Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

MORAWY POŁUDNIOWE. Po szlakach wina i pięknego życia.

MORAWY POŁUDNIOWE. Po szlakach wina i pięknego życia.

Kraj
Transport
Wyjazd z
Drukuj program

Terminy

Termin: - | 1 dni Cena: 0 PLN

Opis oferty

Morawy to region znajomy, bliski, a nawet do tej pory nieodkryty. Dzięki geograficznym warunkom Moraw, otwartych od strony północnej i południowej, w odróżnieniu od Czech zamkniętych pierścieniem gór, kraj ten był od zawsze otwarty na wpływy z zewnątrz. Tutaj znajdował się słynny Szlak Bursztynowy od Morza Bałtyckiego do Rzymu. Legioniści Rzymscy pilnowali tu starożytnych granic Limes Romanes i już znacznie wcześniej dawni łowcy mamutów korzystali z wygodnego szlaku zwierzęcych dróg migracyjnych z północy na południe. Oznacza to tylko jedno - kraj ten zawsze przyciągał ludzi bogactwem życia. Warto wziąć pod…
pokaż więcej
Morawy to region znajomy, bliski, a nawet do tej pory nieodkryty. Dzięki geograficznym warunkom Moraw, otwartych od strony północnej i południowej, w odróżnieniu od Czech zamkniętych pierścieniem gór, kraj ten był od zawsze otwarty na wpływy z zewnątrz. Tutaj znajdował się słynny Szlak Bursztynowy od Morza Bałtyckiego do Rzymu. Legioniści Rzymscy pilnowali tu starożytnych granic Limes Romanes i już znacznie wcześniej dawni łowcy mamutów korzystali z wygodnego szlaku zwierzęcych dróg migracyjnych z północy na południe. Oznacza to tylko jedno - kraj ten zawsze przyciągał ludzi bogactwem życia.Warto wziąć pod uwagę fakt, że to właśnie tutaj powstało pierwsze pismo słowiańskie i tu pierwszy słowiańscy chrześcijanie stawiali swoje kościoły. Patroni Europy - św. Cyryl i Metody - wprowadzili język słowiański równolegle obok języka łacińskiego do liturgii. Najstarszym posągiem na świecie zrobionym ręką człowieka paleolitu była Wenusza z Věstonic na Wzgórzach Pawłowskich, gdzie dzisiaj robi się wspaniałe wino - pełne i zharmonizowane. Tu, na zboczach z wieloma pięknymi winnicami, w piwniczkach, gdzie wino dojrzewa i dumny winiarz zaprasza swoich gości do degustacji na tzw."košt". Bierze do ręki rurkę do degustacji, naleje do kieliszka sobie i gościom, posmakuje wina i opowiada o jego cechach, aromatach, o tym, czego które wino potrzebuje; jego charakterystykę przyrównuje do różnych osobowości ludzi i ich charakterów, dodając niejednokrotnie wesołe anegdoty.Morawy są krajem malowniczym i spokojnym, ziemią, która wiele przeżyła i wiele pamięta. To właśnie z tego bogactwa rodzi się niesamowity klimat autentycznej kultury związanej z uprawą wina. W żadnym innym regionie Republiki Czeskiej nie znajdziemy tak barwnego, żywego folkloru, śpiewów, tańców i radości – niektóre tutejsze zwyczaje ludowe zostały nawet wpisane na listę UNESCO. Morawianie respektują tradycje i nigdy nie mieli zamiaru siłą swojego zdania rozpowszechniać. Tu żyją ludzie, którzy są wdzięczni, bo ich ziemia oddaje im wszystko, co ma najlepszego. Są serdeczni, bo taka też jest ich natura. Uśmiech jest ważniejszy niż wszelkie złoto świata.

Plan wycieczki

1.dzień
-rano wyjazd z Warszawy
-obiad po drodze
-wieczorem przyjazd do winiarskiej miejscowości Bořetice
-zakwaterowanie, czas wolny w Wellness (opcjonalnie)
-spacer po winiarskiej miejscowości Bořetice

Niebieskie góry są malowniczym zakątkiem Moraw południowych znajdującym się na południe od Brna. Pagórkowate tereny sprzyjają uprawie gron niebieskich stąd łatwo zgadnąć pochodzenie nazwy tego kraju.

