Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

MACEDONIA PÓŁNOCNA 8 dni samolotem

MACEDONIA PÓŁNOCNA 8 dni samolotem

KrajMacedonia Północna
Transportsamolot
Wyjazd z
Cena: od 6250 PLN

Drukuj program

Terminy

Termin: 2024-08-03 - 2024-08-10 | 8 dni Cena: 6250 PLN

Opis oferty

pokaż więcej

Plan wycieczki

1. DZIEŃ: WARSZAWA – SKOPJE

WARSZAWA, zbiórka na lotnisku im. Chopina na 2 godz. przed wylotem w hali odlotów terminalu A w miejscu spotkań z napisem „Meeting Point” (pomiędzy stanowiskami odpraw "D" i "E"), wylot do SKOPJE. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

2. DZIEŃ: SKOPJE

SKOPJE, śniadanie. Dzień rozpoczniemy od wizyty w pięknej cerkwi św. Pantelejmona, XII-wiecznym kościele bizantyjskim znajdującym się na terenie kompleksu klasztornego. Powrót do Skopje. Piesza wycieczka z przewodnikiem po mieście: twierdza Kale, zlokalizowana w historycznym centrum, Meczet Mustafy Paszy, St. Spas – cerkiew św. Zbawiciela z niesamowitym ikonostasem o wysokości sześciu metrów i długości dziesięciu metrów wykonany przez braci Filipowskich w latach 1819-1824.
Wizyta w starej dzielnicy muzułmańskiej. Wędrówka po Starym Bazarze i Kamiennym Moście, który zyskał ten symboliczny status nie tylko ze względu na swoją wartość historyczną, ale także dlatego, że łączy dwie jakże różne części miasta.
Spotkanie z Deko, naszym lokalnym bohaterem, który opowie ci historię macedońskiego rubinu.
Wizyta w Domu Pamięci Matki Teresy, przejście pod stary dworzec kolejowy (obecnie Muzeum Miasta Skopje), symbolu trzęsienia ziemi w 1963 roku, które pozostawiło Skopje w gruzach. Wizyta w Muzeum Walki Macedońskiej*. Kolacja, nocleg.
*możliwość zmiany na Muzeum Sztuki Współczesnej, zaprojektowanego przez polskich architektów (Warszawskie Tygrysy) i związanego z tzw. zaginioną polską kolekcją w Skopje.

3. DZIEŃ: SKOPJE – TETOWO – OCHRYDA

SKOPJE, śniadanie. Wyjazd do TETOWA, miasta słynącego z Malowanego Meczetu (XVII w.). Budynek jest całkowicie ozdobiony zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz motywami roślinnymi i geometrycznymi. Następnie udamy się do jednego z najpiękniejszych przyrodniczo regionów Macedonii, aby odwiedzić najważniejszy macedoński klasztor św. Jana Bigorskiego. W drodze do Strugi odwiedzimy klasztor Kaliszta i będącą część zespołu klasztornego cerkiew wykutą w skale. Przyjazd do OCHRYDY. Kolacja, nocleg.

4. DZIEŃ: OCHRYDA

OCHRYDA, śniadanie. Dzień zaczynamy od zwiedzania historycznego centrum OCHRYDY. Najpiękniejsze miasto w Macedonii i jedno z najbardziej fascynujących na Półwyspie Bałkańskim, wpisane na dwie listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto położone na wschodnim brzegu Jeziora Ochrydzkiego słynie z zachwycających bielonych domów, krętych uliczek i dziesiątek cerkwi, pozostałości po – według legendy – aż 365 prawosławnych kościołów, po jednym na każdy dzień roku. Wizyta w cerkwi św. Bogorodica Perivlepta (poświęconym Najświętszej Marii Pannie), z 1259 roku, niedawno odnowionej, cennej ze względu na wspaniały przykład freskopisarstwa z czasów renesansu Zografów. Wizyta w katedrze Mądrości Bożej, zbudowanej w latach 1037–1056, niezwykłej także ze względu na specyficzny czas, w którym powstała – schizmy wschodniej. Między innymi dlatego w tym kościele prawosławnym znaleźć można… rzymskich papieży.
Panorama na Jezioro Ochrydzkie z najbardziej fotogenicznego punktu miasta – Kaneo. Podczas naszej wycieczki po historycznym centrum Ochrydy będziemy mieli okazję poznać historię pereł ochrydzkich, słynnych na całym świecie i wykonanych ręcznie przez rodzinę Filevi. Wybierzemy się na wycieczkę łodzią, aby odwiedzić klasztor św. Nauma, położony po południowej stronie jeziora, zbudowany na skalistym wzgórzu z widokiem na jezioro. Jest to wyjątkowe przeżycie, którego nigdy nie zapomnisz. Powrót do OCHRYDY. Kolacja i nocleg.

5. DZIEŃ: OCHRYDA – BITOLA – HERAKLEA – KRUSZEWO

OCHRYDA, śniadanie. Wyjazd do BITOLI. Wizyta w centrum Bitoli, największego miasta w regionie Pelagonija. Zdobyte przez Turków w 1382 roku, miasto przyjęło nową nazwę Monastir. Z wielu meczetów zbudowanych przez Turków podczas ich okupacji pozostało zaledwie kilkanaście. Najpiękniejszym z nich jest Meczet Izaaka, nazwany tak, gdyż został zbudowany kosztem bogatego kupca imieniem Izaak. Wizyta w kościele św. Dymitra. Wyjazd do starożytnego miasta HERAKLEA, założonego przez Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego, około połowy IV wieku p.n.e. Do najwspanialszych zabytków należą pozostałości dwóch kościołów ze wspaniałymi i kolorowymi mozaikami (V w.) przedstawiającymi figury geometryczne, drzewa, ptaki, kwiaty i zwierzęta. Przejazd do KRUSZEWA. Tutaj odwiedzimy bardzo ważny pomnik w historii Macedonii – Makedonium, hołd złożony poległym w walce o niepodległość. Pomnik ten jest wspomnieniem bohaterskiego powstania ilindeńskiego w 1903 roku. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg.

