Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

BAJKAŁ 300 KILOMETRÓW PO LODZIE, 9 dni

BAJKAŁ 300 KILOMETRÓW PO LODZIE, 9 dni

KrajRosja
Transportsamochody terenowe
Wyjazd zdowolnego miasta
Drukuj program

Terminy

Termin: - | 1 dni Cena: 0 PLN

Opis oferty

Ten, kto chce zobaczyć prawdziwą zimę powinien wybrać się do dalekiej Rosji, najlepiej za Ural, a jeszcze lepiej nad Bajkał. Aż trudno uwierzyć, że wielkie jak morze jezioro zamarza na kilka miesięcy w roku. Lodowa pokrywa jest tak gruba, że od brzegu do brzegu można jeździć po niej ciężkim sprzętem. W carskiej Rosji na czas zimy układano na jeziorze tory kolejowe. W ten sposób skracano czas podróży do najdalszych części imperium rosyjskiego. Warto zobaczyć to na własne oczy. Ten kto się odważy, zapamięta tę podróż na całe życie.
pokaż więcej
Ten, kto chce zobaczyć prawdziwą zimę powinien wybrać się do dalekiej Rosji, najlepiej za Ural, a jeszcze lepiej nad Bajkał. Aż trudno uwierzyć, że wielkie jak morze jezioro zamarza na kilka miesięcy w roku. Lodowa pokrywa jest tak gruba, że od brzegu do brzegu można jeździć po niej ciężkim sprzętem. W carskiej Rosji na czas zimy układano na jeziorze tory kolejowe. W ten sposób skracano czas podróży do najdalszych części imperium rosyjskiego. Warto zobaczyć to na własne oczy. Ten kto się odważy, zapamięta tę podróż na całe życie.

Plan wycieczki

DZIEŃ 1: PEZELOT 2.03.2021

Wylot z Polski do Rosji. Możliwość organizacji przelotu z Warszawy, Gdańska lub innego miasta.

DZIEŃ 2: IRKUCK – MAŁE MORZE 3.03.2021

O 10.00 transfer z lotniska w Irkucku do miejscowości Małe Morze.
Małe Morze to zatoka, oddzielająca od lądu największą wyspę Bajkału: Olchon. Odległość z Irkucka do Małego Morza wynosi około 250 km. Przejechanie tego dystansu zajmuje około 4 godzin. Po drodze przystanek w miejscowości Ust-Ordyński – wycieczka etnograficzna zawierająca spotkanie z szamanem demonstrującym tradycyjne obrzędy. Obiad w lokalnym barze, gdzie można będzie napić się naparu z prasowej herbaty i spróbować posiłków kuchni buriackiej, na którą składają się na przykład buuzy (inaczej pozy). Wieczorem przybycie na miejsce noclegowe w bazie turystycznej – zakwaterowanie w pokojach kategorii standard (pokoje wyższej kategorii są dostępne za dopłatą). Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 3: MAŁE MORZE – CHOBOJ 4.03.2021

Dla chętnych pobudka przed świtem i spacer na wschód słońca nad brzegiem jeziora – baza turystyczna znajduje się na skalistym wybrzeżu, z którego otwiera się piękny widok na Małe Morze, wyspę Olchon i wschodzące słońce. Po śniadaniu instruktaż i wyjazd specjalnie przygotowanymi samochodami na lód Bajkału. Zwiedzanie akwenu Małego Morza: lodowe groty wyspy Olchon, sokui – zamarznięte fale porażające swoją przezroczystością i rozmiarem; Buddyjska Stupa Oświecenia na wyspie Ogoj, półwysep Choboj – półnoсna сzęść wyspy Olchon, słynna ze zlokalizowanych tu pól torosów – pojawiających się w marcu zamarzniętych spiętrzeń kry. Obiad w formie pikniku ugotowany na ognisku. Zakwaterowanie w bazie turystycznej w miejscowości Chużyr na Olchonie. Kolacja.

