Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

WYCIECZKA NA KAUKAZ: AZERBEJDŻAN- GRUZJA – ARMENIA 18 dni

WYCIECZKA NA KAUKAZ: AZERBEJDŻAN- GRUZJA – ARMENIA 18 dni

KrajArmenia, Azerbejdżan, Gruzja
Transportsamolot
Wyjazd zWarszawa
Cena: od 13670 PLN

Drukuj program

Terminy

Termin: 2024-09-09 - 2024-09-26 | 18 dni Cena: 13670 PLN

Opis oferty

Choć 90 procent powierzchni Armenii leży na wysokości ponad 1000 m n.p.m, podróżując po tym kraju czasami trudno to odczuć. Tu bowiem zawsze jest się blisko chmur, nawet armeńskie morze – jezioro Sewan leży prawie 2000 m n.p.m. W Gruzji wysokie szczyty kaukaskich gór kontrastują z krajobrazem nizinnym stworzonym przez płynące rozległymi dolinami rzeki, powodując niezwykłe urozmaicenie terenu. Azerbejdżan podzielony jest między góry Kaukazu a doliny zamknięte przez Morze Kaspijskie. Różnorodność przyrodnicza Kaukazu idzie w parze z różnorodnością kulturową - około 70 narodów, różne języki, religie, tradycje. W krajobrazie tego…
pokaż więcej
Choć 90 procent powierzchni Armenii leży na wysokości ponad 1000 m n.p.m, podróżując po tym kraju czasami trudno to odczuć. Tu bowiem zawsze jest się blisko chmur, nawet armeńskie morze – jezioro Sewan leży prawie 2000 m n.p.m. W Gruzji wysokie szczyty kaukaskich gór kontrastują z krajobrazem nizinnym stworzonym przez płynące rozległymi dolinami rzeki, powodując niezwykłe urozmaicenie terenu. Azerbejdżan podzielony jest między góry Kaukazu a doliny zamknięte przez Morze Kaspijskie. Różnorodność przyrodnicza Kaukazu idzie w parze z różnorodnością kulturową - około 70 narodów, różne języki, religie, tradycje. W krajobrazie tego regionu zobaczymy chrześcijańskie cerkwie Armenii i Gruzji, synagogi, muzułmańskie meczety Azerbejdżanu i inne. Będąc w Baku odwiedzimy zoroastriańską świątynię ognia, a podróżując po Armenii pogańską, poświęconą bogu Słońca – Mitrze. 

BAKU prognoza pogody na najbliższy tydzień  TBILISI Prognoza pogody na najbliższy tydzień  STEPANTSMINDA prognoza pogody na najbliższy tydzień  EREVÁN prognoza pogody na najbliższy tydzień

