Termin: 2021-09-09 - 2021-09-24 | 16 dni | Cena: 6010 PLN |
Kraj | Azerbejdżan Gruzja Armenia |
Transport | samolot |
Wyjazd z | Warszawa |
Termin: 2021-09-09 - 2021-09-24 | 16 dni | Cena: 6010 PLN |
DZIEŃ 1:
Wylot z Warszawy lub innego miasta. Przelot do Baku.
DZIEŃ 2:
Zwiedzanie Baku. Rzadko bywa, aby jakiekolwiek miasto na świecie rozwinęło się tak bardzo i tak szybko jak Baku. Ze stosunkowo niedużej, jeszcze w połowie XIX w., miejscowości, Baku zmieniło się w ogromne miasto, które stało się stolicą Azerbejdżanu. Swoje najlepsze lata Baku miało na przełomie XIX - XX w., w okresie słynnej gorączki naftowej, kiedy stało się światową stolicą nafty. To wówczas powstały najpiękniejsze budowle miasta, zbudowane w dużej mierze wg projektów polskich architektów. Ludzie wzbogaceni na wydobyciu ropy naftowej zamawiali do zaprojektowania wiele kamienic i domów czasem przypominających całe pałace. Ogromną i decydującą rolę w zabudowie miasta odegrali polscy architekci, którzy zapoczątkowali w tym okresie oryginalny, niepowtarzalny styl okrzyknięty bakińską secesją. Dzisiaj Baku to największe i najbogatsze miasto Kaukazu. To również najbardziej kosmopolityczne, wielonarodowościowe i wielokulturowe miasto Azerbejdżanu. Najstarsza część miasta wpisana na listę UNESCO, to serce Baku i to ta część miasta, która do tej pory zachowała koloryt dawnego Baku - charakterystyczne wąskie, małe uliczki, specjalnie tak zbudowane, aby osłabić siłę silnych zimowych wiatrów. Pałac Szirwanszachów również wpisany na listę UNESCO, położony na wzgórzu, był jedną z rezydencji władców Szirwanu, państwa istniejącego w IX-XVI w. na terenie Azerbejdżanu i płd. Dagestanu.
Muzeum Historyczne mieści się w byłej rezydencji, najbardziej znanego bakińskiego milionera epoki gorączki naftowej Zeynalabdina Tagiyeva, zaprojektowanej w latach 1893-1902, przez polskiego architekta Józefa Gosławskiego. Ogromny budynek, który zajmuje cały kwartał, udostępnia do zwiedzania prywatne salony i bogatą ekspozycję. Przedstawione są tu eksponaty z różnych epok poczynając od człowieka pierwotnego do czasów współczesnych. Kolacja w regionalnej restauracji z szeroką gamą dań kuchni azerbejdżańskiej i miejscowym alkoholem. Nocleg w Baku.
DZIEŃ 3:
Śniadanie. Spacer po nadmorskim bulwarze. Następnie Muzeum Dywanów. Ręcznie tkane dywany to najsłynniejsze i najbardziej znane w świecie rzemiosło artystyczne Azerbejdżanu. Oprócz samych dywanów są tu również wystawiane wyroby wykonane techniką dywanową, tradycyjna odzież i jedwabne chusty, hafty, ceramika, wyroby jubilerskie, ręcznie kute wyroby miedziane, biała broń.
Meczet Bibi Heybət, położony na samym krańcu Baku posiada duże znaczenie kultowe. Obecny bardzo okazały meczet został zbudowany praktycznie od podstaw w końcu lat 90-tych na miejscu starego meczetu z 1282 r. zburzonego w 1936 r. W czasie swej podroży po Kaukazie w latach 50-tych XIX w. odwiedził go Aleksander Dumas, opisujący go w swoich wspomnieniach.
Przejazd do Parku Narodowego GOBUSTAN, który znajduje się na liście UNESCO. Jest to obszar pustynny, wulkaniczny, pokryty skałami z petroglifami z epoki neolitu.
Po powrocie do Baku odwiedzenie bazaru (głównie części spożywczej, gdzie można kupić owoce, zioła, przyprawy, czarny kawior, wędzonego jesiotra, azerbejdżańską herbatę). kolacja, nocleg.