Olchonjest największą wyspą na jeziorze Bajkał. Nazwa wyspy pochodzi od buriackiego słowa oznaczającego „mały las”. Na wyspie znajduje się 9 osad, z których największy jest Chużyr. Ogólna liczba ludności mieszkającej na wyspie to około 1750 osób. Są to głównie Buriaci i Rosjanie. Jednym z najładniejszych miejsc na Olchonie jest góra Szamanka, od wieków będąca świętym miejscem dla szamanistów. Olchon jest uroczym miejscem odpoczynku, ale równocześnie skrywa w sobie tragiczną historię. Jeszcze w carskiej Rosji planowano wybudować tu więzienie, jednak I wojna światowa pokrzyżowała te plany. Zrealizowała je jednak władza sowiecka. W uroczysku Pieszczanoje do lat 50-tych istniał jeden z obozów GULAGu. W czterech barakach mieszkali więźniowe pracujący w przetwórni ryb. Wokół obozu osiedleni zostali zesłańcy z Litwy, Ukrainy, Białorusi i Polski – łącznie około 27 narodowości, którym dopiero po odwilży w 1956 roku pozwolono wrócić do domów. Na pamiątkę obozu, mieszkańcy Olchonu ustawili owinięty drutem kolczastym krzyż.

DZIEŃ 4: CHOBOJ – PIESZCZANAJA 5.03.2021

Dla chętnych pobudka przed świtem i spacer na znajdujący się nieopodal ośrodka noclegowego półwysep Burchan, skąd można podziwiać słońce wschodzące nad skałą Szamanką – świętym miejscem Buriatów i wszystkich szamanistów. Po śniadaniu wyprawa poduszkowcami w kierunku zatoki Pieszczanaja. Po drodze przystanek obok skały Sagan–Zaba. Na tej skale znajdują się starożytne malowidła – petroglify. Po drodze obiad – herbata, kanapki, rosół. Przejazd przez dużą przestrzeń pełną czystego lodu.
Wieczorem przyjazd do zatoki Pieszczanaja, pomnika przyrody nazywanego syberyjską riwierą. Zatoka słynie z niesamowitych widoków na jezioro i otaczające je skały. Kolacja. Zakwaterowanie w bazie turystycznej w miejscowości Wielka Goloustna.

DZIEŃ 5: PIESZCZNAJA – LISTWIANKA 6.03.2021

Po śniadaniu piesza wyprawa po okolicach – ok 2 – 2,5 godź. Po spacerze kontynuacja wycieczki poduszkowcami w kierunku miejscowości Listwianka. Po drodze przystanki w malowniczych miejscach. Obiad w restauracji z widokiem na Bajkał. Zakwaterowanie w hotelu w Listwiance. Kolacja.

DZIEŃ 6: LISTWIANKA – BAJKALSK 7.03.2021

Śniadanie bufetowe w hotelowej restauracji. Wycieczka po Listwiance. Wyjazd wyciągiem na taras widokowy Kamień Czerskiego z widokiem na źródło rzeki Angary, kamień Szaman, góry Chamar-Daban. Zwiedzanie Muzeum Bajkalskiego, gdzie można uzupełnić wiedzę o faunie i florze jeziora oraz zapoznać się z jego historią.
Obiad . Wyjazd poduszkowcem na lód Bajkału – zwiedzanie źródła Angary, portu Bajkał oraz zrekonstruowanej stacji Kolei Okołobajkalskiej w miejscowości Seredina.
Wyjazd do położonej na południowo-wschodnim brzegu Bajkału miejscowości Bajkalsk. Przyjazd na miejsce wieczorem. Kolacja i nocleg w hotelu.

KOLEJ OKOŁOBAJKALSKAto unikalny kompleks historyczno-kulturalny, będący pomnikiem techniki, inżynierii i natury. Trudno byłoby znaleźć linię kolejową, której wybudowanie wymagałoby tak wielkich nakładów pracy.