Plan wycieczki

1. DZIEŃ 1: WARSZAWA – BAKU
Wylot z Warszawy. Przelot do Baku.

DZIEŃ 2: BAKU
Zwiedzanie Baku.
Żadne miasto na Kaukazie nie zrobiło tak wielkiej kariery i nie przeżyło tak oszałamiająco szybkiego rozwoju jak Baku. Ze stosunkowo niedużej, jeszcze w połowie XIX w., miejscowości, Baku zmieniło się w ogromne miasto, które stało się stolicą Azerbejdżanu. Swoje złote lata Baku miało na przełomie XIX - XX w., w okresie słynnej gorączki naftowej, kiedy stało się światową stolicą nafty. Te czasy pozostawiły najpiękniejsze budowle miasta, zbudowane w charakterystycznej dla niego architekturze. W dniu dzisiejszym Baku to największe i najbogatsze miasto Kaukazu. To również najbardziej kosmopolityczne, wielonarodowościowe i wielokulturowe miasto Azerbejdżanu.
Najstarsza część miasta Iczeri - Szeher wpisana na listę UNESCO. To serce Baku i ta część miasta, która do tej pory zachowała koloryt dawnego Baku - charakterystyczne wąskie, małe uliczki, specjalnie tak zbudowane, aby osłabić siłę silnych zimowych wiatrów, podwórka, zaułki, stare domy z oszklonymi balkonami. Pałac Szirwanszachów wpisany na listę UNESCO jest położony na wzgórzu, najwyższym punkcie Iczeri - Szeher, pałac był jedną z rezydencji władców Szirwanu, państwa istniejącego w IX-XVI w. na terenie Azerbejdżanu i płd. Dagestanu. Najstarsze budowle w kompleksie pałacowym powstały w końcu XIV w., ale większość z nich powstała w latach 30-40-tych XV w. za panowania szirwanszacha Chalilullaha I, kiedy Szirwan przeżywał okres największego rozkwitu.
Centrum miasta z architekturą okresu słynnej gorączki naftowej z przełomu XIX - XX w. Niewiarygodnie szybki rozwój miasta, na przełomie XIX-XX wieku spowodował, że do Baku przybyło wielu architektów. Ludzie wzbogaceni na wydobyciu ropy naftowej zamawiali do zaprojektowania wiele kamienic i domów czasem przypominających całe pałace. Ogromną i decydującą rolę w zabudowie miasta odegrali polscy architekci, którzy zapoczątkowali w tym okresie oryginalny, niepowtarzalny styl okrzyknięty bakińską secesją. W przerwie zwiedzenia tradycyjny azerbejdżański stół herbaciany w najładniejszej herbaciarni miasta urządzonej w stylu regionalnej architektury. Herbata jest tu przyrządzana w samowarze, opalanym węglem drzewnym.
Muzeum Historyczne
Muzeum mieści się w byłej rezydencji, najbardziej znanego bakińskiego milionera epoki gorączki naftowej Zeynalabdina Tagryeva, zbudowanej w latach 1893-1902, przez polskiego architekta Józefa Gosławskiego. Ogromny budynek, który zajmuje cały kwartał często jest nazywany pałacem Tagryeva. Bardzo okazałe są udostępnione do zwiedzania prywatne salony. Znajdujące się tu obecnie muzeum historyczne, ma najbardziej bogatą kolekcję eksponatów i najbogatszą ekspozycję ze wszystkich historycznych muzeów Azerbejdżanu. Przedstawione są tu eksponaty z różnych epok poczynając od człowieka pierwotnego do czasów współczesnych.
Kolacja w regionalnej restauracji z szeroką gamą dań kuchni azerbejdżańskiej i miejscowym alkoholem. Nocleg w Baku.

DZIEŃ 3: BAKU – GOBUSTAN – BAKU
Śniadanie. Spacer po nadmorskim bulwarze. Następnie Muzeum Dywanów. Ręcznie tkane dywany to najsłynniejsze i najbardziej znane w świecie rzemiosło artystyczne Azerbejdżanu. Otwarte w 1967 r. Muzeum Dywanów w Baku było pierwszym tego rodzaju muzeum w świecie. W 2014 r. otwarto nowy budynek muzeum który swoją formą przypomina zwinięty w rulon dywan. Oprócz samych dywanów są tu również wystawiane wyroby wykonane techniką dywanową, tradycyjna odzież i jedwabne chusty, hafty, ceramika, wyroby jubilerskie, ręcznie kute wyroby miedziane, biała broń.
Wzgórze Shehidler Khiyabani skąd roztacza się panorama Baku i zatoki bakińskiej.
Meczet Bibi Heybat. Ten położony na samym krańcu Baku meczet posiada duże znaczenie kultowe. Obecny bardzo okazały meczet został zbudowany praktycznie od podstaw w końcu lat 90-tych na miejscu starego meczetu z 1282 r. zburzonego w 1936 r. W czasie swej podroży po Kaukazie w latach 50tych XIX w. odwiedził go Aleksander Dumas, opisujący jego w swoich wspomnieniach.
Przejazd do Parku Narodowego GOBUSTAN, które znajduje się na liście UNESCO. Jest to obszar pustynny wulkaniczny pokryty skałami (ponad 4 tysiące) z petroglifami z epoki neolitu. Po powrocie do Baku odwiedzenie bazaru (głównie części spożywczej, gdzie można kupić owoce, zioła, przyprawy, czarny kawior, wędzonego jesiotra, azerbejdżańską herbatę). kolacja, nocleg.

