Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Szlak wina i smaku ukraińskiej Besarabii z Odessą

Szlak wina i smaku ukraińskiej Besarabii z Odessą

KrajUkraina
Transportsamolot + bus
Wyjazd zWarszawy, Katowic, Krakowa i Gdańska
Cena: 2440 PLN od 2285 PLN
+ bilet lotniczy
Drukuj program

Terminy

Termin: 2022-09-04 - 2022-09-10 | 7 dni Cena: 2440 2285 PLN

Opis oferty

Aby zobaczyć mapę i prognozę pogody, kliknij "pokaż więcej".   "Besarabia... Na dźwięk tego pięknego słowa w dziwny, niepojęty sposób otwiera się umysł i śmieją się oczy. To takie dziwne uczucie, kiedy malownicza kraina oddająca samą swoją nazwą szczęście i radość pojawia się przed nami wraz z pięknem jej krajobrazów, stepów i winorośli. Pod otoczką szczęścia ukrywa się trudna historia tego bogatego etnograficznego regionu Ukrainy." Borys Tynka „Ukraińska Besarabia"     ODESSA prognoza pogody na najbliższy tydzień   IZMAIŁ prognoza pogody na najbliższy tydzień
pokaż więcej
Aby zobaczyć mapę i prognozę pogody, kliknij "pokaż więcej". "Besarabia... Na dźwięk tego pięknego słowa w dziwny, niepojęty sposób otwiera się umysł i śmieją się oczy. To takie dziwne uczucie, kiedy malownicza kraina oddająca samą swoją nazwą szczęście i radość pojawia się przed nami wraz z pięknem jej krajobrazów, stepów i winorośli. Pod otoczką szczęścia ukrywa się trudna historia tego bogatego etnograficznego regionu Ukrainy." Borys Tynka „Ukraińska Besarabia"  

ODESSA prognoza pogody na najbliższy tydzień  IZMAIŁ prognoza pogody na najbliższy tydzień

Plan wycieczki

1. DZIEŃ: POLSKA – ODESSA
WARSZAWA, KATOWICE, KRAKÓW, GDAŃSK i inne miasta. Odprawa na lotnisku na 2 godz. przed wylotem. Wylot do ODESSY (bezpośrednim lotem lub z przesiadką np. w Warszawie). Transfer do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, czas wolny. Wieczorny spacer po Odessie z przewodnikiem, powrót do hotelu, nocleg.

Teatr Opery i Baletu w Odessie uważany jest za jedną z najpiękniejszych budowli na świecie. Mieszkańcy Odessy nazywają Operę „wiedeńskim tortem” ze względu na okrągły kształt i bogactwo dekoracji.

2. DZIEŃ: ODESSA - FRUMUSZYKA NOWA
ODESSA, śniadanie, wykwaterowanie. Zwiedzanie miasta, m. in.: ulica Deribasowska, port morski, kościół katolicki, secesyjne kamienice, budynek w którym mieszkał A. Mickiewicz, Teatr Opery i Baletu. Spacer bulwarem Nadmorskim. Zobaczymy oryginalny „dom o jednej ścianie”, pomnik księcia Richelieu oraz najbardziej znaną atrakcję Odessy – schody Potiomkinowskie, rozsławione przez reżysera Siergieja Eisensteina. Czas wolny na obiad (we własnym zakresie). Przejazd do FRUMUSZYKI NOWEJ, zakwaterowanie, kolacja z winem w lokalnej karczmie, relaks nad basenem, nocleg.
Trasa ok. 200 km.

Frumuszyka Nowa – skansen pośród stepów besarabskich i wyjątkowy zakątek turystyczny na południu Ukrainy. Pojedziemy tam przez bezkresne stepy, zatrzymamy się na chwilę, żeby poczuć zapach stepowych ziół i traw.
Frumuszyka Nowa powstała w miejscu dawnej Frumuszyki, wioski w której urodził się ojciec właściciela skansenu. W 1946 roku wysiedlono wszystkich mieszkańców i zrobiono w tym miejscu wojskowy poligon. Ojciec tęsknił, często wspominał swój rodzinny dom. Aleksander postanowił przywrócić ojcu miejsce jego młodości i w 2006 roku zaczął odradzać Frumuszykę...

3. DZIEŃ: FRUMUSZYKA NOWA – STRUMOK – PRYMORSKIE – WILKOWO
FRUMUSZYKA NOWA, śniadanie. Zwiedzanie skansenu podczas którego dowiemy się o historii tego miejsca, zobaczymy muzeum pamiątek socrealizmu i imponujący (17,93 m) pomnik czabana (pasterza owiec), który w 2017 roku został wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Czas wolny na relaks nad basenem, spacery lub fakultatywnie: degustacja wina i zwiedzanie winnicy (ok. 10 EUR/os.). Obiad, a po nim wyjazd do miejscowości STRUMOK na degustację win organicznych. Przejazd do miejscowości PRYMORSKIE, gdzie swoimi wyrobami ugoszczą nas w „Bryndzarni”. Na kolację gołąbki z liści winogron. Przejazd do miejscowości WILKOWO. Zakwaterowanie, nocleg.
Trasa ok. 150 km.

