Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Trakt Kołymski – Syberyjska Odyseja

Trakt Kołymski – Syberyjska Odyseja

KrajRosja
Transportsamolot, kolej
Wyjazd z
Drukuj program

Terminy

Termin: - | 1 dni Cena: 0 PLN

Opis oferty

Wyprawa Traktem Kołymskim to niezwykła okazja do odbycia podróży szlakiem polskich łagierników. Wyjazd rozpoczyna się w Moskwie, skąd grupa poleci do Nowosybirska. Dalej droga wiedzie szlakiem kolei transsyberyjskiej do Irkucka, skąd po chwili oddechu nad Bajkałem udaje się w dalszą podróż przez Chabarowsk do Magadanu. Z Magadanu grupa udaje się na teren dawnego obozu pracy, w pobliżu którego rozbity zostanie obóz. Podróż odbywać się będzie wieloosobowymi samochodami terenowymi w towarzystwie lokalnych przewodników oraz ochrony. Wyprawa kończy się przelotem do Moskwy i dalej do Warszawy. Mieszkańcy terenów przez które prowadzi trasa…
pokaż więcej
Wyprawa Traktem Kołymskim to niezwykła okazja do odbycia podróży szlakiem polskich łagierników. Wyjazd rozpoczyna się w Moskwie, skąd grupa poleci do Nowosybirska. Dalej droga wiedzie szlakiem kolei transsyberyjskiej do Irkucka, skąd po chwili oddechu nad Bajkałem udaje się w dalszą podróż przez Chabarowsk do Magadanu. Z Magadanu grupa udaje się na teren dawnego obozu pracy, w pobliżu którego rozbity zostanie obóz. Podróż odbywać się będzie wieloosobowymi samochodami terenowymi w towarzystwie lokalnych przewodników oraz ochrony. Wyprawa kończy się przelotem do Moskwy i dalej do Warszawy. Mieszkańcy terenów przez które prowadzi trasa wyprawy staną się przewodnikami - pokażą uczestnikom wyjazdu mijane miasta, lokalny folklor i tajemniczą rosyjską przyrodę.

MAGADAN WEATHER

Plan wycieczki

Dzień 1:

Wylot z lotniska F. Chopina lub innego lotniska ustalonego z uczestnikiem. Przelot do Moskwy. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. Kolacja. Nocleg.

 

Dzień 2:

Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i rozpoczęcie pierwszej części zwiedzania Moskwy; Plac Czerwony: cerkiew Wasyla Błażennego, Mauzoleum W. I. Lenina (dla chętnych), nabrzeże rzeki Moskwy, panorama Kremla, cerkiew Chrystusa-Zbawiciela, Uniwersytet MGU. Kolacja powitalna i nocleg w hotelu.

 

Dzień 3:

Po śniadaniu rozpoczniemy drugą część zwiedzania Moskwy od przejazdu metrem do Kremla. Spacerując po terenie Kremla zobaczymy; obok Armaty Carskiej (Car–puszki) i Carskiego Dzwonu (Car-kołokoł), trzy cerkwie, a następnie Górę Pokłonna, Łuk Tryumfalny, prospekt Kutuzowa. Obiad w lokalnej restauracji. O 17:00 transfer na lotnisko.
O 20:35 wylot do Nowosybirska (nocny rejs, trwający około 4 godzin).

 

Dzień 4:

O 4:40 lądowanie w Nowosybirsku. Powitanie przez lokalnego przewodnika i przejazd do hotelu. Po śniadaniu krótki odpoczynek. Po południu zwiedzanie Nowosybirska, jednego z najciekawszych miast Zachodniej Syberii. Zobaczymy m.in.: dworzec kolejowy, który jest największą stacją na trasie Kolei Transsyberyjskiej; Krasny Prospekt; Plac Lenina ze słynnym Teatrem Opery i Baletu – największym budynkiem teatru operowego na świecie; fragment starego miasta i kolorowy bazar syberyjski. W programie zwiedzania znajduje się też kaplica św. Mikołaja, która jest geograficznym centrum Rosji, tzn. znajduje się w tej samej odległości od Kaliningradu co od Władywostoku.

