Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |

Kraj | Mongolia |
Transport | samolot |
Wyjazd z | dowolnego miasta |
Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
1. DZIEŃ: WARSZAWA – MOSKWA – UŁAN BATOR
Wylot z Warszawy lub z innego, wskazanego przez Państwa lotniska. W przypadku wylotu z Warszawy, przelot do Moskwy i przesiadka na nocny samolot do Ułan Bator.
Spodziewamy się, że grupa będzie niewielka. Dla każdego z Państwa kupimy indywidualny bilet.
2. DZIEŃ: UŁAN BATOR
Przylot do UŁAN BATOR, spotkanie z przewodnikiem i przejazd do hotelu. Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Mongolii. W programie: Plac Suchebatora z pomnikiem Czyngis Chana i budynkiem parlamentu, wizyta w głównym klasztorze buddyjskim GANDAN z jego monumentalną statuą Buddy. Po obiedzie zwiedzanie muzeum historycznego opisującego całą historię imperium mongolskiego. Wizyta w centrum handlu i rozrywki HUNNU MALL, zwiedzanie w nim muzeum z niezwykle rzadkim szczątkami dinozaurów. Pod wieczór przejazd na wzgórze ZAYSAN, skąd rozlega się cała panorama miasta. Odpoczynek i kolacja w hotelu.
3. DZIEŃ: TERELDŻ
Rano po śniadaniu w hotelu udajemy się do Parku przyrodniczego TERELDŻ. Po drodze zobaczymy ogromny czterdziestmetrowy żelazny pomnik Czyngis Chana na Koniu. Park Tereldż, znany jest z pięknych formacji skalnych, między innymi Żółwiej Góry. Zobaczymy również jaskinię 100 lam. Obiad w formie pikniku na świeżym powietrzu. Dalsze zwiedzanie parku. Wyjazd z parku. Odpoczynek kolacja i nocleg w jurtach w obozowisku.
4. DZIEŃ: HUSTAI NURUU
PARKU NARODOWEGO CHUSTAJN, gdzie od wielu lat otacza się ochroną dziko żyjące tu konie Przewalskiego (Takhi). Gatunek ten został uznany w latach 70-tych XX wieku za wymarły na wolności. 1993 roku Park Chustajn został przekształcony w Specjalną Strefę Ochrony. Obecnie w parku żyje około 350 osobników. Największą atrakcją parku jest możliwość podglądania dziko żyjących koni. Oprócz nich, w parku występuje wiele innych gatunków zwierząt: czerwone jelenie, sarny, dziki, dzikie owce, koziorożce, świstaki, szare wilki, rysie, lisy i borsuki, a także ponad 200 gatunków ptaków i liczne gatunki owadów. Na miłośników flory czeka bogactwo roślin naczyniowych, porostów, mchów i grzybów. Obiad i kolacja w bazie Chustajn. Nocleg w jurtach w obozie turystycznym.
5. DZIEŃ: KHARHORIN
Po śniadaniu i wykwaterowaniu jedziemy w stronę dawnej stolicy Mongolii KARAKORUM, założonej około 1220 roku przez Chingis Chana. Dziś Mongołowie nazywają je KHARAHORIN. Po drodze do miasta obserwujemy przestrzenie usiane stadami kóz, owiec, krów, jaków, koni i wielbłądów. Pasącym się stadom towarzyszą jastrzębie, orły, sokoły i inne ptaki. Podczas zwiedzania ruin zamku, będziemy mieli możliwość robienia zdjęć w narodowych strojach Mongolskich, zdjęć z orłem czy wielbłądem oraz do zakupu pamiątek. Zwiedzimy również ERDENE ZUU – funkcjonujące do dziś najstarsze znajdujące się w Mongolii buddyjskie miejsce kultu - klasztor otoczony 108 białymi słupami. Obok klasztoru znajduje się muzeum miasta KARAKORUM. W trakcie zwiedzania poznamy wiele historii związanych z dawną stolicą wielkiego wodza. Kolacja. Nocleg w jurtach, w obozowisku.
6. DZIEŃ: UGII NUUR
Po śniadaniu, przy sączących się z głośników samochodu dźwiękach mongolskiej muzyki, przemierzamy malownicze stepy, obserwując pasące się stada owiec, kóz, krów i koni. Po drodze zatrzymujemy się w najpiękniejszych i najciekawszych miejscach. Zwiedzamy muzeum ludów turkijskich, które mieszkały na tych ziemiach w 5-6 wieku p.n.e. Docieramy nad jezioro UGII NUUR położone na wysokości 1387 m n.p.m. Fakultatywnie, po obiedzie możliwość przejażdżki łodziami, wycieczki konnej wzdłuż brzegów jeziora lub wędkowania. Po odpoczynku nad jeziorem odwiedzimy rodzinę koczowniczą. Poznamy tradycje panujące na surowym stepie, skosztujemy naturalnego jedzenia przygotowanego przez gospodarzy, kumysu i lokalnych trunków. Wieczorem tradycyjnie mongolska kolacja: ”Horhog” danie przygotowane na rozgrzanych kamieniach, uwielbiane przez Czyngis Chana. Nocleg w jurtach nad brzegiem jeziora.
7. DZIEŃ: UŁAN BATOR
Po śniadaniu udajemy się w powrotną drogę do stolicy UŁAN BATOR. Po przybyciu wizyta w pałacu BOGD CHANA, ostatniego duchownego przywódcy buddyzmu w Mongolii. Przejazd do hotelu. Wieczorem wyjście na występ tradycyjnego zespołu pieśni i tańca. Po koncercie pożegnalna kolacja złożona z tradycyjnych mongolskich dań. Wracając do hotelu odwiedzimy centralny towarowiec miasta Univermag, gdzie będziemy mieli możliwość zakupu pamiątek oraz różnych wyrobów z kaszmiru Nocleg w hotelu.
