Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

LITWA – SZLAKIEM PIĘCIU KRAIN w 5 dni

LITWA – SZLAKIEM PIĘCIU KRAIN w 5 dni

KrajLitwa
Transportautokar
Wyjazd zRadom, Warszawa
Cena: od 1730 PLN

Drukuj program

Terminy

Termin: 2024-08-27 - 2024-08-31 | 5 dni Cena: 1730 PLN

Opis oferty

Nasza wycieczka po Litwie doskonale łączy możliwość poznania ważnych dla Polski miejsc - symboli narodowych z wypoczynkiem i pięknymi pejzażami. Zobaczą Państwo karaimską kenesę i zamek w Trokach, a przede wszystkim tak ważne dla Polaków Wilno. Tam profesjonalni i zakochani w mieście przewodnicy pokażą Cmentarz na Rossie, Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej kościół św. Piotra i Pawła, Górę Trzech Krzyży i wiele innych. Podjedziemy także do miejsca urodzenia Marszałka i jego chrztu. Będziemy na miejscu wiecznego spoczynku Emilii Plater, pochowanej w tajemnicy nie pod swoim nazwiskiem, ale obecnie przywróconej do prawdziwych…
pokaż więcej
Nasza wycieczka po Litwie doskonale łączy możliwość poznania ważnych dla Polski miejsc - symboli narodowych z wypoczynkiem i pięknymi pejzażami. Zobaczą Państwo karaimską kenesę i zamek w Trokach, a przede wszystkim tak ważne dla Polaków Wilno. Tam profesjonalni i zakochani w mieście przewodnicy pokażą Cmentarz na Rossie, Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej kościół św. Piotra i Pawła, Górę Trzech Krzyży i wiele innych. Podjedziemy także do miejsca urodzenia Marszałka i jego chrztu. Będziemy na miejscu wiecznego spoczynku Emilii Plater, pochowanej w tajemnicy nie pod swoim nazwiskiem, ale obecnie przywróconej do prawdziwych danych. Wypoczynek zapewni wszystkim pobyt w tak modnym onegdaj uzdrowisku w Druskiennikach. Tu po ew. wizycie w muzeum komunizmu zrelaksują się Państwo spacerem brzegiem Niemna.

Plan wycieczki

1. DZIEŃ: RADOM – WARSZAWA - KOPCIOWO - DRUSKIENNIKI – WILNO

RADOM, wyjazd spod kościoła o godz. 05.00.
WARSZAWA, wyjazd z Placu Bankowego o godz. 7.00.
Przystanek za Augustowem pod Studzieniczną, gdzie nad jeziorem o tej samej nazwie znajduje się kościół pod wezwaniem Matki Boskiej i pomnik papieża Jana Pawła II. Ew. przerwa przed granicą na szybkie śniadanie lub kawę w przydrożnym zajeździe przed Gibami – (granica) – KOPCIOWO, ostateczne miejsce pochówku Emilii Plater i jej pomnik w centrum miejscowości - DRUSKIENNIKI, spacer po kurorcie i nad Niemnem.
Wyjazd w kierunku WILNA. Ew. po drodze zwiedzanie PARKU GRUTAS, muzeum komunizmu w parku nad jeziorem ze zgromadzonymi pomnikami sowieckimi z państw nadbałtyckich, a wszystko w formie łagru z muzyką tamtych czasów i „atmosferą terroru”.
WILNO, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Przejazd ok. 595 km.

 

2. DZIEŃ: WILNO

WILNO, śniadanie – zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem: Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, kościół św. Teresy, cerkiew Św. Ducha, brama bazyliańska, Plac Ratuszowy i z zewnątrz Uniwersytet Wileński oraz pałac prezydencki, następnie Plac Katedralny i katedra z kaplicą św. Kazimierza (także wejście do krypt), kościół św. Anny i zespół klasztorny bernardynów, dom-muzeum A. Mickiewicza.
W trakcie zwiedzania przewidziany jest czas wolny na indywidualne spacery i posiłek (we własnym zakresie). Po tym przejazd na Cmentarz na Rossie a następnie do kościoła św. Piotra i Pawła na Antokolu z 2000 rzeźb, najwspanialszy przykład rozwiniętego baroku w tej części Europy.
Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

3. DZIEŃ: WILNO – SOLECZNIKI – MIEDNIKI KRÓLEWSKIE - POWIEWIÓRKA - ZUŁOWO – DUBINKI – MEJSZAGOŁA – PIKIELISZKI – WILNO

WILNO, śniadanie – a po nim przyjazd do SOLECZNIK. Wizyta na cmentarzu, na którym Mickiewicz obserwował obrzędy „Dziadów”. Na placu przed kościołem przycmentarnym zamontowano tablicę na kamieniu informującej o pobycie wieszcza w tym miejscu.

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?”.

Rok 1821, Adam stoi skupiony, obejmuje drżącą Marylę. Jest zimno, może trochę pada, w końcu to listopad. Może ma na sobie słynny płaszcz wieszcza z obrazu Wańkowicza? Póki co nie jest jednak wieszczem, a zaledwie początkującym poetą, którego najlepsze wiersze wiążą się z osobą stojącej obok Maryli. Miłość to oczywiście nieszczęśliwa – ukochana od kilku miesięcy jest poślubiona innemu, co nie przeszkadza jej w okazjonalnych wycieczkach po cmentarzach z Adamem. Teraz trzęsą się razem w Solecznikach, obserwując, jak „pospólstwo potrawami, napojem i śpiewami przynosi ulgę duszom czyśćcowym”. Warto trochę pomarznąć. Owocem tej nocy będzie cz. II „Dziadów”, za którą do dziś dziękują Mickiewiczowi wszyscy licealiści. Cmentarzowi przybyło nowych nagrobków, ale nie brakuje i tych pamiętających wizytę poety. A w mieście, na głównym placu miasta stoi – a jakże – młody wieszcz zachęcający, by „mieć serce i patrzać w serce”.

