Termin: 2023-09-08 - 2023-09-20 | 13 dni | Cena: 11399 PLN | |
Termin: 2023-10-10 - 2023-10-22 | 13 dni | Cena: 11401 PLN |

Kraj | Uzbekistan |
Transport | samolot |
Wyjazd z | Warszawa |
Termin: 2023-09-08 - 2023-09-20 | 13 dni | Cena: 11399 PLN | |
Termin: 2023-10-10 - 2023-10-22 | 13 dni | Cena: 11401 PLN |
Dzień 1
Wylot do TASZKENTU przez jeden z europejskich portów lotniczych.
Dzień 2
Przylot do Taszkentu i spotkanie na lotnisku z lokalnym przewodnikiem. Transfer do hotelu, odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie TASZKENTU, stolicy Uzbekistanu, jednego z największych miast Azji Centralnej i jednocześnie jednego z najstarszych, bo liczącego ok. 2000 lat. Miasto położone jest w północno - wschodniej części kraju, w dolinie rzeki Chirchik. Na północ od miasta można zobaczyć pokryte śniegiem wierzchołki Wielkiego i Małego Chimganu. Zwiedzanie: kompleks Hasti Imama (Meczet Tillya Sheikh, Mauzoleum Kaffal Shashiy, medresa Barakkhan, biblioteka, gdzie znajduje się Księga Koranu), medresea Kukeldasz bazar Chorsu. Transfer na lotnisko, wylot samolotem do Urgenczu. Przejazd do Chiwy (ok. 30 km). Kolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 3
Śniadanie. Zwiedzanie CHIWY, bajkowego orientalnego miasta z licznymi zabytkami historii: medresa Alakulihan, medresa chana Muhammada Amina i Kalty Młodszego. Kompleks pałacowy Łuk Kunja: (Koriniszona, Meczet Zimowy i Letni oraz Ak-szik-bobo), medresa Muhammada Rakimkana, mauzoleum Paklavana Mahmuda. Medresa chana Shergazi. Minaret i Madrasa Islam-Khodji, Meczet Djuma. Ota Darvaza "Brama Ojca”, Meczet AK, Łaźnie Anuszahana, Palvan Darvaza ”Brama Wojowników’’, Madrasa Qutlugh Murad Ina, Karawansaraj chana Tima Allaha Kuli i rynek, a także kompleks Tash Hauli. Kolacja w „Pałacu Toza Bog” z przedstawieniem folklorystycznym (w miarę możliwości potwierdzenia). Nocleg.
Dzień 4
Śniadanie. Wyjazd do Buchary, Przejazd między pustyniami Kara-kum (czarne piaski) i Kyzył-kum (czerwone piaski), po drodze postój nad rzeką Amu-Darią, znaną wielu zachodnim odkrywcom jako „Oxus”. W Uzbekistanie są dwie główne rzeki: Amu-Daria (starożytna Oxus) oraz północna Syr-Daria (starożytna Yaksard). Długość rzeki Syr-daria wynosi 2213 km, a razem z jej dopływem Naryn - 3019 km. Amu-daria bierze swój początek w paśmie gór Hindukusz, we wschodnim Pamirze, z połączenia rzeki Pandż i Wachsz, a wpływa do Jeziora Aralskiego jako Amu-daria. Pomiędzy Amu-darią a Jeziorem Aralskim znajduje się natomiast pustynia Kyzył - Kum. Przyjazd do Buchary, zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Kolacja, nocleg. Przejazd o 480 km
Dzień 5
Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie BUCHARY: pozostałości muru obronnego miasta wraz z bramą, meczet Bolo Hauz, Mauzoleum Samonida. Mauzoleum Chashma-Ayuba, kompleks Poi Kalyan, medresa Miri Arab, medresy Uługbeka i Abdulaziskhana, Kopuła bazaru: (Toki Zargaron, Тoki Telpak Furushon i Toki Sarrafon), bazar z jedwabiem, Meczet Magoki Attoron, kompleks Lyabi Hauz (Medresa Kukeldash, Khanaka i Medresa Nodir Devan-Begi), synagoga. Tradycyjna kolacja z folk show w Nadir Devonbegi Medrassah (w miarę możliwości potwierdzenia), nocleg.
Dzień 6
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie BUCHARY: meczet Chor Minor, Sitoraj Mohi Hosa - letnia rezydencja emirów, mauzoleum Bahouddin Naqshbandi - to kompleks położony ok. 12 km od Bucharu, najaktywniejszy ośrodek życia religijnego tego miasta. Kolacja w lokalnej restauracji, nocleg w hotelu.