8. DZIEŃ: UŁAN BATOR
Wczesnym rankiem śniadanie i transfer na lotnisko. W przypadku osób przypadków lecących z Warszawy, przelot z przesiadką w Moskwie. Lądowanie w Warszawie tego samego dnia.
DODATKOWE INFORMACJE:
Minimalna ilość osób w grupie - 2
Samolot
Proszę pamiętać o limicie kilogramów w bagażu, i o przepisach dotyczących niewnoszenia ostrych przedmiotów (pilnik, nożyczki itd.) oraz napojów, dezodorantów, płynów do, po goleniu itd. w butelkach o pojemności powyżej 100 ml
Granica
Przy przekroczeniu granicy wymagana jest wiza. Do jej uzyskania konieczny jest paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Mongolii. Prawidłowo wypełniony wniosek wizowy. Dwa zdjęcia o rozmiarze 3.5 x 4.5 centymetry na białym tle, które spełnia następujące wymagania: jasne tło – białe, kremowe, jasno szare, fotografia musi być wyraźna i dobrej jakości, tylko na papierze fotograficznym, twarz zwrócona do obiektywu, bez okularów słonecznych, kapelusza lub innego nakrycia głowy. Fotografie, które nie spełniają w/w wymogów nie zostaną przyjęte. W wyrobieniu wizy pomogą Państwu pracownicy biura.
Transport na miejscu
Podróż po bezdrożach, na których trzęsie czasami samochodem.
Wyżywienie
Menu zgodne z miejscową kuchnią i zwyczajami, warto przygotować się na zmianę menu i ewentualne kłopoty żołądkowe, towarzyszące niektórym osobom przy zmianie zwyczajów żywieniowych.
Ubranie i wyposażenie
Należy przygotować się na róże warunki atmosferyczne – długie przebywanie na świeżym powietrzu i w trudniejszych warunkach (przejazdy uazami, nocleg w jurcie); Warto mieć: wygodne buty trekkingowe, adidasy, sandały, klapki, kurtkę chronią przed wodą i wiatrem, czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, latarkę, najlepiej typu „czołówka”, krem z wysokim filtrem, środki przeciw komarom, lornetkę, podręczną apteczkę.
WARTO WIEDZIEĆ:
Waluta
Obowiązującą walutą jest tugrik, który dzieli się na 100 möngöm. Kod walutowy tugrika to MNT. Przy wymianie najmilej widziane są dolary. 1 USD = ok. 2700 tugrików. Lokalną walutę najlepiej kupić na miejscu, wymieniając dolary. W dni świąt państwowych banki i kantory są nieczynne.
Płatność kartą
Najlepiej płacić gotówką ale w niektórych miejscach można płacić również kartą Visa lub Master Card. W Ułan Bator są bankomaty. Na temat wysokości opłat pobieranych przy płatności kartą i korzystaniu z bankomatów za granicą prosimy dowiadywać się w swoim banku.
Czas
Po przyjeździe do Ułan-Bator należy przesunąć zegarek o 6 godz. do przodu.
Pogoda
Pogoda Mongolii cechuje się małą ilością opadów, małym zachmurzeniem, ciepłym latem, chłodną i długą zimą oraz dużymi amplitudami temperatur. Średnie temperatury w miesiącach letnich (czerwiec–sierpień) oscylują między 17 a 25 ⁰C, na pustyni Gobi dochodzą nawet do 40 ⁰C. W najzimniejszym miesiącu, lutym, temperatura spada poniżej -30 ⁰C.
Na pustyni warto przygotować się do zauważalnej różnicy temperatur, w dzień należy się spodziewać około 30- 40⁰C, nocą ok 10-15 ⁰C.
Co kupić na pamiątkę
Mongolia słynie z produkcji wyrobów z kaszmiru, ale też z wełny Jaka, wielbłąda czy wyrobów skórzanych. Dla koneserów pamiątek , suwenirów lub antyków również znajdzie się wiele propozycji. W sklepach bez problemu można płacić kartami kredytowymi .
Dystans
Odległości pokonywane w każdym dniu są różne, od 100 do 350 km. Średnio każdego dnia przejeżdżamy 150 - 200 km po bezdrożach samochodami terenowymi.
Jurty
Podczas pobytu w Mongolii większość noclegów przewidziano w gerach, czyli jurtach. Jest to tradycyjne mieszkanie ludu koczowniczego Mongolii. Warto wiedzieć, że wchodząc do jurty, nie wolno stawać na próg, warto również uważać na głowę, ponieważ drzwi wejściowe są niskie. Po wejściu trzeba siadać po prawej stronie. Środkowa i północna część jurty są ważną przestrzenią w życiu rodziny nomadów, a lewa strona tradycyjnie jest uważana za przeznaczoną dla kobiet.
Jurty w których mieszkają turyści są bardziej dostosowane do warunków europejskich. Łazienki i toalety znajdują się w oddzielnych budynkach.
Podczas pobytu będzie okazja do zwiedzania tradycyjnych jurt prawdziwych nomadów. Warto przygotować się do odwiedzin i mieć ze sobą drobne prezenciki dla małych dzieci.
Napiwki
Dawanie napiwków nie jest obowiązkowe ale jest powszechniejsze niż w Polsce. O wysokości napiwków dla osób obsługujących wycieczkę na miejscu decyduje grupa. Wysokość zależy od długości wyjazdu i liczby jego uczestników.
Mapa, zamieszczona na stronie, ma charakter podglądowy.