Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Wielka podróż. Rejs statkiem po Bajkale

Wielka podróż. Rejs statkiem po Bajkale

KrajRosja
Transportstatek
Wyjazd zdowolnego miasta
Drukuj program

Terminy

Termin: - | 1 dni Cena: 0 PLN

Opis oferty

Bajkał to najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie, zwane niebieskim okiem Syberii. Podróż komfortowym statkiem wycieczkowym pozwoli na wizyty w najpiękniejszych zakątkach jeziora oraz jego licznych zatokach, wyspach i przylądkach. Rejs uzupełniają piesze wycieczki wybrzeżem jeziora z malowniczymi krajobrazami w tle, niesamowicie bogata flora i fauna i malownicze plaże. W trakcie wycieczki będzie też kilka okazji do zapoznania się z niezwykłymi tradycjami lokalnego ludu. OLCHONSKIY RAYON WEATHER
pokaż więcej
Bajkał to najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie, zwane niebieskim okiem Syberii. Podróż komfortowym statkiem wycieczkowym pozwoli na wizyty w najpiękniejszych zakątkach jeziora oraz jego licznych zatokach, wyspach i przylądkach. Rejs uzupełniają piesze wycieczki wybrzeżem jeziora z malowniczymi krajobrazami w tle, niesamowicie bogata flora i fauna i malownicze plaże. W trakcie wycieczki będzie też kilka okazji do zapoznania się z niezwykłymi tradycjami lokalnego ludu.

OLCHONSKIY RAYON WEATHER

Plan wycieczki

1. DZIEŃ: WARSZAWA – MOSKWA – IRKUCK 

Wyjazd do Rosji. Przesiadka na rejs do Irkucka. Nocny lot do Irkucka.

 

2. DZIEŃ: IRKUCK – LISTWIANKA 

Wczesnym rankiem lądowanie w Irkucku. Po wylądowaniu transfer do LISTWIANKA. Listwianka leży na południowo-zachodnim brzegu Bajkału, 65 km od lotniska w Irkucku. O 12.00 zaokrętowanie na statek wycieczkowy. Zakwaterowania w kajutach. Zaznajomienie z ekipą, szkolenie dotyczące bezpieczeństwa i reguł zachowania naв jeziorem Bajkał. Odbicie od brzeg. Pierwszym widocznym ze statku punktem będzie stacja kolei okołobajkalskiej.
KOLEJ OKOŁOBAJKALSKA – to unikalny kompleks historyczno-kulturalny, który łączy pomniki historii, techniki, inżynierii i natury. Wybudowanie niemal żadnej z istniejących linii kolejowych nie wymagało takich nakładów pracy jak w tym wypadku.
Obiad na statku. Po obiedzie wycieczka piesza po opuszczonych fragmentach trasy wybudowanych na początku XX wieku. Trasa zaczyna się od stacji Ulanowo (Chwojnaja) i ciągnie się przez około 1,5 km. Na niefunkcjonującej dziś stacji znajdują się cztery budynki odbudowane w stylu carskiego empire.
Kolacja na pokładzie statku. Nocleg na statku w jednej z zatok w okolicach Kolei okołobajkalskiej. Przy złych warunkach pogodowych możliwy nocleg w miejscowości WIELKIE KOTY – ok. 40 km od linii kolejowej.
Koty – to specjalne drewniane obuwie, które nosili lokalni zesłańcy. Wielkie Koty były założona jako wioska poszukiwaczy złota. Wydobywanie złota rozpoczęło się w tym miejscu w 1842 roku. Przez 50 lat wydobyto tu ponad 160 kg złota.

 

3. DZIEŃ: ZATOKA PIESCZNAJA 

O 6 rano wypłynięcie z miejsca noclegowego i przejście do ZATOKI PIESCZANEJ. Zatoka słynie z niesamowitych widoków na jezioro, otaczających ją skał i z cudownych, piaszczystych plaż.

Śniadanie i obiad na pokładzie statku.
Dla chętnych piesza wycieczka do zatoki Babuszka (Babcia) lub zatoki Siennaja (po omówieniu na miejscu z przewodnikiem) po malowniczej górskiej drodze nad wybrzeżem jeziora.
Wieczorem bania ruska na brzegu Bajkału (płatna osobno na miejscu). Korzystanie z bani można połączyć z kąpielą w zimnych wodach jeziora.