6. DZIEŃ: KRUSZEWO – PRILEP – KAVADARCI – DEMIR KAPIJA

KRUSZEWO, śniadanie. Kontynuujemy podróż, przejazd do PRILEPU, gdzie zwiedzimy Muzeum Tytoniu i centrum miasta. Ekspozycja Muzeum Tytoniu jest unikalna na Bałkanach, liczy ponad 2200 obiektów i bogata w motywy, ozdoby i materiały, z których wykonane są znaleziska tytoniowe, należy do najbogatszych w Europie. Spacer po centrum miasta. Po obiedzie kontynuujemy podróż do KAVADARCI, gdzie odbędzie się niezwykłe spotkanie. Odwiedzimy prywatną pracownię snycerską, gdzie dowiesz się więcej o technice rzeźbienia w glinie i drewnie
Przyjazd do DEMIR KAPIJA, jednej z najsłynniejszych winnic w okolicy. Kolacja połączona z degustacją wina, nocleg.

7. DZIEŃ: DEMIR KAPIJA – STOBI – SKOPJE

DEMIR KAPIJA, śniadanie. Wizyta na stanowisku archeologicznym w STOBI. Położone na szlaku Axia Stobi było jednym z największych rzymskich miast w regionie. Trasa przejścia wije się przez kilkaset metrów wzdłuż starożytnej grobli, otoczonej fundamentami budynków użyteczności publicznej, rzymskich domów, łaźni publicznych i niektórych kościołów. Wreszcie dochodzimy do amfiteatru (II wiek) i bazyliki. Z bazyliką połączona jest baptysterium, w całości wyłożone wspaniałymi mozaikami. Stąd kontynuujemy podróż do SKOPJE, do kanionu Matka. Jest to kanion położony na zachód od centrum Skopje, o powierzchni około 5000 hektarów, jeden z najpopularniejszych miejsc w Macedonii Północnej i będący domem dla kilku średniowiecznych klasztorów – dzięki temu bywa nazywane macedońskim Atos. Rejs łodziami motorowymi do jaskini Vrelo. Kolacja i nocleg w Skopje.

8. DZIEŃ: SKOPJE – WARSZAWA

SKOPJE, po śniadaniu czas wolny. O ustalonej godzinie transfer na lotnisko. Wylot do WARSZAWY.

W cenie

Cena zawiera

 • bilet lotniczy Warszawa – Skopje – Warszawa wraz z opłatami lotniskowymi, bagażem podręcznym do 8 kg oraz bagażem rejestrowanym do 23 kg
 • transport na czas zwiedzania i transfery w Skopje z/na lotnisko
 • zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach 4-5*, pokoje 2-os. z łazienkami
 • wyżywienie FB: 7 x śniadania, 7 x obiady, 7 x kolacje, woda mineralna do posiłków
 • opiekę pilota
 • usługę lokalnych przewodników
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wg programu
 • korzystanie z zestawu słuchawkowego Tour Guide
 • ubezpieczenie NNW i KL (TU Europa)
 • opłaty klimatyczne, drogowe, parkingi

Cena nie zawiera

 • dopłaty do pokoju 1-os. – 920 zł
 • ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 10 PLN
 • ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 10 PLN
  Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”

Uwagi

 • w cenę wycieczki wliczony jest koszt biletu lotniczego aktualny na dzień publikacji programu (1400 zł). W przypadku istotnej zmiany ceny przelotu, przedstawimy do akceptacji Podróżnych nową cenę. Ewentualna zmiana ceny przelotu uprawnia Podróżnego do rezygnacji z udziału w wyjeździe i otrzymania zwrotu wszystkich wpłaconych środków.
 • osoby podróżujące samotnie, które nie chcą dopłacać do pokoju 1-os. dokwaterowywane są do pokoju 2-os., jednakże biuro nie może tego zagwarantować. W przypadku braku drugiej osoby tej samej płci na dokwaterowanie obowiązuje dopłata do pokoju 1-os.
 • minimalna liczba uczestników: 20 osób. W przypadku nie osiągnięcia zakładanego minimum grupy wycieczka może zostać anulowana. Informacja o anulacji imprezy zostanie przekazana najpóźniej 20 dni przed rozpoczęciem.
 • na wyjazd Podróżni muszą posiadać ważny paszport lub dowód osobisty
 • wycieczka nie jest przystosowana dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej
 • obowiązującą walutą w Macedonii Północnej jest denar (MKD)
 • w trakcie podróży w miarę możliwości planowane będą postoje na posiłki we własnym zakresie
 • sugerujemy zabrać wygodne buty oraz kurtkę przeciwdeszczową
 • do świątyń prawosławnych należy wchodzić w odpowiednim stroju – Panie powinny pamiętać o nakryciu głowy chustą, zakryciu ramion i dekoltu oraz o spódnicy przykrywającej kolana. Panowie powinni wchodzić w długich spodniach
 • biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie
Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.