DZIEŃ 4: BAKU / PÓŁWYSEP APSZERON – TBILISI
Śniadanie. Przejazd do rezerwatu historycznego w leżącej niedaleko Baku miejscowości QALA - możliwe jest aktywne zwiedzanie z uczestniczeniem w prezentowanych rzemiosłach, pieczenie chleba, doglądanie wielbłądów; można wykonać zdjęcia w tradycyjnej odzieży itd. Zwiedzanie półwyspu APSZERON na którym leży Baku. Historia tego regionu na przestrzeni całych wieków była ściśle związana z dziejami Baku. W dawnych czasach, w związku z istniejącymi tutaj „wiecznymi ogniami” samoczynnie płonącymi w miejscach ujścia naturalnego gazu, bardzo silne wpływy na tym terenie miał zoroastryzm, w którym kult ognia miał wielkie znaczenie. Apszeron posiada bardzo upalny klimat; średnia roczna opadów atmosferycznych wynosi około 200-300 mm. Lato jest bardzo gorące, suche, praktycznie bez opadów, temperatura osiąga nawet + 42°C +43°C. Dzięki temu pod gorącym słońcem rodzą się owoce o dużej zawartości cukru. Miejscowe figi, winogrona deserowe, pomidory nie mają sobie równych na Kaukazie. YANAR DAĞ (Płonąca Góra) – miejsce gdzie od niepamiętnych czasów płoną naturalne ognie w miejscach ujścia gazu ziemnego na powierzchnie ziemi. Meczet Amir Dżan jeden z najpiękniejszych meczetów Apszeronu. Świątynia Ognia "Atəşgah" w Surachany.
XII-to wieczny zamek w Mardakan. Była dacza milionera Murtuza Muhtarowa - obecnie ogród dendrologiczny. Niezwykle okazałe mauzoleum Mirmoysum Agi – miejsce pielgrzymek miejscowej ludności. Wylot do GRUZJI / TBILISI. Przylot, transfer do hotelu. Kolacja nocleg.

DZIEŃ 5: TBILISI - MCCHETA – TBILISI
Śniadanie. Krótkie zwiedzanie starej części stolicy Gruzji TBILISI: katedra Świętej Trójcy, katedra Metechi (XIII w.), katedra Sioni (VII w), cerkiew Anczischati (VI w.), synagoga oraz spacer do górującego nad miastem pomnika Matki Gruzinki, a następnie do twierdzy Narikala (IVw.). Wyjazd do dawnej stolicy Gruzji – MCCHETY: kompleks Dżwari (VII - XI w.), Katedra Svetitskoveli (XI w.). Kolacja, nocleg.

DZIEŃ 6: TBILISI - DAWID GAREDŻA - BODBE - SIGHNAGHI – TELAWI
Śniadanie. Wyjazd do Kachetii, jednego z najbardziej znanych regionów Gruzji. Zwiedzanie wykutego w skale kompleksu klasztornego Dawid Garedża (VI w.), usytułowanego na półpustyni Garedża. Spacer do klasztoru Udabno, aby podziwiać unikatowe freski z VIII w. oraz architekturę skalną. Następnie przejazd do SIGHNAGHI, miasta - twierdzy z XVIII w. Zwiedzanie klasztoru Bodbe z mogiłą świętej Nino – chrzcicielki Gruzji. Wizyta w wiejskim domu z degustacją wina. Przejazd do TELAVI. Nocleg

DZIEŃ 7: TELAWI - CINANDALI - ALAWERDI - IKALTO – TBILISI
Śniadanie. Zwiedzanie kompleksu klasztornego Alawerdi (XI w.) i Ikalto (VI w.). Przejazd do CINANDALI - zwiedzanie domu - muzeum książąt Czawczawadze (XIXw.). Powrót do TBILISI. Kolacja, nocleg.

DZIEŃ 8: GRUZIŃSKA WOJENNA DROGA - ANANURI – STEPANCMINDA (d. KAZBEGI) - GUDAURI
Śniadanie. Wyjazd w góry Kaukazu Gruzińską Drogą Wojenną, zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri (XVI w.), przejazd przez kurort narciarski Gudauri, Przełęcz Krzyżowa (2395 m n.p.m.), do miejscowości STEPANCMINDA, fakultatywnie wjazd na górę do cerkwi Cminda Sameba (2170 m n.p.m.) z pięknym widokiem na Kazbek (Mkinwarcweri 5033 m n.p.m.), obiad w formie pikniku. Powrót do Gudauri. Kolacja, nocleg.

DZIEŃ 9: GUDAURI - GORI – KUTAISI
Śniadanie. Wyjazd do GORI, rodzinnego miasta Stalina (fakultatywnie zwiedzanie muzeum Stalina 8 USD / os.). Następnie zwiedzanie UPLISCICHE, skalnego miasta, założonego w VII w. p.n.e.. Znajdują się tu: cerkiew z IX w., ogromna centralna sala, pokoje gościnne. Przejazd do KUTAISI, drugiego co do wielkości miasta Gruzji i historii sięgającej 3000 lat). Kolacja, nocleg.

