Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Ekspedycja na BIEGUN ZIMNA – OJMIAKON w Jakucji

Ekspedycja na BIEGUN ZIMNA – OJMIAKON w Jakucji

KrajRosja
Transportsamolot
Wyjazd z
Drukuj program

Terminy

Termin: - | 1 dni Cena: 0 PLN

Opis oferty

pokaż więcej

Plan wycieczki

Dzień 1 
Wylot do Jakucka

Dzień 2 
Program w Jakucku zaczyna się 11 lutego

Przylot do Jakucka, transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek. Po odpoczynku odwiedzimy kompleks turystyczny "US Kut", gdzie obejrzymy tradycyjny obrzęd oczyszczenia - Algys (błogosławieństwo). Dalej zwiedzimy podziemną galerię lodową "Królestwo wiecznej zmarzliny". Galeria znajduje się w wiecznej zmarzlinie we wnętrzu góry. Kolacja w kompleksie zdrowia i radości „Satal”. Nocleg w hotelu.

Dzień 3 
Śniadanie. Początek podróży na biegun zimna. W ten dzień trzeba przejechać ok. 433 km po federalnej drodze „Kołyma" do wsi Chandyga. Podróż busem potrwa ok. 8-10 godzin. Po drodze możliwy przystanek w muzeum poświęconym zsyłkom do Jakucji - „Czerkeh”. Obiad po drodze w przydrożnym barze. Przyjazd do wsi Chandyga, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Dzień 4 
Śniadanie . Ciąg dalszy podróży do wsi Ojmiakon po drodze „Kołyma”. Przejedziemy 567 km w ciągu ok. 12-14 godzin. W tym dniu krajobraz zmienia się drastycznie, opuszczamy płaskie tereny i droga prowadzić będzie przez jej najciekawszy widokowo odcinek, przez Wierchojańskie Góry. Znaczny odcinek tej trasy nazywany jest "Drogą na kościach", gdyż został zbudowany przez więźniów Gułagu w czasie represji stalinowskich. Musimy pokonać malownicze, ale i niebezpieczne odcinki dróg – miejscami ekstremalne wręcz punkty - czarny i żółty, gdzie przejedziemy wąską drogą między górą a przepaścią, serpentynami, stromymi zjazdami i podjazdami. Obiad w samochodzie, niedaleko od stacji meteorologicznej "Wschód".
Przyjazd do Ojmiakonu późnym wieczorem, zakwaterowanie u rodzin. Kolacja i odpoczynek.

Dzień 5 
Zwiedzanie Ojmiakonu – miejsca, w którym była zarejestrowana najniższa temperatura – 71,2 C, przy pamiątkowej steli „Biegun zimna" uroczyste wręczenie członkom wyprawy certyfikatu poświadczającego zdobycie bieguna zimna.
Udział w obrzędzie oczyszczenia - Algys (błogosławieństwo). Wizyta na fermie, gdzie hoduje się specjalny gatunek jakuckiej krowy, charakteryzującej się małym wzrostem i wagą. Gatunek ten jest bardzo odporny na zimno. Są opisane przypadki przeżycia przez takie krowy w tajdze w temperaturze -40. Mleko tych krów zawiera średnio 5,6 % tłuszczu, notowano przypadki do 9%. W ramach programu kulturalnego w tym dniu obejrzymy występ taneczny etnograficznego zespołu dziecięcego. Wieczorem bania i kolacja.

Dzień 6 
Po śniadaniu przejazd ok. 15-20 km na łowienie ryb spod lodu w rzece Indygirka. Możliwość nauki techniki łowienia spod lodu.
Degustacja stroganiny (tradycyjnego dania jakuckiego – zamarzniętych ryb). Dla chętnych (i przygotowanych) kąpiel w rzece.
Następnie odwiedzimy hodowlę jakuckiego konia, który przez całą zimę mieszka pod gołym niebem i sam zdobywa jedzenie spod śniegu. Poznamy też życie hodowców koni. Dla chętnych przejażdżka wierzchem. Po powrocie kolacja, nocleg.

Dzień 7 
Po śniadaniu przejazd do miejscowości Tomtor. Zwiedzanie muzeum krajoznawczego. Poznamy zwyczaje tutejszego ludu Ewenków – hodowców jeleni, chętni będą mogli spróbować jazdy na jeleniach. Po obiedzie wyjazd do Chandygi. Wieczorem kolacja, nocleg.

Dzień 8 
Ciąg dalszy podróży do Jakucka, zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Dzień 9 
Transfer na lotnisko, wylot z Jakucka. Międzylądowanie w Moskwie. Przylot do Warszawy.

W cenie

Zapytaj o cenę

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.

Podobne wycieczki

Brak wpisów

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.