Miejscowość Bořetice jest położona w Niezależnej Związkowej Republice Krowia Góra, recesyjnym państwie z własną władzą, ministerstwami, pieniędzmi. Przynależy też do związku 5 gmin apelacyjnego systemu VOC Modré Hory, znajdującego się na pagórkowatych terenach, które legitymują się specyficznymi warunkami klimatycznymi, tak naturalnymi. Wina mogą być co najwyżej wytrawne i można je wprowadzić na rynek dopiero po 18 - miesięcznym dojrzewaniu.  Wina oryginalnej certyfikacji to odmiany win typowych dla danego regionu winiarskiego - to znaczy że w tych winach odzwierciedla się charakter danego regionu - składniki glebowe i unikalny skład podłoża oraz deklarowane pochodzenie winogron.

2.dzień
Wyjazd do winiarskiej miejscowości Cejkowice – 10 km, odwiedzimy średniowieczne podziemia twierdzy Templariuszy z XIII wieku i będziemy degustować wina z winnicy Templariuszy. Największa używana beczka wina na Morawach (20 250 litrów) i największa butelka wina (200 litrów).

Odwiedzimy bio-zakład Sonnentor - ekologicznego producenta ziół, herbat i przypraw

12.30 obiad w hotelu

14.00 winiarskie klimaty Niebieskich Gór... winiarskie szlaki oraz zapoznanie się z kulturą hodowania winorośli i produkcją wina...

Poznajcie życie ludzi, którzy od wieków trudnią się uprawą winorośli. Praca winiarza jest wymagającą profesją. Według winiarzy na pierwszym miejscu jest praca w winnicy, opieka nad winoroślą, doskonała wiedza o klimacie, składnikach gleby, wybór najlepszych odmian zgodnych z cechami lokalnego terenu. Odwiedzimy winnice położone na terasach nad gminą Bořetice, z wieży widokowej popatrzymy na kraj.

Winiarz J. Susky z winnicy Jedlicka Przedstawiciele republiki Krowia Góra

Przejdziemy się uliczkami z typowymi piwniczkami winiarskimi.

Spotkamy się z przedstawicielami samozwańczej niepodległej humorystycznej republiki Krowia Góra. Toast za zdrowie i spokojnie spędzony czas na Morawach. Następnie trafimy do pomieszczeń, w których wino się produkuje, a także do nowoczesnych hal produkcyjnych i do piwnic, gdzie wino dojrzewa. Wizyta w winnicy Jedlicka, zapoznanie się z całym procesem produkcji wina od zbioru przez zbiorniki fermentacyjne aż po butelkowanie. Zwiedzanie winnicy wieńczy degustacja. Podczas degustacji  i posiedzenia w ogródku dowiedziemy się, jak dokładnie smakować wina.

Kolacja

Nocleg

3. dzień:

Wyjazd do Brna

Przyjazd i zwiedzanie Brna

Wizyta w stolicy Moraw - mieście Brno, gdzie historia łączy się z nowoczesnością. Starówka, pełna zabytkowych budowli, sklepów, restauracji i barów, nigdy nie jest pusta. Wypełniają ją kochający to miasto mieszkańcy i wielka liczba studentów, którzy wspólnie tworzą przyjazny klimat miasta, pełnego ludzi zawsze chętnych do rozmowy przy dobrym trunku. Główny punkt stanowi katedra Petrov i potężna twierdza Śpilberk - kiedyś znana jako więzienie narodów. Rozciąga się z niej zapierający dech w piersiach widok na wielką część Moraw południowych.

Zwiedzimy także Teatr Narodowy w Brnie z największą sceną w Czechach dla 1 300 widzów. Wycieczka po przestrzeniach zazwyczaj niedostępnych dla widzów. Zaplecze sceny, garderoby aktorów i niezwykłe opowieści o obyczajach teatralnych. Podczas wizyty w teatrze nasz przewodnik zaśpiewa.

- obiad w typowej knajpie i powrót do Polski. Kolacja na terenie Polski. Przyjazd do Warszawy. Zakończenie imprezy

W cenie

Cena zawiera

Zakwaterowanie w hotelu 4* w pokojach 2-osobowych z łazienkami

Transport autokarem

Wyżywienie 3 x dziennie zgodnie z programem, w tym uroczysta kolacja drugiego dnia

Bilety wstępu: piwnice twierdzy templariuszy w Čejkovicach, bio-zakład Sonnentor, wizyta i degustacja w winnicy Jedlička, Teatr Narodowy Brno

Ubezpieczenie

Opiekę pilot z Polski

Opiekę lokalnego przewodnika

VAT

Uwagi

Program realizowany dla grup zorganizowanych na zamówienie.

Zapytaj o cenę

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.