DZIEŃ 10: KUTAISI
Śniadanie. Zwiedzanie historyczno - architektonicznego kompleksu w Gelati z XII w., katedry Bagrati z XI w. (oba pomniki są na liście UNESCO), zwiedzanie klasztoru Mocameta, położonego w urokliwym otoczeniu. Kolacja, nocleg.

DZIEŃ 11: KUTAISI – BATUMI
Śniadanie. Przejazd do BATUMI, uzdrowiska nad morzem regionu Adżaria: zwiedzanie rzymskiej twierdzy Gonio (IV w.p.n.e.), kamiennego mostu Machuntseti i podziwianie wodospadu. Czas wolny. Kolacja, nocleg.

DZIEŃ 12: BATUMI - BORŻOMI – BAKURIANI
Śniadanie. Wyjazd do BORŻOMI spacer po parku zdrojowym, degustacja mineralnej wody Borżomi prosto ze źródła. Następnie przejazd do BAKURIANI, ośrodka sportów zimowych, kolacja, nocleg.

DZIEŃ 13: BAKURIANI - WARDZIA – GIUMRI
Śniadanie. Przejazd do WARDŻII, zwiedzanie kompleksu (XII-XIII w.), niegdyś 13-piętrowego dziś, po trzęsieniu ziemi, nieznacznie niższego, wykutego w skale miasta. Piknik. Następnie oglądanie z zew. CHERTWISI, twierdzy z X w. Przyjazd do granicy z Armenią, przekroczenie pieszo i autokarem armeńskim dojazd do GIUMRI. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

DZIEŃ 14: GIUMRI - HACHPAT - DILIDŻAN – SEWAN
Śniadanie. Wyjazd przez – Spitak – Wanadzor – Alawerdi – do HACHPAT – zwiedzanie klasztoru z XI wieku. Razem z pobliskim klasztorem Sanahin znajdują się na liście UNESCO. Słyną z licznych chaczkarów. Obiad.
Przejazd do prowincji Tawusz. Nocleg w DILIDŻAN lub pobliżu jeziora Sewan.

DZIEŃ 15: DILIDŻAN - SEWAN - NORATUS - ZORAC KARER – GORIS
Śniadanie. Wyjazd do Jeziora SEWAN, jednego z największych górskich słodkowodnych jezior Eurazji, zwiedzanie klasztoru Sewańskiego (IX w.). Następnie Noratus, największe w Armenii skupisko chaczkarów z okresu od X do XIX wieku. Stamtąd górska droga poprowadzi nas na przełęcz Selim (2410 m.n.p.m), gdzie wśród alpejskich łąk odkryjemy średniowieczny karawansaraj, zajazd, zbudowany w czasach, gdy szlakiem tym wiodła jedna z nitek słynnego Szlaku Jedwabnego. Następnie zwiedzanie ZORAC KARER - to jedna z największych tajemnic Armenii datowanym na siódme tysiąclecie przed naszą erą obserwatorium astronomiczne. Przejazd do GORIS. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 16: GORIS – CHNDZORESK - TATEW – NORAWANK – EREWAŃ
Śniadanie. Przejazd do CHNDZORESK, skalnej wioski gdzie można poczuć się tak, jakby czas się zatrzymał. Ludzie żyli tu pomiędzy skałami, w tradycyjny sposób w jaskiniach, aż to 1958 roku. Przejazd do Klasztoru TATEW nad kanionem rzeki Worotan. Przejazd wzdłuż widowiskowego kanionu pomiędzy czerwonymi skałami w stronę klasztoru NORAWANK (XIII w.), najpiękniejszy i najbardziej fotogeniczny klasztor Armenii. Obiad w restauracji w jaskini lub niedaleko rzeki Arpa. Przejazd do EREWANIA. Nocleg.

