Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

WYCIECZKA DO GRUZJI: GRUZJA – Perła Kaukazu 13 DNI

WYCIECZKA DO GRUZJI: GRUZJA – Perła Kaukazu 13 DNI

KrajGruzja
Transportsamolot
Wyjazd zWarszawa
Cena: od 6040 PLN

Drukuj program

Terminy

Termin: 2020-09-04 - 2020-09-16 | 13 dni Cena: 6040 PLN

Opis oferty

Gruzja, choć niewielka, jest bardzo urozmaicona. Znajdziemy tu wysokie góry, słoneczne doliny i ciepłe morze. Fakt, że jej poszczególne regiony rozwijały się oddzielnie sprawia, że obfituje w zabytki, liczne historie prawdziwe i legendy z życia władców. To tutaj znajdowała się mityczna Kolchida, do której wyprawił się Jazona po złote runo. Państwu proponujemy wyprawę po piękne widoki Kaukazu i Alazańskiej Doliny, poznanie zabytków wpisanych na listę UNESCO, widowiskowych skalnych miast, a przede wszystkim po radość życia i wychylenie czary wina kachetyjskiego przy toaście wygłoszonym przez złotoustego tamadę.
pokaż więcej
Gruzja, choć niewielka, jest bardzo urozmaicona. Znajdziemy tu wysokie góry, słoneczne doliny i ciepłe morze. Fakt, że jej poszczególne regiony rozwijały się oddzielnie sprawia, że obfituje w zabytki, liczne historie prawdziwe i legendy z życia władców. To tutaj znajdowała się mityczna Kolchida, do której wyprawił się Jazona po złote runo. Państwu proponujemy wyprawę po piękne widoki Kaukazu i Alazańskiej Doliny, poznanie zabytków wpisanych na listę UNESCO, widowiskowych skalnych miast, a przede wszystkim po radość życia i wychylenie czary wina kachetyjskiego przy toaście wygłoszonym przez złotoustego tamadę.

Plan wycieczki

1.DZIEŃ:
Wylot z Warszawy do Tbilisi w godzinach późnowieczornych.

2. DZIEŃ:
Przylot do TBILISI wczesnym ranem, po odprawie wyjazd do KUTAISI. Po przybyciu na miejsce zakwaterowanie w prywatnych pensjonatach, krótki wypoczynek, zwiedzanie katedry BAGRATI z XI w., historyczno-architektonicznego kompleksu w GELATI z XII w. z akademią średniowieczną (oba obiekty są na liście UNESCO). Kolacja, nocleg w KUTAISI.

3. DZIEŃ:
Śniadanie. Wyjazd do BATUMI, uzdrowiska nad morzem w regionie Adżaria. Zwiedzanie miasta m. in. soboru katedralnego w Batumi i bulwaru. Wyjazd na wycieczkę po regionie. Zwiedzanie rzymskiej twierdzy GONIO (II w.) niedaleko granicy z Turcją. Czas wolny. Kolacja, nocleg w BATUMI.

4. DZIEŃ:
Śniadanie. Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego na Zielonym przylądku. Ogród Botaniczny założony był w roku 1912 i posiada obecnie ok. 5 tysięcy roślin z całego świata. Wyjazd do BORŻOMI. Zwiedzanie parku w Borżomi ze źródłem wody mineralnej. Kolacja, nocleg w ACHALCICHE.

5. DZIEŃ:
Śniadanie. Wyjazd do WARDZII, zwiedzanie malowniczego kompleksu skalnego miasta, niegdyś 13-piętrowego, dziś, po trzęsieniu ziemi, nieznacznie niższego, zbudowanego w XII w. za czasów królowej Tamary. Kompleks składał się z 3 tysięcy jaskiń i mógł pomieścić 50 tysięcy osób. Artystycznie zdobione pokoje połączone ze sobą wykutymi w skale korytarzami, a także piękne freski na ścianach cerkwi przypominają o wielkości miasta. Kolejnym punktem wyprawy jest ACHALCICHE, miasto założone w pierwszej połowie XII wieku. Górująca nad miastem, imponująca twierdza Rabati została założona w XVI wieku. Po zajęciu miasta przez Turków Osmańskich służyła za siedzibę paszy, władcy tutejszego okręgu.
W twierdzy RABATI można oglądać budynki-pamiątki tureckiego panowania: meczet Al Ahmadija wraz z minaretem oraz zabudowania pałacowe. Meczet to jeden z ważniejszych zabytków dziedzictwa kulturowego Gruzji w tym rejonie. Został zbudowany przez Ahmeda Paszę na planie zbliżonym do katedry (obecnie meczetu) Hagia Sophia w Konstantynopolu. Po drodze oglądanie z zewnątrz twierdzy CHERTWISI (X w.). Kolacja, nocleg.

6. DZIEŃ:
Śniadanie. Wyjazd wzdłuż fragmentu Jedwabnego Szlaku do GORI. Zwiedzanie Muzeum Stalina (za opłatą ok. 10 USD / os.) oraz najstarszego skalnego miasta UPLISCICHE (I w. p.n.e.) z zamieszkałymi jaskiniami, piwnicami z winem, piekarniami, teatrem antycznym i średniowieczną bazyliką. Dalej przejazd wzdłuż Gruzińskiej Wojennej drogi do wioski KAZBEGI (obecnie STEPAMTSIMNDA) z zachwycającymi górskimi widokami. Po drodze zwiedzane kompleksu Ananuri (XVII w.), z widokiem na znajdujące się w dole, utworzone przez zaporę na rzece Aragwi sztuczne jezioro. Kolacja i nocleg w KAZBEGI.

7. DZIEŃ:
Śniadanie. Wejście pod górę do cerkwi Cminda Sameba - pięknie położonej na wzgórzu, z którego otwiera się cudowny widok na górę Kazbek (ok. 2 godziny; ewentualnie możliwość wypożyczenia jeepów za opłatą). Obiad w lokalnym domu z degustacją miejscowych potraw. Przejazd do TBILISI. Po drodze zwiedzanie wpisanego na listę UNESCO miasta-muzeum MCCHETA. Ta dawna stolica Gruzji położona jest w odległości 20 km od Tbilisi. Historycy datują początki miasta na II w. przed n. e. Mccheta była stolicą gruzińskiego królestwa Iberii w latach 500 przed n.e. - 500 n.e. Tutaj Gruzini przyjęli chrześcijaństwo na początku IV w. Samo miasto oraz zabytki architektoniczne są wpisane na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zwiedzanie klasztoru Dżwari z VI w. i katedry Sweticchoweli z XI w. Kolacja, nocleg w TBILISI.

8. DZIEŃ:
Śniadanie. Zwiedzanie miasta TBILISI. Wszystkie ciekawe zabytki znajdują się bardzo blisko siebie. Zaczynamy zwiedzanie Starego Miasta od cerkwi Metechi (XIII st.), potem oglądamy kolejno synagogę, katedrę Sioni (VI-VII st.) i cerkiew Anczischati (VI st.), mijając cytadelę Narilkala (IV st.) idziemy w dół do siarkowych łaźni, żeby popatrzeć na górujący nad miastem olbrzymi postument Matki Gruzinki. Spacer aleją S. Rustaweli, główną ulicą Tbilisi. Kolacja, nocleg.

9. DZIEŃ:
Śniadanie. Wycieczka do DMANISI, znanego z wykopalisk archeologicznych. Właśnie tu znaleziono niedawno szczątki człowieka sprzed 1,7 mln lat, które potwierdzają, teorię, że Europejczycy wywodzą się z Afryki. Pierwsi ludzie idąc z Afryki do Europy, wędrowali przez Gruzję. Dalej przejazd do BOLNISI, w którym w XIX w. mieszkało wielu niemieckich osadników, zwiedzanie starej cerkwi. Powrót do TBILISI. Czas wolny, kolacja, nocleg.

10. DZIEŃ:
Śniadanie. Wyjazd do KACHETII, jednego z najbardziej znanych regionów Gruzji. Przejazd do miasta-twierdzy SIGHNAGHI z zachowaną charakterystyczną architekturą. Miasto to upodobali sobie gruzińscy artyści. Następnie znajdujące się w pobliżu monasteru BODBE, gdzie pochowana jest św. Nino, żyjąca w IV w. chrzcicielka Gruzji. Przejazd na obiad w sadzie w pobliskiej wiosce GAVAZI. Zwiedzanie sadów i winnic a potem degustacja tradycyjnych domowych potraw i wina u jednej z lokalnych gościnnych rodzin. Możliwość poznania ich codziennego życia i odpoczynku w ogrodzie.
Następnie fabryka win Kindzmarauli z firmowym sklepem i możliwością dokonania zakupów (z degustacją win za dodatkową opłatą). Wyjazd do TELAWI. Po drodze zwiedzanie wiejskiej piwnicy z winem i degustacja wina z dzbanów zakopanych w ziemi. Kolacja, nocleg w TELAWI.