4. DZIEŃ: WILKOWO – DELTA DUNAJU – IZMAIŁ
Śniadanie, wykwaterowanie. WILKOWO – miejscowość, w której rolę ulic pełnią kanały. Popłyniemy łodzią po delcie Dunaju do kilometra „0” – miejsca, gdzie zaczyna się odmierzać długość rzeki. Ze statku można zobaczyć pelikany i wiele innych gatunków ptaków. Wizyta w wiosce starowierców, obiad będący jednocześnie okazją do zapoznania się z kulturą, tradycjami i sposobem życia miejscowej ludności. Przejazd do IZMAILA. Zwiedzanie miasta: Mały Meczet Jest on położony na terenie byłej twierdzy. Pamięta jeszcze czasy tureckie i jest jedyną muzułmańską świątynią znajdująca się w tej części wybrzeża Morza Czarnego). Wewnątrz meczetu prezentowana jest diorama (trójwymiarowy obraz) "Szturm twierdzy Izmaił" przedstawiająca szturm generała Aleksandra Suworowa. Spacer po izmailskim porcie na Dunaju. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
Trasa ok. 150 km.

5. DZIEŃ: IZMAIŁ – KRYNYCZNE – TABAKI – BOŁGRAD – IZMAIŁ
IZMAIŁ, śniadanie w restauracji hotelowej. Czas wolny na spacer po mieście, wizytę na lokalnym targu lub fakultatywnie (10 EUR) degustacja w ekskluzywnej winnicy "Vinaria". Dalej pojedziemy do miejscowości KRYNYCZNE do jednej z bułgarskich rodzin, gdzie poznamy unikalne elementy dziedzictwa kulturowego Bułgarów mieszkających w ukraińskiej Besarabii: tradycja wypiekania chleba i rytuał związany z elementami jego wypieku, krynyczańskie wyszywane ręczniki, rodzinne muzeum. Następnie przejazd do miejscowości TABAKI na zwiedzanie i degustację w rodzinnej fabryce serów "Szczodra okolica", produkującej tradycyjne i autorskie sery wyłącznie z naturalnych składników. Podczas wycieczki zapoznamy się z produkcją serów, zobaczymy hale produkcyjne i piwnice, w których w niskiej temperaturze dojrzewają szlachetne sery.
Przejazd do BOŁGRADU, spacer po centrum miasteczka: Sobór Przemienienia Pańskiego. Przejazd do restauracji prowadzonej przez rodzinę bułgarską na występ folklorystyczny i obiad składający się z dań kuchni bułgarskiej i bałkańskiej. Degustacja przysmaków z suszonego naturalnego mięsa połączonego z aromatycznymi przyprawami własnej produkcji domowej. Zobaczymy też kolekcję autentycznych, ręcznie szytych strojów narodowych Bułgarii, naczyń na wino, przedmiotów codziennego użytku, dywanów. Powrót na nocleg do IZMAILA.
Trasa ok. 130 km.

6. DZIEŃ: IZMAIŁ – BIAŁOGRÓD NAD DNIESTREM – ODESSA
IZMAIŁ, wykwaterowanie z hotelu. O godz. 8.00 przejazd na śniadanie do eko farmy “Ślimaki Besarabii”. Degustacja dań ze ślimaków i zwiedzanie farmy. Przejazd do BIAŁOGRODU NAD DNIESTREM. Zwiedzanie twierdzy i jednego z najstarszych miast na świecie. Przejazd przez stepy Akermańskie do ODESSY. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja w jednej z odeskich restauracji. Powrót do hotelu, nocleg.
Trasa ok. 320 km.

7. DZIEŃ: ODESSA – wylot do POLSKI
ODESSA, śniadanie, czas wolny, wykwaterowanie. O ustalonej godzinie transfer na lotnisko, wylot do POLSKI.
W zależności od godziny wylotu oraz dla osób pozostających w Odessie na dłuższy pobyt fakultatywnie wycieczka do katakumb.
ODESKIE KATAKUMBY – prawdziwy „równoległy” świat pod ziemią. Długość labiryntów wynosi ok. 3000 km. Głównie są to podziemne kopalnie, w jakich wydobywano kamień dla budowy miasta w latach 30. XIX wieku. Temperatura powietrza w katakumbach wynosi +11 °C przez cały rok. Na wycieczkę wymagane wygodne sportowe buty, odzież dostosowana do temperatury, dobra kondycja fizyczna.
Koszt wycieczki – ok. 120 zł / os. Czas trwania wycieczki ok. 2,5 godz.

Dla chętnych pozostania na dłuższy pobyt w Odessie istnieje możliwość przygotowania indywidualnej oferty.

8-9. DZIEŃ: ODESSA – wylot do POLSKI
ODESSA, po śniadaniu czas wolny na wypoczynek, plażowanie na jednej z odeskich plaż, zakupy na słynnym targu Priwoz lub wycieczki fakultatywne. Na terenie Odessy znajduje się wiele piaszczystych plaż, wokół których położone są liczne miejsca zabaw dla dzieci, muzea, galerie i restauracje, serwujące potrawy kuchni całego świata.
Wykwaterowanie, transfer i wylot dla osób powracających do POLSKI w tych dniach.