Dzień 7
Śniadanie. Rano wyjazd w stronę Nuraty. Po drodze wizyta w rodzinie zajmującej się wyrobem produktów ceramicznych oraz zwiedzanie ruin karavanseraja Rabbat Malik. Przyjazd do NURATY. To miasto pielgrzymek muzułmanów. Znane niegdyś jako Nur, zostało założone przez Aleksandra Wielkiego w 327 roku p.n.e. System wodociągów z tych czasów częściowo działa nadal. Źródło Czaczma jest jednym z najważniejszych centrów pielgrzymkowych Islamu w regionie. Kompleks składa się ze źródła, meczetu Djuma i łaźni. Okrągły meczet Djuma zbudowany został ponad źródłem i posiada 40 kolumn. W południowo - wschodniej części kompleksu znajduje się cmentarz. Twierdza Aleksandra Wielkiego znajduje się na południe od dzisiejszego miasta i stanowi jeden z najważniejszych zabytków tego regionu. Przejazd do YANGIGAZGAN, zakwaterowanie w jurtach. Krótka przejażdżka na wielbłądach. Kolacja przy ognisku, nocleg w jurtach. Przejazd ok. 245 km
Dzień 8
Śniadanie. Poranny wyjazd nad jezioro AYDAR-KUL, gdzie można pływać, spacerować i obserwować ptaki. Po pikniku wyjazd do SAMARKANDY, stolicy Imperium Tamerlana. Założone w VII w. miasto znane jest z ogromnego rozwoju w okresie dynastii Timurydów XIV - XV w. Przyjazd do SAMARKANDY zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na samodzielne odkrywanie miasta. Kolacja w lokalnej restauracji lub w hotelu. Nocleg w Samarkandzie. Przejazd ok. 340 km
Dzień 9
Śniadanie. Rano rozpoczynamy wycieczkę po SAMARKANDZIE, często zwanej “Rzymem Orientu”. Zwiedzanie Mauzoleum Gur Emira, zbudowanego zgodnie z nakazem Timura w związku ze śmiercią jego ulubionego wnuka Muhammada Sultana (Gur Emir oznacza "grobowiec Emira”). Następnie zwiedzanie skweru Registan w "mieście piasku" zbudowanego w XV w. (są tam 3 budowle – Medresa Ulugbeka, Medresa Sher Dor, Dwie Medresy i Meczet Tillya Kari), Meczet i Mauzoleum Bibi Chanum, jedna z najpiękniejszych budowli Samarkandy, bazar Siab. Kolacja w lokalnej restauracji lub w hotelu. Nocleg w Samarkandzie.
Dzień 10
Śniadanie. Kontynuacja zwiedzania SAMARKANDY: obserwatorium Uługbeka, miejsce, gdzie Ulugbek (wnuk Tamerlana) dokonał odkryć astronomicznych w VX w., starodawne osiedle Afrosiab, kompleks Shakhi-Zinda (“Shakhi- Zinda” oznacza "Żywy król”), oraz muzeum, grób Daniela I, oraz fabryka dywanów (w miarę wolnego czasu). Kolacja w lokalnej restauracji lub w hotelu. Nocleg w Samarkandzie.
Dzień 11
Śniadanie. Całodzienny wyjazd do SZACHRISABZ, rodzimego miasta Tamerlana. Przejazd piękną górską drogą, po drodze można zobaczyć miejscowe wioski, gdzie ludzie używają osiołków jako środka transportu. Zwiedzanie pozostałości bramy-wieży legendarnego pałacu Ak-Sarai zbudowanego w XIV w., Dorus Siadat (miejsce potęgi i mocy) zbudowane przez Tamerlana z okazji śmierci najstarszego i ulubionego syna zabitego w 1375 r. w wieku 22 lat, Meczet Kok-Gumbaz zbudowany przez wnuka Tamerlana - Uługbeka, Gumbazi Saydon, Mauzoleum Djekhangir, meczet Hazrati Imam. Następnie odwiedzenie cmentarza, gdzie pochowani są Polacy zmierzający do Armii Andersa. Powrót do SAMARKANDY na kolację i nocleg. Przejazd ok. 340 km
Dzień 12
Śniadanie. Zwiedzanie mauzoleum Imam Al Bukhari, miejsca pielgrzymek. Wyjazd do Taszkentu. Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu. Popołudniowe zwiedzanie TASZKENTU: Plac Amira Temura, Plac Niepodległości, Teatr Opery i Balety im. Aliszera Navoi, Muzeum Sztuk Pięknych (gdzie wystawione są przedmioty tradycyjnej sztuki i rzemiosła, tak antyczne jak i współczesne), taszkenckie metro. Kolacja pożegnalna w lokalnej restauracji.
Dzień 13
Transfer na lotnisko. Wylot z Taszkentu. Przylot do Warszawy.
Dopłata do pokoju 1-osobowego: 895 PLN
W cerkwiach i meczetach obowiązuje odpowiedni strój – panie potrzebują chustę na głowę, gdzieniegdzie wymagane są spódnice, panowie – długie spodnie.
©️ Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com, lub własne BT "Bezkresy" s.c.
Biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie