełnym wrażeń powrót do bazy, odpoczynek i nocleg w jurtach.

Dzień 6 
Rano po śniadaniu ruszamy do Parku Narodowego GURWAN SAICHAN, czyli parku trzech pasm górskich, zwanych pięknościami Gobi: zachodnią, środkową i wschodnią. Przy wjeździe do Parku Narodowego zwiedzamy muzeum, w którego ekspozycji znajdują się m. in. jaja i szkielety dinozaurów. Sam park bogaty jest w bardzo rzadko spotykane i endemiczne rośliny.
Zostawiamy samochody i idziemy pieszo nad tak zwany WĄWÓZ SĘPÓW (JOLYN AM). Dno tego wysokiego, o stromych brzegach kanionu w niektórych miejscach pokryte jest przez cały rok śniegiem i skute lodem, gdzieniegdzie nie dociera prawie światło słoneczne. Zobaczyć tu można dzikie zwierzęta – m.in. kozice argal, susły, zazwyczaj też krążą nad nim sępy, jastrzębie i orły. Po drodze czeka nas przygotowany wcześniej piknik, a po powrocie do bazy turystycznej kolacja i nocleg.

Dzień 7 
Śniadanie w bazie, po którym udajemy się w stronę „śpiewających wydm”, czyli CHONGORYN ELS. Wydmy piaskowe, leżące na północ od gór Baruun Saichan należą do jednych z najbardziej spektakularnych w Mongolii i na świecie. Ich wysokość dochodzi do 200 m, szerokość 12 km, rozciągają się na długość około 100 km. Poruszany przez wiatr piasek powoduje charakterystyczny świst, stąd nazwa wydm. Chętni będą mogli wspiąć się na szczyty wydm, a nawet zjechać na specjalnym tworzywie. Niesamowite widoki pustyni, szczególnie wspaniałe przy zachodzie słońca, będą mogli obserwować wszyscy uczestnicy wycieczki. W tym dniu przewidziana jest również wizyta u rodziny hodującej w tych trudnych warunkach wielbłądy. Będzie można dowiedzieć się o ich życiu, zwyczajach i przejechać na wielbłądach. Odpoczynek i nocleg w jurtach.

Dzień 8 
Rano mongolskie śniadanie i dalej ruszamy w niesamowitą podróż ku płonącym klifom BAJANZAG. Przejazd w miejsce, gdzie amerykański paleontolog Roy Chapman w 1920 r. jako pierwszy odkrył skamieniałości dinozaurów. Zostały odnalezione tu kości i jaja zwierząt, które żyły na ziemi 160 milionów lat temu. Obserwujemy wspaniały krajobraz piaszczystych wzgórz w pomarańczowym i czerwonym kolorze. Zobaczymy jeden z najpiękniejszych zachodów słońca na ziemi. Wieczorem grill - wspólna kolacja i nocleg w jurtach.

Dzień 9 
Rano po śniadaniu wyruszamy w dalszą podróż i powoli żegnamy się z piaskami pustyni Gobi. Stopniowo znikają nam z oczu piaskowe krajobrazy, a zaczynają się rozległe trawiaste obszary. Jedziemy przez wąwóz przy górach Delger Khangai nad rzeką Ongi, w pobliżu której znajdują się ruiny dwóch klasztorów buddyjskich o wspólnej nazwie ON'GIJN CHIJD. W czasach przed komunistycznych były one największymi klasztorami w Mongolii, zamieszkiwało je ponad tysiąc mnichów. Zostały zniszczone w 1937 r., obecnie są odnawiane powoli przez kilku mnichów. Zwiedzamy klasztory, później przygotowujemy piknik na wolnym powietrzu. Odpoczynek,czas wolny, nocleg w obozowisku.