Spotkanie z mieszkającymi w Nowosybirsku Polakami i wizyta w kościele rzymskokatolickim. Wieczorem powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

 

Dzień 5:

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie z pokojów. Pozostawienie bagaży w przechowalni. Zwiedzanie ośrodka naukowego Akademgorodok, skansenu kolejowego oraz zoo-safari, w którym można zobaczyć zwierzęta żyjące na terytorium Syberii.
Kolacja. O 19:30 przejazd na dworzec kolejowy. O 21:37 wyjazd koleją transsyberyjską w stronę Irkucka. Czas podróży ok. 32 godzin. Nocleg w pociągu.

 

Dzień 6:

Całodzienna podróż pociągiem do Irkucka. Po drodze przejedziemy przez Krasnojarsk. Wyżywienie we własnym zakresie.

 

Dzień 7:

Przybycie do Irkucka o 8:24. Spotkanie z przewodnikiem. Śniadanie. Wycieczka objazdowa po mieście. Zwiedzanie muzeum Dekabrystów, zabytkowe świątyń miasta i kościoła “polskiego”.

Przejazd autobusem na wyspę Olchon (4-5 godzin). Po drodze obiad. Przeprawa promowa. Na wyspie przejazd terenowymi samochodami UAZ. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu.

 

Dzień 8:

Śniadanie. Wycieczka po północnej części wyspy do pozostałości po istniejącym tu w trakcie wojny łagrze.

Więźniowie zajmowali się intensywnym połowem ryb i ich wysyłką na front. Z tego czasu pozostał spalony pirs do którego przybijały łodzie, fundamenty baraków, drewniane podkłady na drodze dojazdowej i istniejący budynek bani.

Przejazd do przylądka CHOBOJ z wysokim klifem i w jego pobliżu – piknik. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

 

Dzień 9:

Śniadanie. Przechadzka na skałę Szamankę i spacer po plaży. Wycieczka po południowej części wyspy. Piknik.

Transfer do zatoki Zaslig. O 17:00 zaokrętowanie na wodolot do Listwianki. Przelot wodolotem. Krótki spacer po największej bajkalskiej wiosce. Transfer na lotnisko. Pięćdziesiąt minut po północy, wylot do Chabarowska.

 

Dzień 10:

Przylot do Chabarowska. Spotkanie z przewodnikiem. Śniadanie. Zakwaterowanie w 3* hotelu Parus. Czas na odpoczynek. Obiad. Wycieczka po mieście. Godzinny rejs statkiem po jednej z największych rosyjskich rzek – AMURZE. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja.

 

Dzień 11:

Śniadanie. Transfer na lotnisko. O 11:30 wylot do Magadanu. Po przylocie spotkanie z przewodnikiem i transfer do hotelu. Prosto z lotniska przejedziemy na wzgórze Krutaya, gdzie stoi pomnik “Maska Smutku”, którego autorem jest słynny rzeźbiarz Ernst Neizvestny. Pomnik ten jest poświęcony pamięci ofiar represji politycznych. Po złożeniu kwiatów, przejazd do hotelu „VM Centralna”. Zakwaterowanie, kolacja.

 

Dzień 12:

Śniadanie. Część bagaży można zostawić w przechowalni hotelowej. Przejazd do Łagru Dnieprowskiego.