DZIEŃ 4:
Śniadanie. Przejazd do rezerwatu historycznego w leżącej niedaleko Baku miejscowości QALA - możliwe jest aktywne zwiedzanie z uczestniczeniem w prezentowanych rzemiosłach; pieczenie chleba, doglądanie wielbłądów; można wykonać zdjęcia w tradycyjnej odzieży itd.
Zwiedzanie półwyspu APSZERON na którym leży Baku. Historia tego regionu była ściśle związana z dziejami Baku. W dawnych czasach, w związku z
istniejącymi tutaj „wiecznymi ogniami” samoczynnie płonącymi w miejscach ujścia naturalnego gazu, bardzo silne wpływy na tym terenie miał zoroastryzm, w którym kult ognia miał wielkie znaczenie.
APSZERON posiada bardzo upalny klimat, z małą ilością opadów atmosferycznych. Lato jest bardzo gorące, suche, praktycznie bez opadów, temperatura osiąga nawet + 43°C. Dzięki temu pod gorącym słońcem rodzą się owoce o dużej zawartości cukru. Miejscowe figi, winogrona deserowe, pomidory nie mają sobie równych na Kaukazie.
YANAR DAG (Płonąca Góra) – miejsce gdzie od niepamiętnych czasów płoną naturalne ognie w miejscach ujścia gazu ziemnego na powierzchnie ziemi. Meczet w Emircan, świątynia Ognia "Atesgah" w SURAXANI, XII-to wieczny zamek w MERDEKAN. Obiad. Przejazd na lotnisko i wylot do GRUZJI / TBILISI. Przylot, transfer do hotelu. Kolacja nocleg.
DZIEŃ 5:
Śniadanie. Krótkie zwiedzanie starej części stolicy Gruzji TBILISI: katedra Świętej Trójcy, katedra Metechi (XIII w.), katedra Sioni (VII w), cerkiew Anczischati (VI w.), synagoga oraz spacer do górującego nad miastem pomnika Matki Gruzinki, a następnie do twierdzy Narikala (IVw.).
Wyjazd do dawnej stolicy Gruzji – MCCHETY: kompleks Dżwari (VII - XI w.), Katedra Svetitskoveli (XI w.). Kolacja, nocleg.
DZIEŃ 6:
Śniadanie. Wyjazd do Kachetii, jednego z najbardziej znanych regionów Gruzji, przejazd do SIGHNAGHI, miasta - twierdzy z XVIII w.
Zwiedzanie klasztoru BODBE z mogiłą świętej Nino – chrzcicielki Gruzji.
Wizyta w wiejskim domu z degustacją wina. Przejazd do CINANDALI - zwiedzanie domu - muzeum książąt Czawczawadze a potem kompleksu klasztornego Alawerdi (XI w.). Powrót do TBILISI. Kolacja, nocleg.
DZIEŃ 7:
Śniadanie. Wyjazd w góry Kaukazu Gruzińską Drogą Wojenną, zwiedzanie malowniczej twierdzy ANANURI (XVI w.), przejazd przez kurort narciarski Gudauri, Przełęcz Krzyżowa (2395 m n.p.m.), do miejscowości STEPANTSMINDA (dawniej KAZBEGI), fakultatywnie wjazd na górę do cerkwi Cminda Sameba (2170 m n.p.m.) z pięknym widokiem na Kazbek (Mkinwarcweri 5033 m n.p.m.), obiad w formie pikniku. Powrót do Gudauri. Kolacja, nocleg.
DZIEŃ 8:
Śniadanie. Wyjazd do GORI, rodzinnego miasta Stalina (fakultatywnie zwiedzanie muzeum Stalina 8 USD / os.).
Następnie zwiedzanie UPLISCICHE, skalnego miasta, założonego w VII w. p.n.e.. Znajdują się tu: cerkiew z IX w., ogromna centralna sala, pokoje gościnne. Przejazd do KUTAISI, drugiego co do wielkości miasta Gruzji i historii sięgającej 3000 lat). Kolacja, nocleg.
DZIEŃ 9:
Śniadanie. Zwiedzanie historyczno - architektonicznego kompleksu w GELATI z XII w., katedry BAGRATI z XI w. (oba pomniki są na liście UNESCO), zwiedzanie klasztoru Mocameta, położonego w urokliwym otoczeniu.
