Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Trakt Kołymski – Syberyjska Odyseja

Trakt Kołymski – Syberyjska Odyseja

KrajRosja
Transportsamolot, kolej
Wyjazd z
Cena: 20300 PLN od 17500 PLN
+ bilet lotniczy
Drukuj program

Terminy

Termin: 2019-07-25 - 2020-08-08 | 381 dni Cena: 20300 17500 PLN

Opis oferty

Wyprawa Traktem Kołymskim to niezwykła okazja do odbycia podróży szlakiem polskich łagierników. Wyjazd rozpoczyna się w Moskwie, skąd grupa poleci do Nowosybirska. Dalej droga wiedzie szlakiem kolei transsyberyjskiej do Irkucka, skąd po chwili oddechu nad Bajkałem udaje się w dalszą podróż przez Chabarowsk do Magadanu. Z Magadanu grupa udaje się na teren dawnego obozu pracy, w pobliżu którego rozbity zostanie obóz. Podróż odbywać się będzie wieloosobowymi samochodami terenowymi w towarzystwie lokalnych przewodników oraz ochrony. Wyprawa kończy się przelotem do Moskwy i dalej do Warszawy. Mieszkańcy terenów przez które prowadzi trasa…
pokaż więcej
Wyprawa Traktem Kołymskim to niezwykła okazja do odbycia podróży szlakiem polskich łagierników. Wyjazd rozpoczyna się w Moskwie, skąd grupa poleci do Nowosybirska. Dalej droga wiedzie szlakiem kolei transsyberyjskiej do Irkucka, skąd po chwili oddechu nad Bajkałem udaje się w dalszą podróż przez Chabarowsk do Magadanu. Z Magadanu grupa udaje się na teren dawnego obozu pracy, w pobliżu którego rozbity zostanie obóz. Podróż odbywać się będzie wieloosobowymi samochodami terenowymi w towarzystwie lokalnych przewodników oraz ochrony. Wyprawa kończy się przelotem do Moskwy i dalej do Warszawy. Mieszkańcy terenów przez które prowadzi trasa wyprawy staną się przewodnikami - pokażą uczestnikom wyjazdu mijane miasta, lokalny folklor i tajemniczą rosyjską przyrodę.

Plan wycieczki

Dzień 1 - 25.07.2020

Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przylot do MOSKWY. Transfer do hotelu Pekin 4*. Zakwaterowanie. Kolacja.

 

Dzień 2 - 26.07.2020

Śniadanie. Spotkanie z przewodnikiem. Wycieczka po centrum miasta. Przejazdy metrem. Wizyta na Kremlu. Kolacja – w zależności od godziny wylotu  (tu do ustalenia, bo jest kilka rejsów (mamy godziny tegoroczne lotów, czekam na potwierdzenie terminów przyszłorocznych).

Transfer na lotnisko. Wylot do Nowosybirska (nocny rejs, trwający około 4 godzin).

 

Dzień 3 - 27.07.2020

Rano przylot do NOWOSYBIRSKA.

Spotkanie z przewodnikiem, transfer do hotelu. Śniadanie. Do godziny 12:30 czas na odpoczynek po przelocie. Spotkanie z przewodnikiem.

Przejazd na obiad. Po obiedzie wycieczka objazdowa po mieście.

Zobaczymy m.in.: dworzec kolejowy, który jest największą stacją na trasie Kolei Transsyberyjskiej; Krasny Prospekt; Plac Lenina ze słynnym Teatrem Opery i Baletu – największym budynkiem teatru operowego na świecie; fragment starego miasta i kolorowy bazar syberyjski. W programie zwiedzania znajduje się też kaplica św. Mikołaja, która jest geograficznym centrum Rosji, tzn. znajduje się w tej samej odległości od Kaliningradu co od Władywostoku.

Wieczorem powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

 

Dzień 4 - 28.07.2020

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie z pokojów. Pozostawienie bagaży w przechowalni.

Zwiedzanie ośrodka naukowego Akademgorodok, skansenu kolejowego oraz zoo-safari, w którym można zobaczyć zwierzęta żyjące na terytorium Syberii.

Kolacja. Przejazd na dworzec kolejowy. Wyjazd pociągiem w stronę Irkucka.

 

Dzień 5 - 29.07.2020

Podróż pociągiem.

Zatrzymuje się on kilka razy w ciągu doby na postoje po ok 30 minut.