DZIEŃ 7: BAJKALSK 8.03.2021

Po śniadaniu możliwość zabawy z Husky syberyjskimi. Dla chętnych istnieje możliwość przejazdu psim zaprzęgiem. Obiad. Transfer z Bajkalska do Ciepłych jezior (odległość około 40 km – 1 godzina drogi). Po krótkim instruktażu, wyjazd skuterami śnieżnymi wzdłuż rzeki Śnieżnaja do Strielki (miejscowości gdzie rzeka Selenginka wpada w rzekę Snieżnaja). Dla chętnych możliwość wędkowania (za dodatkową opłatą). Powrót do Bajkalkska. Kolacja i nocleg w Bajkalsku.

DZIEŃ 8: BAJKALSK – IRKUCK 9.03.2021

Śniadanie. Wyjazd do Irkucka (odległość 180 km – około 3 godzin drogi). Zakwaterowanie w hotelu w Irkucku. Wieczorne oprowadzenie po mieście. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 9: IRKUCK 10.03.2021

Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

W cenie

Cena zawiera

• Transfer Irkuck – Małe Morze, Bajkalsk – Irkuck, transfery na lotnisko;
• Zakwaterowanie (pokoje 2-3 osobowe: 3 noclegi w bazach turystycznych, 4 noclegi w hotelach w pokojach kategorii standard);
• Wyżywienie (7 śniadań, 6 obiadów – czasami w formie przekąski, 5 kolacji);
• Transport na miejscu (poduszkowce, jeepy, uazy – w zależności od warunków pogodowych) do przejazdów po zamarzniętej tafli jeziora, skutery śnieżne ;
• Opieka rosyjskojęzycznego miejscowego opiekuna grupy;
• opieka pilota z Polski:
• Bilety wstępu do Muzeum Etnograficznego 3.03, spotkanie z szamanem;
• Wycieczka po Listwiance;
• Wycieczka po Irkucku;
• Bania około 2 godziny 8.03;
• ustawowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN. Składka na Turystyczny Fundusz Pomocny - 13 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”;
• ubezpieczenia NNW i KL (TU Europa);
• opłaty klimatyczne.

 

*Cena promocyjna. Liczba miejsc w promocji ograniczona.
**Wyjazdy grupowe

Cena nie zawiera

  • biletów lotniczych;
  • kosztów wizy rosyjskiej – wg. stanu na sierpień 2020: 400 PLN (rosyjski parlament przyjął ustawę o wprowadzeniu wizy elektronicznej na obszarze całego kraju, szczegóły będą podawane w miarę publikowania przez rosyjskie służby konsularne kolejnych danych);
  • obiadów i 9.03 i 10.03, kolacje 6.03. i 9.03;
  • wydatków osobistych;
  • usług dodatkowych (m. in. wędkarstwa, zakwaterowania w pokojach wyższego standardu, przejazdu psim zaprzęgiem);
  • napiwków

Uwagi

DODATKOWE INFORMACJE

Wycieczka nie jest dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Udział w wycieczce może wymagać znajomości języka rosyjskiego. W celu ustalenia szczegółów dotyczących usług polskojęzycznych przewodników prosimy o kontakt z biurem.

Warunki pogodowe są zmienne. W marcu należy się przygotować na temperatury rzędu -10°C oraz opady śniegu.

WARTO WIEDZIEĆ:

Waluta
Obowiązującą w Rosji walutą są ruble. Zazwyczaj opłaca się kupić w Polsce euro lub dolary i w Irkucku wymienić je na ruble. Wymienić złote na ruble można w kantorze w większych polskich miastach, kurs bywa jednak niekorzystny. Proponujemy kupić najwyżej trochę rubli na pierwsze wydatki. W Rosji wymiany waluty dokonuje się w bankach lub kantorach. Przy wymianie waluty trzeba mieć przy sobie paszport, który należy okazać w miarę potrzeby.

Płatność kartą
Przez większą część wyjazdu nie ma możliwości płatności kartą. W Irkucku w większości miejsc można płacić kartą płatniczą Maestro, Visa, Visa Electron i podobnymi. Odnośnie wysokości pobieranych opłat za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się w swoim banku.

Wiza
W 2020 roku Rosja wprowadziła nową procedurę wizową. Cały proces odbywa się elektronicznie. O szczegóły prosimy zapytać w biurze.

Zapytaj o cenę

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.

Podobne wycieczki

Brak wpisów

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.