W cenie

Cena zawiera

 • zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach lub pensjonatach, pokoje 2-osobowe z łazienkami typu studio 2+2 z łazienką na 2 pokoje
 • wyżywienie: 6 x śniadanie, 2 x obiad, 5 x kolacja
 • transfer w Odessie z/na lotnisko
 • transport na wycieczkę po Odessie i ukraińskiej Besarabii (bus)
 • opiekę lokalnego rezydenta polskojęzycznego oraz przewodnika na wycieczkę po Odessie i ukraińskiej Besarabii
 • ubezpieczenie NNW i KL, koszty leczenia COVID-19 (TU Europa)
 • opłaty klimatyczne, parkingi

Cena nie zawiera

 • biletu lotniczego z Polski do Odessy
 • pakietu zwiedzania (rezerwacje, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi lokalnych przewodników i degustacji) – ok. 95 euro (płatne obligatoryjnie na miejscu rezydentowi)
 • opcjonalnej dopłaty do pokoju jednoosobowego - 460 zł
 • wycieczek fakultatywnych
 • Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) – 2 zł
 • Składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) – 2 zł
  Więcej szczegółów o funduszach na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”

Uwagi

 • liczba uczestników min. 10 osób – maks. 14 osób
 • do wyjazdu na Ukrainę niezbędne jest posiadanie ważnego paszportu
 • wycieczka nie jest przystosowana dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej
 • w cenie podstawowej zapewniamy realizację posiłków zgodnie z ofertą. Diety specjalistyczne (np. dieta bezglutenowa, dieta wegańska i inne) realizujemy w przypadku ich dostępności po wcześniejszym zgłoszeniu
 • biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie

 

 • Waluta
  Obowiązującą waluta na Ukrainie są hrywny (UAH), które można zakupić w niektórych kantorach w Polsce. Proponujemy też zabrać euro (EUR) lub dolary (USD) (niema znaczenia którą z tych walut) i na miejscu w kantorach wymieniać na hrywny.
 • Płatność kartą
  Na Ukrainie w większości miejsc można płacić kartą płatniczą Maestro, Visa itp.
  Odnośnie wysokości pobieranych opłat za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się w swoim banku.
 • Czas
  Po przekroczeniu granicy należy przesunąć zegarek o 1 godz. do przodu.
 • Ważne
  Do świątyń prawosławnych należy wchodzić w odpowiednim stroju – Panie powinny pamiętać o nakryciu głowy chustą, zakryciu ramion i dekoltu oraz o spódnicy przykrywającej kolana. Panowie powinny wchodzić w długich spodniach.

 

Obostrzenia przy wyjazdach na Ukrainę dla obywateli Polski w związku z epidemią Covid-19:
Informacja z dnia 28.07.2021

WJAZD NA UKRAINĘ

 • osoby posiadające dokument, który potwierdza odbycie pełnego kursu szczepienia na COVID-19 sporządzony w j. angielskim lub przetłumaczony na j. angielski są zwolnione z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu
 • dla osób nie zaszczepionych podstawą do wjazdu na Ukrainę jest posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku COVID-19 (testu PCR lub ekspresowego testu antygenowego). Test należy przeprowadzić nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem na Ukrainę. Wynik testu powinien być w języku angielskim lub przetłumaczony na j. angielski.
 • dzieci do lat 12 nie mają obowiązku robienia testu ani szczepienia

POWRÓT DO POLSKI

 • Po powrocie z Ukrainy do Polski z kwarantanny są zwolnieni:
  - osoby, które posiadają zaświadczenie o wykonaniu pełnego szczepienia przeciwko COVID-19 i upłynęło co najmniej 14 dni od wykonania tego szczepienia
  - osoby, które zakończyły izolacje albo hospitalizację z powodu zakażenia COVID-19, nie później niż 6 miesięcy przed dniem powrotu do Polski,
  - dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące pod opieką osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, gdy od podania pełnej dawki minęło co najmniej 14 dni
 • Dla pozostałych osób obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Okres kwarantanny może ulec skróceniu w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu na Covid wykonanego po 7 dniach od momentu przekroczenia granicy (test antygenowy lub PCR).
  Podróż autokarem / samolotem: pasażerowie zobowiązani są do podróżowania w maseczkach. Zakrywanie ust i nosa maseczką ochronną obowiązuje również podczas pobytu na lotniskach. Sugerowana jest zmiana maseczki co 4 godziny oraz częsta dezynfekcja lub mycie rąk. Podróżny zobowiązany jest do zachowania bezpiecznego dystansu społecznego (nie dotyczy rodzin i osób podróżujących wspólnie).
 • Zgodnie z obecnymi zasadami w Ukrainie otwarte są centra handlowe, kawiarnie, restauracje, siłownie, kina, teatry, muzea, ale obowiązują ograniczenia dotyczące liczby odwiedzających oraz zalecane/wymagane zakrywanie ust i nosa maseczką ochronną, częste mycie rąk oraz dystans społeczny.

Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com lub własne BT Bezkresy s.c.

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.