Tego dnia statek pokonuje około 100 km, zajmuje to około 6 godzin.

 

4. DZIEŃ: SAGAN-ZABA

Śniadanie na statku. Poranny spływ wzdłuż zachodniego wybrzeża na północ, do wyspy OLCHON, największej wyspy jeziora Bajkał. Wyspa jest jednym z centrów szamanizmu. Dla lokalnych ludów ma znaczenie sakralne.
Jeżeli Bajkał jest niebieskim sercem Syberii, to Olchon jest sercem Bajkału. Wyspa jest geograficznym, historycznym i sakralnym centrum jeziora – wciąż żywe są tu dawne legendy i historyczne opowieści.
Śniadanie i obiad na pokładzie statku. Przy sprzyjających warunkach pogodowych, po drodze możliwy jest przystanek przy skale SAGAZ-ZABA, na której znajdują się pochodzące z III – V wieku petroglify.
Kontynuacja rejsu przez zatokę Małe Wrota Olchonu – wąskiego przejścia pomiędzy wyspą Olchon a lądem.
Kolacja na pokładzie statku. Nocleg na statku w jednej z zatok w regionie południowej części wyspy Olchon.

Tego dnia statek pokonuje około 120 km, co zajmuje około 8 godzin.

 

5. DZIEŃ: WYSPY MAŁEGO MORZA

Śniadanie na statku.
Rejs po zatoce MAŁE MORZE.
Obiad na statku.
Rejs po Małym Morzu od południowej do północnej części Olchonu. Po drodze, przy dobrych warunkach pogodowych, zwiedzanie wyspy Ogoj, na szczycie której w 2004 roku została wybudowana Buddyjska świątynia — stupa. Ze szczytu otwiera się piękny widok na Olchon i Małe Morze.
Kolacja na pokładzie statku.
Nocleg w jednej z zatok Małego Morza.

Tego dnia statek pokonuje około 70 km, co zajmuje około 5 godzin.

 

6.DZIEŃ: ZATOKA CZYWYRKUJSKA.

Śniadanie na pokładzie statku.
Statek przepływa na wody przeciwległego, wschodniego wybrzeża jeziora – do ZATOKI CZYWYRKUJSKIEJ.
Obiad i kolacja na pokładzie statku.
Nocleg w zatoce Wężowej, słynnej ze znajdujących się tu leczniczych źródeł, których temperatura dochodzi do +41/+45 stopni.

Tego dnia statek pokonuje około 120 km, zajmuje to około 8-9 godzin.

 

7. DZIEŃ: CZYWYRKUYSK

Śniadanie na pokładzie statku.
Odpoczynek w ZATOCE CZYWYRKUJSKIEJ. Wycieczki po zatoce. Dla chętnych – wędkarstwo. Odpoczynek.
Obiad na statku.
Wycieczka statkiem do przylądka Baklanij. W zatoce Czywyrkuj leży siedem wysp. Największą z nich jest Wielki Baklanij (Szimaj), wpisany na listę państwowych pomników przyrody.
Piesza wyprawa po wyspie, odpoczynek na plaży.
Kolacja na pokładzie statku.
Nocleg na statku.

Tego dnia statek pokonuje około 30 km, zajmuje to około 2 godzin.

 

