Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
Kraj | Rosja |
Transport | samochody terenowe |
Wyjazd z | dowolnego miasta |
Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
DZIEŃ 1: PEZELOT 2.03.2021
Wylot z Polski do Rosji. Możliwość organizacji przelotu z Warszawy, Gdańska lub innego miasta.
DZIEŃ 2: IRKUCK – MAŁE MORZE 3.03.2021
O 10.00 transfer z lotniska w Irkucku do miejscowości Małe Morze.
Małe Morze to zatoka, oddzielająca od lądu największą wyspę Bajkału: Olchon. Odległość z Irkucka do Małego Morza wynosi około 250 km. Przejechanie tego dystansu zajmuje około 4 godzin. Po drodze przystanek w miejscowości Ust-Ordyński – wycieczka etnograficzna zawierająca spotkanie z szamanem demonstrującym tradycyjne obrzędy. Obiad w lokalnym barze, gdzie można będzie napić się naparu z prasowej herbaty i spróbować posiłków kuchni buriackiej, na którą składają się na przykład buuzy (inaczej pozy). Wieczorem przybycie na miejsce noclegowe w bazie turystycznej – zakwaterowanie w pokojach kategorii standard (pokoje wyższej kategorii są dostępne za dopłatą). Kolacja i nocleg.
DZIEŃ 3: MAŁE MORZE – CHOBOJ 4.03.2021
Dla chętnych pobudka przed świtem i spacer na wschód słońca nad brzegiem jeziora – baza turystyczna znajduje się na skalistym wybrzeżu, z którego otwiera się piękny widok na Małe Morze, wyspę Olchon i wschodzące słońce. Po śniadaniu instruktaż i wyjazd specjalnie przygotowanymi samochodami na lód Bajkału. Zwiedzanie akwenu Małego Morza: lodowe groty wyspy Olchon, sokui – zamarznięte fale porażające swoją przezroczystością i rozmiarem; Buddyjska Stupa Oświecenia na wyspie Ogoj, półwysep Choboj – półnoсna сzęść wyspy Olchon, słynna ze zlokalizowanych tu pól torosów – pojawiających się w marcu zamarzniętych spiętrzeń kry. Obiad w formie pikniku ugotowany na ognisku. Zakwaterowanie w bazie turystycznej w miejscowości Chużyr na Olchonie. Kolacja.
Olchon – jest największą wyspą na jeziorze Bajkał. Nazwa wyspy pochodzi od buriackiego słowa oznaczającego „mały las”. Na wyspie znajduje się 9 osad, z których największy jest Chużyr. Ogólna liczba ludności mieszkającej na wyspie to około 1750 osób. Są to głównie Buriaci i Rosjanie. Jednym z najładniejszych miejsc na Olchonie jest góra Szamanka, od wieków będąca świętym miejscem dla szamanistów. Olchon jest uroczym miejscem odpoczynku, ale równocześnie skrywa w sobie tragiczną historię. Jeszcze w carskiej Rosji planowano wybudować tu więzienie, jednak I wojna światowa pokrzyżowała te plany. Zrealizowała je jednak władza sowiecka. W uroczysku Pieszczanoje do lat 50-tych istniał jeden z obozów GULAGu. W czterech barakach mieszkali więźniowe pracujący w przetwórni ryb. Wokół obozu osiedleni zostali zesłańcy z Litwy, Ukrainy, Białorusi i Polski – łącznie około 27 narodowości, którym dopiero po odwilży w 1956 roku pozwolono wrócić do domów. Na pamiątkę obozu, mieszkańcy Olchonu ustawili owinięty drutem kolczastym krzyż.
DZIEŃ 4: CHOBOJ – PIESZCZANAJA 5.03.2021
Dla chętnych pobudka przed świtem i spacer na znajdujący się nieopodal ośrodka noclegowego półwysep Burchan, skąd można podziwiać słońce wschodzące nad skałą Szamanką – świętym miejscem Buriatów i wszystkich szamanistów. Po śniadaniu wyprawa poduszkowcami w kierunku zatoki Pieszczanaja. Po drodze przystanek obok skały Sagan–Zaba. Na tej skale znajdują się starożytne malowidła – petroglify. Po drodze obiad – herbata, kanapki, rosół. Przejazd przez dużą przestrzeń pełną czystego lodu.
Wieczorem przyjazd do zatoki Pieszczanaja, pomnika przyrody nazywanego syberyjską riwierą. Zatoka słynie z niesamowitych widoków na jezioro i otaczające je skały. Kolacja. Zakwaterowanie w bazie turystycznej w miejscowości Wielka Goloustna.
DZIEŃ 5: PIESZCZNAJA – LISTWIANKA 6.03.2021
Po śniadaniu piesza wyprawa po okolicach – ok 2 – 2,5 godź. Po spacerze kontynuacja wycieczki poduszkowcami w kierunku miejscowości Listwianka. Po drodze przystanki w malowniczych miejscach. Obiad w restauracji z widokiem na Bajkał. Zakwaterowanie w hotelu w Listwiance. Kolacja.