11. DZIEŃ:
Śniadanie. Wyjazd i zwiedzanie kompleksu klasztornego NEKRESI (VI – VIII w.), kontynuacja drogi do GREMI (XVI w.). Obiad w wiejskim domu z daniami gruzińskiej kuchni narodowej. Po czym zwiedzanie majątku ziemskiego XIX w. w CINANDALI. Powrót do kolacja i nocleg w TELAWI.

12. DZIEŃ:
Wyjazd na zwiedzanie soboru katedralnego ALAWERDI (XXI) i kompleksu klasztornego IKALTO (VI – VIII w.). Wyjazd przez przełęcz Gomborską do TBILISI. Kolacja, nocleg.

13. DZIEŃ:
Rano transfer na lotnisko do Polski. Przylot do Warszawy.

W cenie

Cena zawiera

bilet lotniczy Warszawa - Tbilisi – Warszawa
zakwaterowanie w hotelu: 1 nocleg w Batumi, 2 noclegi w Achalciche, 1 nocleg w Kazbegi
4 noclegi w Tbilisi 3*, w prywatnych pensjonatach/kwaterach: 1 nocleg w Kutaisi, 2 noclegi w Telawi
wyżywienie: 11 śniadań, 3 obiady, 11 kolacji
wszystkie transfery
przewodnika rosyjsko/anglojęzycznego
usługi pilota z Polski w grupach od 10 osób
bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (z wyjątkiem Muzeum Stalina i Rosyjskiej Okupacji - ok. 10 USD oraz degustacji wina 14 USD)
ubezpieczenie NNW i KL
VAT

Cena nie zawiera

napojów alkoholowych do posiłków

usług pilota w grupach poniżej 10 osób

napiwków ok. 55 USD

Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”

Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 13 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów"

Dopłata do pokoju jednoosobowego (oprócz kwater prywatnych): 910 PLN

Uwagi

W cerkwiach obowiązuje odpowiedni strój – panie: chusta na głowę, gdzieniegdzie wymagane są spódnice, panowie – długie spodnie.

 • Przy przekroczeniu granicy Podróżni muszą posiadać ważny paszport lub dowód osobisty, w zależności od wymagań w danym kraju oraz wizę, jeśli obowiązuje do danego kraju – informacje w Biurze. Osoby posiadające paszporty wydane przez kraje nie należące do UE zobowiązane są do sprawdzenia przepisów wizowych.
 • Dla osób podróżujących z nieletnimi osobami, którzy nie są ich opiekunami prawnymi, wymagane jest odpowiednie upoważnienie
 • Minimalna liczba uczestników: 15 osób
 • W przypadku nie osiągnięcia zakładanego minimum grupy wycieczka może zostać anulowana. Informacja o anulacji imprezy zostanie przekazana najpóźniej 20 dni przed rozpoczęciem
 • Godzina i miejsce wyjazdu mogą ulec zmianie po wcześniejszym poinformowaniu Podróżnych
 • Diety specjalistyczne (np. bezglutenowa, wegetariańska, wegańska i inne) realizujemy w przypadku ich dostępności po wcześniejszym zgłoszeniu
 • wycieczka nie jest przystosowana dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
 • Osoby podróżujące samotnie, które nie chcą dopłacać do pokoju 1-os. dokwaterowywane są do pokoju 2-os., jednakże biuro nie może tego zagwarantować. W przypadku braku drugiej osoby tej samej płci na dokwaterowanie obowiązuje dopłata do pokoju 1-os.
 • dla dziecka przy zakwaterowaniu na dostawce – zniżka do potwierdzenia
 • dla osób dorosłych nie ma możliwości zakwaterowania w pokoju 3-osobowym z oddzielnymi łóżkami
 • ustawowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w przypadku tej imprezy wynosi 13,00 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „ informacje dla klientów”
 • ustawowa składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy w przypadku tej imprezy wynosi 13,00 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „ informacje dla klientów”

©️ Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com, lub własne BT "Bezkresy" s.c.

 Biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie

Podobne wycieczki

Brak wpisów

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.