Łagier Dnieprowski znajduje się w odległości 320 km od Magadanu. Zorganizowany został latem 1941 roku, był czynny (z przerwami) aż do roku 1955. Było to miejsce wydobywania cyny. Główną siłą roboczą kopalni byli więźniowie, ofiary masowych represji stalinowskich. W ciągu lat, kiedy Dnieprowski Łagier był czynny, podstawowymi narzędziami pracy tutaj były kilof, łopata, łom i taczki. Część najtrudniejszych procesów produkcyjnych była jednak zmechanizowana. Wykorzystywano tu m.in. narzędzia amerykańskiej firmy “Denwer”, sprowadzane ze Stanów w czasach II wojny światowej w ramach lend-lease. Później narzędzia zostały zdemontowane i wywiezione na inne obiekty produkcyjne. W samej kopalni Dnieprowskiej nie ma już po nich śladu. Pozostałości budynków mieszkalnych i przemysłowych do dziś znajdują się w tym miejscu. Są to m.in. budynki mieszkalne zbudowane na wzór rosyjskich izb. W częściach obozu gdzie odbywały się prace znajdują się pozostałości po kopalni, kruszywa, wieże strażnicze, drut kolczasty, latarnie... Na samym wierzchu strefy roboczej, na wysokości powyżej 100 metrów, znajduje się kilka wykopów od wydobytej rudy, które są ilustracją procesu jej wydobywania. Kopalnia Dnieprowska – to jeden z najlepiej zachowanych obiektów zakładów produkcyjnych Kołymy z jej łagrami, kołymskiego GUŁ-agu.

Wyjazd wczesnym rankiem. Podróż zajmuję około 7 - 8 godzin, ostatnie 20 km po bezdrożach. Środek transportu – ciężarówka - autobus KAMAZ. W wyjeździe towarzyszą grupie przewodnik – historyk, przewodnik – tłumacz oraz osoba z bronią dla ochrony przed dzikimi zwierzętami.

Po drodze obiad (lunchboxy). Na trasie znajdują się dwie niemal całkowicie porzucone miejscowości, w których można zrobić zakupy. W jednej z nich (Atka) znajduje się bar, w którym można zjeść dodatkowy posiłek.

Po drodze przystanek i wycieczka do CHETY leżącej nieopodal drogi kopalni rudy ołowiu. Jej nazwa pochodzi od płynącej nieopodal rzeki. Funkcjonowała ona w latach 1938 – 1945. Obok kopalni zachował się niewielki cmentarz, na którym do dziś zachowała się część nagrobków.

Dojazd do łagru Dniepropietrowskiego. Zwiedzanie zaczyna się przy wjeździe do kopalni. Grupa z przewodnikiem, tłumaczem rozpoczyna pieszą wędrówkę (trzeba wspinać się na wzgórza, więc przydatne będą dobre trekkingowe buty), trwającą około 2 godzin. Przewodnicy rozstawiają namioty i przygotowują kolację. Zakwaterowanie w namiotach 2 lub 3-osobowych.

 

Dzień 13:

Śniadanie. Piesza wycieczka po terenie kopalni. Wycieczka w górę stoku z przewodnikami, do położonej nieopodal obozowiska fabryki oraz na cmentarz, gdzie chowani byli więźniowie, a ich groby oznaczane jedynie blaszkami po konserwach z numerami więźniów. Wycieczka zajmuje około 5-6 godzin. W trakcie wycieczki obiad złożony z lunchboxów. Powrót do obozu. Kolacja. Nocleg.

 

Dzień 14:

Śniadanie. Po nim część przewodników zwija obóz a uczestnicy kontynuują zwiedzanie terenu kopalni. Powrót do Magadanu (ok. 320 km). Po drodze zatrzymamy się w kilku miejscach tzw. „Drogi na kościach”, w czasie budowy której zginęły tysiące ludzi - zesłańców, w tym ogromna - niezliczona ilość Polaków. Zajedziemy także do innego łagru w którym przetrzymywane były kobiety. Obiad w formie luchboxów. Przybycie do Magadanu ok. 21:00. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Nocleg.

 

Dzień 15:

Śniadanie. Czas na zakup pamiątek i odpoczynek po wyprawie. Kontynuacja rozpoczętego wcześniej zwiedzania miasta.

Wyjazd do Zatoki Nagajewa, gdzie w latach 30-tych zaczęła się historia miasta. Do zatoki przybywały statki, w których znajdowali się więźniowie, których zmuszano do budowy dróg i samego miasta. Zajmowali się także wydobyciem złota, srebra i cyny. Właśnie w tym miejscu zaczyna się “Trakt kołymski”.

Fakultatywnie, krótki rejs kutrem po Morzu Ochockim. Po rejsie jeziorem i rzeką (Bajkałem i Amurem) do kompletu brakuje już tylko morza. Dołożymy wszelkich starań żeby wycieczka się odbyła ale nie możemy tego zagwarantować.