W składzie jest zawsze wagon restauracyjny a na korytarzu samowar z wrzątkiem

 

Dzień 6 - 30.07.2020

Wczesnym rankiem przybycie do IRKUCKA. Spotkanie z przewodnikiem. Obiad. Wycieczka objazdowa po mieście.

Przejazd do pobliskiej wioski PIWOWARICHA, gdzie znajdują się masowe groby rozstrzelanych w latach represji stalinowskich, m.in. mieszkańców Wierszyny, którzy za swoje „kułactwo” zginęli tu w 1939 roku. Na tabliczkach i zdjęciach setek rozstrzelanych widoczne są też polskie nazwiska.

Powrót do Irkucka i zwiedzanie muzeum Dekabrystów, zabytkowych świątyń miasta i kościoła “polskiego”. Zwiedzanie muzeum Dekabrystów, zabytkowe świątyń miasta i kościoła “polskiego”.

W tym dniu zwiedzanie „Dzielnicy 130”: specjalnie stworzonej strefy turystycznej w Irkucku, która obejmuje dziesiątki zabytków. Dzielnica znajduje się w południowej części historycznego centrum Irkucka, na które składa się 16 odrestaurowanych budynków. Przeniesiono tutaj też 8 budynków z innych części Irkucka; m.in. dom kowala. Znajdują się tutaj także sklepy z pamiątkami, kawiarnie i restauracje. Oprócz zabytków powstają nowe budynki, wśród których są m.in. hotele, galerie sztuki, ośrodki kultury i amfiteatr z 2000 miejsc. Cały kwartał jest podzielony na części dla pieszych i ścieżki rowerowe. Czas wolny na ew. posiłek we własnym zakresie.

Kolacja. Zakwaterowanie w hotelu Angara 3* w pokojach kategorii komfort.

 

Dzień 7 - 31.07.2020

Śniadanie. Przejazd autobusem na WYSPĘ OLCHON (4-5 godzin). Po drodze obiad.

Przeprawa promowa.

Na wyspie przejazd terenowymi samochodami UAZ do miejscowości CHUŻYR.

Zakwaterowanie w hotelu Willa Malina 3*. Kolacja. Wieczorna przechadzka na skałę Szamankę i spacer po plaży.

 

Dzień 8 - 01.08.2020

Śniadanie. Wycieczka po północnej części wyspy do pozostałości po istniejącym tu w trakcie wojny łagrze. Więźniowie zajmowali się intensywnym połowem ryb i ich wysyłką na front. Z tego czasu pozostał spalony pirs do którego przybijały łodzie, fundamenty baraków, drewniane podkłady po drodze dojazdowej i istniejący budynek bani.

Przejazd do przylądka HOBOJ z wysokim klifem i w jego pobliżu - piknik. Transfer do zatoki Zaslig. Zaokrętowanie na wodolot do LISTWIANKI.

Przelot wodolotem.

Spacer po nad bajkalskiej największej wiosce, wizyta na bazarku i możliwość spróbowania gorącego, wędzonego omula, endemicznej smacznej ryby występującej jedynie w Bajkale. Wycieczka z wjazdem wyciągiem na Górę Czerskiego, a potem wizyta w Muzeum Bajkału.

Kolacja. Przejazd do IRKUCKA. Transfer na lotnisko.

O 01:00 wylot do Chabarowska.

 

Dzień 9 - 02.08.2020

Przylot do Chabarowska. Spotkanie z przewodnikiem. Śniadanie. Zakwaterowanie w 3* hotelu Parus. Czas na odpoczynek. Obiad. Wycieczka po mieście i wizyta na bazarze, gdzie obok licznych ryb sprzedają także wyśmienity kawior. Godzinny rejs statkiem po jednej z największych rosyjskich rzek - AMURZE. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja.

 

Dzień 10 - 03.08.2020

Śniadanie. Transfer na lotnisko. O 11:30 wylot do MAGADANU.

Po przylocie spotkanie z przewodnikiem i transfer do hotelu. Prosto z lotniska rozpoczniemy przejazdu na wzgórze Krutaya, gdzie stoi pomnik “Maska Smutku”, którego autorem jest słynny rzeźbiarz Ernst Neizvestny. Pomnik ten jest poświęcony pamięci ofiar represji politycznych. Po złożenia kwiatów przejazd do hotelu „VM Centralna”. Zakwaterowanie, kolacja.

 

Dzień 11 - 04.08.2020

Śniadanie.

Część bagaży można zostawić w przechowalni hotelowej. Przejazd do Łagru Dnieprowskiego.