Przejazd do ruin pałacu „REPUBLIKI PAWŁOWSKIEJ”, ciekawego eksperymentu stworzenia autonomicznego państwa w końcówce naszej niezależnej państwowości.
Przyjazd i zwiedzanie twierdzy w MIEDNIKACH KRÓLEWSKICH. W odbudowanej jednej z narożnych wież obejrzymy ciekawą ekspozycję o przebywającym tu królewiczu Kazimierzu i uczącym go w tych pomieszczeniach Janie Długoszu. Pod koniec II wojny to teren obozu internowania naszych żołnierzy z AK.

Przyjazd do ZUŁOWA, miejsca urodzenia marszałka Józefa Piłsudskiego. Na miejscu nieistniejącego dworu żona marszałka i prezydent Mościcki posadzili dąb, do którego dotrzemy oddając hołd marszałkowi.

POWIEWIÓRKA, drewniany kościół, miejsce chrztu marszałka.

DUBINKI, miejsce urodzenia Barbary Radziwiłłównej, późniejszej żony Zygmunta Augusta, główna siedziba kalwińskiej linii rodu, panów na Birżach i Dubinkach oraz fundamenty kirchy z kryptą pochówków Radziwiłłów. Kościół katolicki fundowany już przez katolickich Radziwiłłów.

MEJSZAGOŁA, ostoja Polaków, kościół i muzeum w tzw. „dworku” księdza Obrębskiego, prałata podtrzymującego tu polskość, a odwiedzanego przez naszych prezydentów oraz dwór ostatnich właścicieli miasteczka.

PIKIELISZKI, dworek nad jeziorem ofiarowany Józefowi Piłsudskiemu, miejsce, gdzie chętnie bywał z córkami.
Powrót do WILNA, czas wolny, obiadokolacja, nocleg. Przejazd ok. 285 km

 

4. DZIEŃ: WILNO – TROKI - KIEJDANY – SZAWLE – KOWNO

WILNO, po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do TROK - zamek książęcy XIII – XV w. (z zewnątrz), kenesa. Możliwa degustacja miejscowych karaimskich specjałów jak np.: kibiny

Przejazd do KIERNOWA, zwiedzanie pierwszej starożytnej stolicy Litwy: neogotycki kościół p. w. Wniebowzięcia NMP, kaplica grobowa Romerów, cmentarz przykościelny z grobami (najstarsze pochodzą z XV-XVII w), zespół pięciu grodzisk zw. „Litewską Troją” (np. Góra Zamkowa, Góra Ofiarna, Góra Lizdejki).
Przejazd do KIEJDAN, spacer po centrum Radziwiłłowskiego miasteczka z pomnikiem Janusza Radziwiłła (znanego nam z „Potopu”), wizyta w protestanckiej kirsze z miejscem pochówku Radziwiłłów.
Przejazd do SZAWLI, wizyta na Górze Krzyży, na której mszę odprawiał Jan Paweł II.
CZERWONY DWÓR, pierwotnie siedziba krzyżaków, potem Barbary Radziwiłłówny, a od początku XIX wieku – Tyszkiewiczów. To tutaj na zamówienie właścicieli znajdował się „Batory pod Pskowem” Jana Matejki, a obecnie w odrestaurowanym pałacu wisi jego kopia
KOWNO, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Przejazd ok. 410 km.

 

5. DZIEŃ: KOWNO – CZERWONY DWÓR – POŻAJŚCIE - WARSZAWA - RADOM

KOWNO, śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do pobliskiego:

POŻAJŚCIE, klasztor pokamedulski pod Kownem, ufundowany przez rodzinę Paców.

Szypliszki (granica) – Suwałki – WARSZAWA - RADOM.
Przejazd ok. 570 km.

W cenie

Cena zawiera

  • przejazd autokarem (klimatyzacja)
  • zakwaterowanie: 4 noclegi w hotelach 3* w pokojach 2-os z łazienkami (3 noclegi w Wilnie i 1 w Kownie)
  • wyżywienie zgodnie z programem: 4 x śniadania, 4 obiadokolacje
  • opieka pilota na całej trasie
  • ubezpieczenie KL i NNW (TU Europa)
  • opłaty klimatyczne, drogowe i parkingowe
  • ustawową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz na Turystyczny Fundusz Pomocowy. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”

Cena nie zawiera

  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usługę lokalnych przewodników w Wilnie i Kownie oraz zestawu słuchawkowego tour guide – ok. 80 euro (płatne obligatoryjnie u pilota)
  • biletów wstępu do Parku Grutas – 12 euro/os/ dorosła, 7 euro / dzieci 4-16 lat

Uwagi

  • dopłata do pokoju jednoosobowego – ok. 650 PLN
  • wyjazd z Radomia o godz. 05:00, powrót w to samo miejsce w godzinach wieczornych, wyjazd z Warszawy o godz. 7.00
  • na wyjazd podróżni powinni mieć ze sobą ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Dotyczy to również nieletnich podróżujących z opiekunami
  • minimalna liczba uczestników – 35 osób
  • posiłki zapewniamy zgodnie z ofertą. W cenie jest napój. Diety specjalistyczne (np. dieta bezglutenowa, dieta wegańska i inne) realizujemy w przypadku ich dostępności po wcześniejszym zgłoszeniu. W trakcie podróży w miarę możliwości będą postoje na posiłki we własnym zakresie.
  • obowiązującą walutą na Litwie jest Euro
  • wycieczka nie jest przystosowana dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej
  • biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie
  • Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com, lub własne BT "Bezkresy" s.c.
Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.