Kolacja folklorystyczna na brzegu morza. Degustacja lokalnych dań, w trakcie której wystąpi lokalny zespół pieśni i tańca.

 

Dzień 16:

Po śniadaniu czas na dokończenie zakupów i przygotowanie do podróży. Przelot z Magadanu do Moskwy. Przesiadka na samolot do Warszawy lub do innego, ustalonego wcześniej miasta.

W cenie

Cena zawiera

 • Opieka pilota z Polski
 • Noclegi:
  • 2 noclegi w pociągu Nowosybirsk - Irkuck,
  • 2 noclegi w obozie namiotowym,
  • 2 loty odbywają się w nocy. Po jednym przewidziany jest kilkugodzinny odpoczynek w hotelu,
  • 7 noclegów w hotelach.
 • Wyżywienie:
  • 13 śniadań (w tym jedno przygotowane w warunkach polowych w obozie namiotowym na Trakcie Kołymskim),
  • 1 drugie śniadanie,
  • 10 obiadów (w tym 1 obiad w formie pikniku nad Bajkałem, 3 obiady w formie lunchboxów na Trakcie Kołymskim, 6 obiadów w restauracjach),
  • 12 kolacji (w tym 2 kolacje przygotowane na ognisku w obozie namiotowym na Trakcie Kołymskim, 1 kolacja złożona z lokalnych potraw oraz występ ludowego zespołu pieśni i tańca na plaży lub polanie w okolicach Magadanu, 9 kolacji w restauracjach).
 • Transfery między lotniskami, hotelami a odwiedzanymi miejscami (w Moskwie jeden transfer, bilety na metro w trakcie zwiedzania, na Trakcie Kołymskim wynajem terenowych autobusów KAMAZ, w pozostałych punktach programu transfer autokarem lub samochodami),
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (moskiewski Kreml, muzeum Dekabrystów),
 • Usługi anglojęzycznych przewodników lub rosyjskojęzycznych przewodników i tłumaczy,
 • Bilety na wodolot na Bajkale,
 • Bilety kolejowe na pociąg z Nowosybirska do Irkucka,
 • Godzinny rejs statkiem po rzece Amur,
 • Ubezpieczenie Koszów Leczenia do kwoty 30 000 EUR, Kosztów Ratownictwa do 5000 EUR i Następstw Nieszczęśliwych Wypadków do 3000 EUR.

Cena nie zawiera

 • Biletów lotniczych (także przelotów wewnętrznych),
 • Opłat związanych z wyrobieniem wizy,
 • Pływania po zatoce morskiej (1100 EUR za 12osobowy kuter),
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (460 EUR/os),
 • Opłat za przechowalnie bagażu,
 • Ewentualnych opłat miejscowych za fotografowanie i filmowanie,
 • Ewentualnych zwyczajowych napiwków,
 • Posiłków nie uwzględnionych w programie.

Uwagi

Co zabrać:

 • dobre wygodne buty, już sprawdzone "przechodzone" najlepiej z dobrą, antypoślizgową podeszwą, najlepiej nieco grubszą, odporną na ostre kamienie
 • kurtka przeciwdeszczowa, z kapturem albo peleryna,
 • spodnie na zmianę, polar lub cieplejszy sweter
 • koszulki z krótkim rękawem na wypadek gorąca, czapka z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne
 • krem przeciwsłoneczny (słońce intensywnie tam świeci)
 • środek na komary, apteczka z niezbędnymi lekami, plastrami, gazą opatrunkową, wodą utlenioną,
 • latarka, śpiwór i ew. karimatę,
 • ręcznik,
 • pieniądze w gotówce (w Moskwie w kantorze lub banku można wymienić każdą walutę - po najlepszym kursie dolary i euro), mniej przydatna okazuje się karta
 • ew. jakieś gadżety, drobiazgi głównie dla dzieci

Program może ulec drobnym zmianom
©Zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych oraz strony pixabay.com

mapa, zamieszczona na stronie, ma charakter podglądowy

Zapytaj o cenę

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.