Dzień 10 
Rano po śniadaniu opuszczamy klasztory. Jedziemy dalej, obserwując harmonijne stepowe przestrzenie, usiane stadami kóz, owiec, krów, koni, jaków i wielbłądów, obserwujemy także wiele gatunków drapieżnych ptaków Mongolii. Pod wieczór przyjazd do CHARAHORIN (KARAKORUM), zakwaterowanie w turystycznych jurtach i typowo mongolska kolacja, spróbujemy ulubionego dania samego Czyngis Chana, czyli horhogu - mięsa upieczonego na rozgrzanych kamieniach. Wieczorem spacer na wzgórze, z którego rozciąga się widok na rozległą panoramę doliny rzeki Orchon. Nocleg w obozowisku.

Dzień 11 
Położona nad rzeką Orchon dawna stolica imperium KARAKORUM została założona w 1220 roku przez Czyngis Chana, stołeczność uzyskała za czasów jego wnuka Ugedeja. Zniszczyli ją Chińczycy w XV wieku. Dziś można zobaczyć tu jedynie ruiny miasta, zrobić sobie zdjęcie w narodowych strojach mongolskich i kupić pamiątki, a także zwiedzić powstały na jego gruzach buddyjski klasztor ERDENE DZUU. O tym, czym było to miejsce dowiemy się w muzeum prezentującym historię Karakorum. Przejazd do gorących źródeł DŻIGUUR. Po południu czas wolny na relaks, lecznicze kąpiele i nabieranie sił na dalszą część podróży. Nocleg w jurtach przy „uzdrowisku”.

Dzień 12 
Jedziemy do PARKU NARODOWEGO CHORGO, w którym zachowały się nienaruszone krajobrazy powulkaniczne. Piesza wycieczka na szczyt wulkanu Chorgo. Wizyta nad jeziorem Terchijn Caagan, które powstało wskutek przegrodzenia rzeki strumieniem lawy, dla chętnych – możliwość kąpieli w krystalicznie czystych wodach. Przejażdżka konna pośród wspaniałych pejzaży mongolskiej przyrody. Nocleg w ośrodku jurt na terenie parku.

Dzień 13 
Śniadanie i dalej wyruszymy ku jezioru CHUBSGUŁ. Po drodze wśród stepowych przestrzeni spróbujemy odnaleźć kamienne stelle z płaskorzeźbami, pochodzące z VI-VII w. p.n.e. Po dotarciu nad Chubsguł pospacerujemy brzegiem jeziora, które, jak się sądzi, ma najczystsze wody na świecie, a sama prowincja szczyci się rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt. Wynajmiemy łodzie i przepłyniemy na pobliską wyspę. Istnieje możliwość wynajęcia kajaków oraz popływania w wodach jeziora. Odpoczynek, kolacja i nocleg w domkach nad brzegiem jeziora.

Dzień 14 
Dalszy ciąg zwiedzania prowincji Chubsuguł. Udajemy się w porośnięte tajgą góry, gdzie odnajdziemy krainę CATANÓW, plemienia żyjącego w surowych warunkach, wyznającego szamanizm i słynącego z hodowli reniferów. Poznamy ich obyczaje i sposób życia, przejedziemy się reniferami. Dla chętnych za dopłatą możliwość odwiedzenia szamana i poznania swojej przyszłości oraz zabezpieczenia się od złej energii. Powrót do obozowiska, odpoczynek kolacja i nocleg nad brzegiem jeziora.

Dzień 15 
Przejazd do MURUN, stolicy prowincji Chubsuguł i przelot do UŁAN-BATOR. W drodze do stołecznego hotelu odwiedzimy centrum handlowe UNIWERMAG, gdzie można zrobić zakupy. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Wieczorem wyjście na występ tradycyjnego mongolskiego zespołu pieśni i tańca, a po nim kolacja w restauracji. Po kolacji pożegnalny spacer na wzgórze Zaysan, skąd możemy podziwiać całą panoramę miasta. Powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 16 
Śniadanie w hotelu, transfer na lotnisko. Wylot z Ułan Bator przez Moskwę do Warszawy.

W cenie

Zapytaj o cenę

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.