Łagier Dnieprowski znajduje się w odległości 320 km od Magadanu. Zorganizowany został latem 1941 roku, był czynny (z przerwami) aż do roku 1955. Było to miejsce wydobywania cyny. Główną siłą roboczą kopalni byli więźniowie, ofiary masowych represji stalinowskich. W ciągu lat, kiedy Dnieprowski Łagier był czynny, podstawowymi narzędziami pracy tutaj były kilof, łopata, łom i taczki. Część najtrudniejszych procesów produkcyjnych była jednak zmechanizowana. Wykorzystywano tu m.in. narzędzia amerykańskiej firmy “Denwer”, sprowadzane ze Stanów w czasach II wojny światowej w ramach lend-lease. Później narzędzia zostały zdemontowane i wywiezione na inne obiekty produkcyjne. W samej kopalni Dnieprowskiej nie ma już po nich śladu. Pozostałości budynków mieszkalnych i przemysłowych do dziś znajdują się w tym miejscu. Są to m.in. budynki  mieszkalne zbudowane na wzór rosyjskich izb. W częściach obozu gdzie odbywały się prace znajdują się pozostałości po kopalni, kruszywa, wieże strażnicze, drut kolczasty, latarnie... Na samym wierzchu strefy roboczej, na wysokości powyżej 100 metrów, znajduje się kilka wykopów od wydobytej rudy, które są ilustracją procesu jej wydobywania. Kopalnia Dnieprowska – to jeden z najlepiej zachowanych obiektów zakładów produkcyjnych Kołymy z jej łagrami, kołymskiego GUŁ-agu.

Na najbardziej widocznym miejscu górującym ponad całym Łagrem Dnieprowskim znajduje się krzyż ustanowiony w tym miejscu przez uczestników pielgrzymki amerykańsko – polskiej w roku 2018, dla upamiętnienia wszystkich ofiar łagrów syberyjskich

Wyjazd wczesnym rankiem. Podróż zajmuję około 6 - 7 godzin, ostatnie 20 km po bezdrożach. Środek transportu – ciężarówka - autobus KAMAZ. W wyjeździe towarzyszą grupie przewodnik – historyk, przewodnik – tłumacz oraz osoba z bronią dla ochrony przed dzikimi zwierzętami.

Po drodze obiad (lunchboxy). Na trasie znajdują się dwie niemal całkowicie porzucone miejscowości, w których można zrobić zakupy. W jednej z nich (Atka) znajduje się bar, w którym można zjeść dodatkowy posiłek.

Zwiedzanie zaczyna się przy wjeździe do kopalni. Grupa z przewodnikiem, tłumaczem rozpoczyna pieszą wędrówkę (trzeba wspinać się na wzgórza, więc przydatne będą dobre trekkingowe buty), trwającą około 2 godzin. Przewodnicy rozstawiają namioty i przygotowują kolację.

Zakwaterowanie w namiotach 2 lub 3-osobowych. 

 

Dzień 12 - 05.08.2020

Śniadanie.

Piesza wycieczka po terenie kopalni. Wycieczka w górę stoku z przewodnikami oraz do położonego nieopodal obozowiska fabryki oraz na cmentarz, gdzie chowani byli więźniowie a ich groby oznaczane jedynie blaszkami po konserwach z nr więźniów.

Wycieczka zajmuje około 5-6 godzin. W trakcie wycieczki obiad złożony z lunchboxów.

Powrót do obozu. Kolacja. Nocleg.

 

Dzień 13 - 06.08.2020

Śniadanie. Po nim część przewodników zwija obóz a uczestnicy kontynuują zwiedzanie terenu kopalni. Powrót do Magadanu (ok. 320 km). Po drodze zatrzymamy się w kilku miejscach tzw. „Drogi na kościach”, w czasie budowy której zginęły tysiące ludzi - zesłańców, w tym ogromna - niezliczona ilość Polaków.

Zajedziemy także do innego łagru CHETE w pobliżu miasteczka ATKA, w którym przetrzymywane były także kobiety a znajdowały się tam kopalnie rud żelaza. Obiad w formie luch-boxów. Przybycie do Magadanu ok. 21:00. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Nocleg

 

Dzień 14 - 07.08.2020

Śniadanie. Czas na odpoczynek po wyprawie. Ciąg dalszy zwiedzania miasta. Prawdopodobnie będzie możliwość wzięcia udziału krótkim rejsie kutrem po Morzu Ochockim. Po rejsie jeziorem i rzeką (Bajkałem i Amurem) do kompletu brakuje już tylko morza. Dołożymy wszelkich starań żeby wycieczka się odbyła ale nie możemy tego zagwarantować. Pojedziemy do Zatoki Nagajewa, gdzie w latach 30-tych zaczęła się historia miasta. Do zatoki przybywały statki, w których znajdowali się więźniowie, których zmuszano do budowali dróg i całego miasta, a także zajmowali się wydobyciem złota, srebra i cyny. Właśnie z tego miejsca zaczyna się “Trakt kołymski” (tzw. “droga śmierci”), który budowali więźniowie, a ciała tych, którzy padli z wycieńczenia zostawały zakopywane w podłożu drogi, jako budulec.