8. DZIEŃ: WYSPY USZKANIE

Rano wyjście z zatoki Czywyrkujskiej w kierunku zachodniego wybrzeża Bajkału, na Małe Morze.
Śniadanie na pokładzie statku.
Po drodze znajdują się WYSPY USZKANIE, słynne z tego, że są zamieszkane przez nerpy – jedyny na świecie słodkowodny gatunek fok. Największe skupisko nerp się znajduje po zachodniej stronie wyspy Cienkiej. Naukowcy twierdzą że od 1934 roku populacja nerp utrzymuje się na stałym poziomie około 2000 sztuk. Nerpy nie lubią głośnych dźwięków. Trudno je zobaczyć po burzy czy podczas sztormu. Na Wielkiej Uszkaniej wyspie znajduje się stacja meteorologiczna. Powierzchnia wysp to około 10 km2. Archipelag składa się z czterech wysp – Wielkiej, Cienkiej, Okrągłej i Długiej.
Zwiedzanie samych wysp jest zabronione. Możliwa jest tylko ich obserwacja z wody.
Obiad na pokładzie statku.
Powrót do położonej u wybrzeży Olchonu zatoki Małe Morze.
Przystanek na Sarajskiej plaży, zwiedzanie przylądku Burchan (skały Szamanki). Skała Szamanka jest jedną z dziewięciu świątyń Azji (wcześniej nazywana była kamienną świątynią). Najbardziej czczonym miejscem na Bajkale była jedna ze znajdujących się w górze jaskiń. W czasach pierwszych szamanów przynoszono tu ofiary i składano przysięgi.
Wycieczka po miejscowości CHUŻYR (największej miejscowości Olchonu).
Kolacja na statku.
Nocleg w jednej z zatok Małego Morza.

Tego dnia statek pokonuje około 120 km, zajmuje to około 8-9 godzin.

 

9.DZIEŃ: OLCHON.

Śniadanie i obiad na pokładzie statku. Wyjście na wody Wielkiego Bajkału, którego głębokość dochodzi do 1400 m.

Przy sprzyjających warunkach pogodowych, po drodze możliwy jest przystanek przy skale SAGAZ-ZABA, na której znajdują się pochodzące z III – V wieku petroglify.
Wieczorem postój w zatoce Siennaja.
Kolacja na pokładzie statku. Nocleg.

Tego dnia statek pokonuje około 120 km, zajmuje to około 8-9 godzin.

 

Olchon – jest największą wyspą na jeziorze Bajkał. Nazwa wyspy pochodzi od buriackiego słowa oznaczającego „mały las”. Na wyspie znajduje się 9 osad, z których największy jest Chużyr. Ogólna liczba ludności mieszkającej na wyspie to około 1750 osób. Są to głównie Buriaci i Rosjanie. Jednym z najładniejszych miejsc na Olchonie jest góra Szamanka, od wieków będąca świętym miejscem dla szamanistów. Olchon jest uroczym miejscem odpoczynku, ale równocześnie skrywa w sobie tragiczną historię. Jeszcze w carskiej Rosji planowano wybudować tu więzienie, jednak I wojna światowa pokrzyżowała te plany. Zrealizowała je jednak władza sowiecka. W uroczysku Pieszczanoje do lat 50-tych istniał jeden z obozów GUŁAGu. W czterech barakach mieszkali więźniowe pracujący w przetwórni ryb. Wokół obozu osiedleni zostali zesłańcy z Litwy, Ukrainy, Białorusi i Polski – łącznie około 27 narodowości, którym dopiero po odwilży w 1956 roku pozwolono wrócić do domów. Na pamiątkę obozu, mieszkańcy Olchonu ustawili owinięty drutem kolczastym krzyż.

 

10. DZIEŃ: KOLEJ KRUGOBAJKALSKA 

Śniadanie na pokładzie statku.
Dla chętnych 2 godzinna piesza wycieczka po wybrzeżu Bajkału od zatoki Siennaja do zatoki Pieszczanaja – ok 6 km.
Obiad na pokładzie statku. Spacer przy trasie kolei okołobajkalskiej. Kolacja i nocleg na pokładzie statku.

Tego dnia statek pokonuje około 100 km, zajmuje to około 8 godzin.

 

11. DZIEŃ: LISTWIANKA

Po śniadaniu przybicie do LISTWIANKI, miejscowości położonej obok ujścia rzeki Angary.
O 12.00 wyokrętowanie. Transfer na lotnisko. Wylot w drogę powrotną.

W cenie

Cena zawiera

• Zakwaterowanie na statku w kajutach dwuosobowych;
• Wyżywienie trzy razy dziennie podczas rejsu;
• Lampka wina lub kufel piwa do obiadu i kolacji;
• Herbata, kawa, gorąca czekolada i przekąski podczas rejsu;
• Organizacja wędkowania;
• Korzystanie z sauny na pokładzie statku;
• Oprowadzanie przez towarzyszącego grupie przewodnika wycieczki po odwiedzanych miasteczkach w języku rosyjskim (jeśli grupa turystów z polski będzie liczyła co najmniej 10 os, dołączy do niej polskojęzyczny pilot towarzyszący uczestnikom przez cały wyjazd;
• Ubezpieczenie KL i NNW;

• Ustawową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN. Składkę na Turystyczny Fundusz Pomocny - 13 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”;

 Podatek VAT.