DZIEŃ 17: EREWAŃ – ECZMIADZYN - GARNI - GEGHARD - EREWAŃ
Śniadanie. Zwiedzanie EREWANIA: centrum miasta, Skwer Republikański, opera, kaskady, Matenadaran (muzeum antycznych manuskryptów). Wyjazd do ECZMIADZYNU, duchownego i administracyjnego centrum armeńskiego kościoła apostolskiego. Zwiedzanie: Sobór Eczmiadzynski (IV w.), Kościół św. Hripsima (VII w.). Powrót do Erewania. Zwiedzanie wytwórni brandy „ARARAT” (13 USD / os.). Wyjazd do miejscowości GARNI, do jedynej zachowanej pogańskiej świątyni w Armenii –
poświęconej Bogu Słońca – Mitrze, zbudowanej w roku 77 n.e. przez króla Trata (z dynastii Arshakidów). Świątynia wykonana jest w stylu grecko-romańskim z charakterystycznymi filarami. Wznosi się z dumą na skalistym urwisku z głębokim kanionem odkrywającym piękny widok. Świątynia była letnią rezydencją dynastii Arshakidów. Zwiedzanie: zrekonstruowany Królewski Pałac oraz królewskie łaźnie w pobliżu. Przejazd do unikatowej świątyni skalnej św. GEGHARD (XII-XIII w.), nazwa której oznacza „święta włócznia” na cześć zachowanej włóczni, tej samej włóczni, która przekłuła Ciało ukrzyżowanego Jezusa. Teraz jest wystawiona w muzeum katedry Eczmiadzynskiej. Klasztor Gerard znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO (2000). Program przewiduje kolację w miejscowej restauracji. Przyjazd do Erewania. Kolacja, nocleg.

DZIEŃ 18: EREWAŃ – WARSZAWA
Wylot z Erewania. Przylot do Warszawy.

W cenie

Cena zawiera

 

• bilet lotniczy Warszawa - Baku – Erewań – Warszawa, w cenie 3000 PLN
• bilet lotniczy Baku – Tbilisi, w cenie 900 PLN
• zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* i dwukrotnie w pensjonatach, w pokojach 2-osobowych:
• w Azerbejdżanie: 3 noclegi w Baku
• w Gruzji 9 noclegów (w Tbilisi 3 noclegi)
• w Armenii 5 noclegów (w Erewaniu 2 noclegi)
• wyżywienie: 17 śniadań, 1 obiad, 15 kolacji
• transport lądowy
• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
• ubezpieczenie KL, NNW (TU EUROPA)
• usług miejscowych przewodników rosyjsko/ angielskojęzycznych / polskojęzycznych
• usługi pilota w przypadku grup do 10 osób
• VAT

Cena nie zawiera

 • azerbejdżańskiej ok. 170 PLN
 • napojów alkoholowych do posiłków
 • napiwków ok. 75 USD
 • usług pilota w przypadku grup poniżej 10 osób
 • Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”
 • Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 13 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”

Dopłata do pokoju 1-osobowego:  1770 PLN

Uwagi

W cerkwiach obowiązuje odpowiedni strój – panie chusta na głowę, gdzieniegdzie wymagane są spódnice, panowie – długie spodnie.

 • Przy przekroczeniu granicy Podróżni muszą posiadać ważny paszport lub dowód osobisty, w zależności od wymagań w danym kraju oraz wizę, jeśli obowiązuje do danego kraju – informacje w Biurze. Osoby posiadające paszporty wydane przez kraje nie należące do UE zobowiązane są do sprawdzenia przepisów wizowych.
 • Dla osób podróżujących z nieletnimi osobami, którzy nie są ich opiekunami prawnymi, wymagane jest odpowiednie upoważnienie
 • Minimalna liczba uczestników: 15 osób
 • W przypadku nie osiągnięcia zakładanego minimum grupy wycieczka może zostać anulowana. Informacja o anulacji imprezy zostanie przekazana najpóźniej 20 dni przed rozpoczęciem
 • Godzina i miejsce wyjazdu mogą ulec zmianie po wcześniejszym poinformowaniu Podróżnych
 • Diety specjalistyczne (np. dieta bezglutenowa, dieta wegetariańska, wegańska i inne) realizujemy w przypadku ich dostępności po wcześniejszym zgłoszeniu
 • wycieczka nie jest przystosowana dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
 • Osoby podróżujące samotnie, które nie chcą dopłacać do pokoju 1-os. dokwaterowywane są do pokoju 2-os., jednakże biuro nie może tego zagwarantować. W przypadku braku drugiej osoby tej samej płci na dokwaterowanie obowiązuje dopłata do pokoju 1-os.
 • dla dziecka przy zakwaterowaniu na dostawce – zniżka do potwierdzenia
 • dla osób dorosłych nie ma możliwości zakwaterowania w pokoju 3-osobowym z oddzielnymi łóżkami
 • ustawowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w przypadku tej imprezy wynosi 13,00 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „ informacje dla klientów”
 • ustawowa składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy w przypadku tej imprezy wynosi 13,00 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „ informacje dla klientów”

©️ Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com, lub własne BT "Bezkresy" s.c.

 Biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.