Kolacja folklorystyczna na brzegu morza. Degustacja lokalnych dań, w trakcie której wystąpi lokalny zespół pieśni i tańca.

 

Dzień 15 - 08.08.2020

Śniadanie. Transfer na lotnisko. O 14:30 wylot do Moskwy.

W cenie

Cena zawiera

 • Opieka pilota z Polski
 • Bezpłatne miejsce dla pilota ze Stanów (bez biletów lotniczych)
 • Noclegi:
  • 2 noclegi w pociągu Nowosybirsk - Irkuck
  • 2 noclegi w obozie namiotowym,
  • 2 loty odbywają się w nocy. Po jednym przewidziany jest kilkugodzinny odpoczynek w hotelu,
  • 9 noclegów w hotelach.
 • Wyżywienie:
  • 13 śniadań (w tym jedno przygotowane w warunkach polowych w obozie namiotowym na Trakcie Kołymskim)
  • 1 drugie śniadanie,
  • 10 obiadów (w tym 1 obiad w formie pikniku nad Bajkałem, 3 obiady w formie lunchboxów na Trakcie Kołymskim, 6 obiadów w restauracjach),
  • 112 kolacji (w tym 2 kolacje przygotowane na ognisku w obozie namiotowym na Trakcie Kołymskim, 1 kolacja złożona z lokalnych potraw oraz występ ludowego zespołu pieśni i tańca na plaży lub polanie w okolicach Magadanu, 9 kolacji w restauracjach).
 • Transfery między lotniskami, hotelami a odwiedzanymi miejscami (w Moskwie jeden transfer, bilety na metro w trakcie zwiedzania, na Trakcie Kołymskim wynajem terenowych autobusów KAMAZ, w pozostałych punktach programu transfer autokarem lub samochodami),
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (moskiewski Kreml, muzeum Dekabrystów),
 • Usługi anglojęzycznych przewodników lub rosyjskojęzycznych przewodników i tłumaczy,
 • Bilety na wodolot na Bajkale,
 • Bilety kolejowe na kolej okołobajkalską oraz pociąg z Nowosybirska do Irkucka,
 • Godzinny rejs statkiem po rzece Amur,
 • Ubezpieczenie Koszów Leczenia do kwoty 30 000 EUR, Kosztów Ratownictwa do 5000 EUR i Następstw Nieszczęśliwych Wypadków do 3000 EUR.

Cena nie zawiera

 • Biletów lotniczych (także przelotów wewnętrznych),
 • Opłat związanych z wyrobieniem wizy,
 • Pływania po zatoce morskiej (1100 EUR za 12osobowy kuter),
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (460 EUR/os),
 • Opłat za przechowalnie bagażu,
 • Ewentualnych opłat miejscowych za fotografowanie i filmowanie,
 • Ewentualnych zwyczajowych napiwków,
 • Posiłków nie uwzględnionych w programie.

Uwagi

CO ZABRAĆ:

- dobre wygodne buty, już sprawdzone "przechodzone" najlepiej z dobrą, antypoślizgową podeszwą, najlepiej nieco grubszą, odporną na ostre kamienie

- kurtka przeciwdeszczowa, z kapturem albo peleryna, spodnie na zmianę, polar lub cieplejszy sweter

- koszulki z krótkim rękawem na wypadek gorąca, czapka z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne

- krem przeciwsłoneczny (słonce tam bardzo intensywnie świeci)

- środek na komary, apteczka z niezbędnymi lekami, plastrami, gazą opatrunkową, wodą utlenioną

- latarkę, śpiwór i ew. karimatę

- ręcznik

- pieniądze w gotówce (w Moskwie w kantorze lub banku można wymienić każdą) a mniej przydatna karta, - ew. jakieś gadżety, drobiazgi głównie dla dzieci

 

Program może ulec drobnym zmianom                    

©Zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych oraz strony pixabay.com

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.