Cena nie zawiera

• Biletu samolotowego (ceny zaczynają się od około 1500 PLN/os);
• Wizy rosyjskiej – 400 PLN;
• Transferów z lotniska, transferów Irkuck - Listwianka - Irkuck;
• Zakwaterowanie w hotelu do i po rozpoczęciu spływu;
• Napiwków;
• Ewentualnego wyżywienia i wycieczki w Moskwie;
• Napojów alkoholowych (poza niewielkimi ilościami alkoholu serwowanymi do obiadów i kolacji).

Dopłata za zakwaterowanie jednej osoby w kajucie dwuosobowej: 1300 PLN

UWAGA: Termin zgłoszenia – 30 dni przed rozpoczęciem imprezy.

Uwagi

Co zabrać ze sobą:
Należy przygotować się na różne warunki atmosferyczne – również deszcz; chętni mogą wziąć kostium kąpielowy. W świątyniach prawosławnych należy mieć odpowiedni strój: nakrycie głowy i długą spódnicę (Panie) oraz długie spodnie (Panowie). Podczas spływu statkiem przyda się krem UV, leki, okulary przeciwsłoneczne, wygodne buty trekkingowe, sandały i ciepła bielizna. Na statku nie ma pralni.

Podróż:
Podróż komfortowym statkiem wycieczkowym. Kajuty 2 osobowe. Na pokładzie 2 toalety. Sauna. Prysznic.

Wyżywienie:
Potrawy tradycyjne dla kuchni rosyjskiej. Na śniadania jogurty, placki, naleśniki, omlety. Na obiad i kolacje kasze, barszcz, rosół, duszone warzywa, ryby, sałatki i desery oraz owoce, warzywa i soki.
Dodatkowe zamówienia możliwe do realizacji za dodatkową opłatą. Specjalne zapotrzebowania dotyczące diety prosimy zgłaszać przed podpisaniem umowy. Na pokładzie jest lodówka i mikrofalówka. Wyżywienie serwowane jest w kajutach albo, przy dobrych warunkach pogodowych, na świeżym powietrzu.

Infrastruktura
Dostęp do większych sklepów będzie tylko w Irkucku, w miejscowości Choboj na Olchonie i w regionie Małego Morza.
Ze względu na wysokie koszty transportu, ceny są dość wysokie.
Warto przygotować się do przejazdów bezdrożami i braku luksusów.

Pogoda
Ze względu na często zmieniające się warunki pogodowe, warto być gotowym na niezaplanowane postoje i zmiany trasy. Latem temperatura wody jeziora wynosi ok 8-10 C. Temperatura powietrza 15-25 C.

WARTO WIEDZIEĆ:

Waluta
Obowiązującą walutą w Rosji są ruble. Wymienić złote na ruble można w kantorze w Warszawie lub bezpośrednio w Moskwie. Proponujemy przed wyjazdem kupić trochę rubli na pierwsze wydatki. W Rosji wymiana waluty dokonywana jest w bankach lub kantorach. Przy wymianie waluty trzeba mieć przy sobie paszport, który należy okazać w miarę potrzeby.

Płatność kartą
Przez większą część rejsu nie ma możliwości płatności kartą. W Irkucku w większości miejsc można płacić kartą płatniczą Maestro, Visa, Visa Electron i pod. Odnośnie wysokości pobieranych opłat za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się w swoim banku.

Wiza
Przy przekroczeniu granicy wymagana jest wiza. Aby uzyskać wizę 30 dni przed wyjazdem należy złożyć dokumentację wizową: 1 zdjęcie (biometryczne, o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, aktualne (nie może być starsze niż 6 miesięcy), kolorowe, matowe, en face (na wprost), na jasnym tle), wypełniony wniosek wizowy i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z terytorium Rosji, z minimum dwoma wolnymi stronami.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com

Mapa, podana na stronie, ma charakter podglądowy.

Zapytaj o cenę

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.

Podobne wycieczki

Brak wpisów

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.