DZIEŃ 6: LISTWIANKA – BAJKALSK 7.03.2021
Śniadanie bufetowe w hotelowej restauracji. Wycieczka po Listwiance. Wyjazd wyciągiem na taras widokowy Kamień Czerskiego z widokiem na źródło rzeki Angary, kamień Szaman, góry Chamar-Daban. Zwiedzanie Muzeum Bajkalskiego, gdzie można uzupełnić wiedzę o faunie i florze jeziora oraz zapoznać się z jego historią.
Obiad . Wyjazd poduszkowcem na lód Bajkału – zwiedzanie źródła Angary, portu Bajkał oraz zrekonstruowanej stacji Kolei Okołobajkalskiej w miejscowości Seredina.
Wyjazd do położonej na południowo-wschodnim brzegu Bajkału miejscowości Bajkalsk. Przyjazd na miejsce wieczorem. Kolacja i nocleg w hotelu.
KOLEJ OKOŁOBAJKALSKA – to unikalny kompleks historyczno-kulturalny, będący pomnikiem techniki, inżynierii i natury. Trudno byłoby znaleźć linię kolejową, której wybudowanie wymagałoby tak wielkich nakładów pracy.
DZIEŃ 7: BAJKALSK 8.03.2021
Po śniadaniu możliwość zabawy z Husky syberyjskimi. Dla chętnych istnieje możliwość przejazdu psim zaprzęgiem. Obiad. Transfer z Bajkalska do Ciepłych jezior (odległość około 40 km – 1 godzina drogi). Po krótkim instruktażu, wyjazd skuterami śnieżnymi wzdłuż rzeki Śnieżnaja do Strielki (miejscowości gdzie rzeka Selenginka wpada w rzekę Snieżnaja). Dla chętnych możliwość wędkowania (za dodatkową opłatą). Powrót do Bajkalkska. Kolacja i nocleg w Bajkalsku.
DZIEŃ 8: BAJKALSK – IRKUCK 9.03.2021
Śniadanie. Wyjazd do Irkucka (odległość 180 km – około 3 godzin drogi). Zakwaterowanie w hotelu w Irkucku. Wieczorne oprowadzenie po mieście. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 9: IRKUCK 10.03.2021
Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.
• Transfer Irkuck – Małe Morze, Bajkalsk – Irkuck, transfery na lotnisko;
• Zakwaterowanie (pokoje 2-3 osobowe: 3 noclegi w bazach turystycznych, 4 noclegi w hotelach w pokojach kategorii standard);
• Wyżywienie (7 śniadań, 6 obiadów – czasami w formie przekąski, 5 kolacji);
• Transport na miejscu (poduszkowce, jeepy, uazy – w zależności od warunków pogodowych) do przejazdów po zamarzniętej tafli jeziora, skutery śnieżne ;
• Opieka rosyjskojęzycznego miejscowego opiekuna grupy;
• opieka pilota z Polski:
• Bilety wstępu do Muzeum Etnograficznego 3.03, spotkanie z szamanem;
• Wycieczka po Listwiance;
• Wycieczka po Irkucku;
• Bania około 2 godziny 8.03;
• ustawowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN. Składka na Turystyczny Fundusz Pomocny - 13 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”;
• ubezpieczenia NNW i KL (TU Europa);
• opłaty klimatyczne.
*Cena promocyjna. Liczba miejsc w promocji ograniczona.
**Wyjazdy grupowe
DODATKOWE INFORMACJE
Wycieczka nie jest dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Udział w wycieczce może wymagać znajomości języka rosyjskiego. W celu ustalenia szczegółów dotyczących usług polskojęzycznych przewodników prosimy o kontakt z biurem.
Warunki pogodowe są zmienne. W marcu należy się przygotować na temperatury rzędu -10°C oraz opady śniegu.
WARTO WIEDZIEĆ:
Waluta
Obowiązującą w Rosji walutą są ruble. Zazwyczaj opłaca się kupić w Polsce euro lub dolary i w Irkucku wymienić je na ruble. Wymienić złote na ruble można w kantorze w większych polskich miastach, kurs bywa jednak niekorzystny. Proponujemy kupić najwyżej trochę rubli na pierwsze wydatki. W Rosji wymiany waluty dokonuje się w bankach lub kantorach. Przy wymianie waluty trzeba mieć przy sobie paszport, który należy okazać w miarę potrzeby.
Płatność kartą
Przez większą część wyjazdu nie ma możliwości płatności kartą. W Irkucku w większości miejsc można płacić kartą płatniczą Maestro, Visa, Visa Electron i podobnymi. Odnośnie wysokości pobieranych opłat za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się w swoim banku.
Wiza
W 2020 roku Rosja wprowadziła nową procedurę wizową. Cały proces odbywa się elektronicznie. O szczegóły prosimy zapytać w biurze.
Brak wpisów