Przejazd do BATUMI, uzdrowiska nad morzem regionu Adżaria: zwiedzanie rzymskiej twierdzy GONIO (IV w p.n.e.). Czas wolny. Kolacja, nocleg.
DZIEŃ 10:
Śniadanie. Poznanie najbardziej urokliwych zakątków letniej stolicy Gruzji, a potem wyjazd do BORŻOMI spacer po parku zdrojowym, degustacja mineralnej wody Borżomi prosto ze źródła.
Następnie przejazd do pobliskiego BAKURIANI, ośrodka sportów zimowych (konkurenta Soczi do olimpiady zimowej 2014), drugiego po Gudauri centrum sportów zimowych Gruzji, kolacja, nocleg.
DZIEŃ 11:
Śniadanie. Przejazd do WARDŻII, zwiedzanie kompleksu (XII-XIII w.), niegdyś 13-piętrowego dziś, po trzęsieniu ziemi, nieznacznie niższego, wykutego w skale miasta. Piknik. Następnie oglądanie z zew. CHERTWISI, twierdzy z X w. Przyjazd do granicy z Armenią, przekroczenie pieszo i autokarem armeńskim dojazd do GIUMRI. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
DZIEŃ 12:
Śniadanie. Wyjazd przez – Spitak – Wanadzor – Alawerdi – do HACHPAT – zwiedzanie klasztoru z XI wieku. Razem z pobliskim klasztorem SANAHIN znajdują się na liście UNESCO. Słyną z licznych chaczkarów. Obiad. Przejazd do prowincji Tawusz. Nocleg w DILIDŻAN lub pobliżu jeziora Sewan.
DZIEŃ 13:
Śniadanie. Wyjazd do Jeziora SEWAN, jednego z największych górskich słodkowodnych jezior Eurazji, zwiedzanie klasztoru Sewańskiego (IX w.). Następnie NORATUS, największe w Armenii skupisko chaczkarów z okresu od X do XIX wieku. Stamtąd górska droga poprowadzi nas na przełęcz Selim (2410 m n.p.m.), gdzie wśród alpejskich łąk odkryjemy średniowieczny karawansaraj, zajazd, zbudowany w czasach, gdy szlakiem tym wiodła jedna z nitek słynnego Szlaku Jedwabnego. Następnie zwiedzanie ZORAC KARER - to jedna z największych tajemnic Armenii, datowane na siódme tysiąclecie przed naszą erą obserwatorium astronomiczne. Przejazd do GORIS. Kolacja. Nocleg.
DZIEŃ 14:
Śniadanie. Przejazd do CHNDZORESK, skalnej wioski, gdzie można poczuć się tak, jakby czas się zatrzymał. Ludzie żyli tu pomiędzy skałami, w tradycyjny sposób w jaskiniach, aż do 1958 roku. Przejazd do Klasztoru TATEW nad kanionem rzeki Worotan. Przejazd wzdłuż widowiskowego kanionu pomiędzy czerwonymi skałami w stronę klasztoru NORAWANK (XIII w.), najpiękniejszy i najbardziej fotogeniczny klasztor Armenii. Obiad w restauracji w jaskini lub niedaleko rzeki Arpa. Przejazd do EREWANIA. Nocleg.
DZIEŃ 15:
Śniadanie. Zwiedzanie EREWANIA: centrum miasta, Skwer Republikański, opera, kaskady, Matenadaran (muzeum antycznych manuskryptów).
Wyjazd do ECZMIADZYNU, duchownego i administracyjnego centrum armeńskiego kościoła apostolskiego. Zwiedzanie: Sobór Eczmiadzynski (IV w.), Kościół św. Hripsima (VII w.). Powrót do Erewania.
Zwiedzanie wytwórni brandy „ARARAT” (opłata 13 USD / os.).
Wyjazd do miejscowości GARNI, do jedynej zachowanej pogańskiej świątyni w Armenii – poświęconej Bogu Słońca – Mitrze, zbudowanej w roku 77 n.e. przez króla Trata (z dynastii Arshakidów). Świątynia wykonana jest w stylu grecko-romańskim z charakterystycznymi filarami. Wznosi się z dumą na skalistym urwisku z głębokim kanionem odkrywającym piękny widok. Świątynia była letnią rezydencją dynastii Arshakidów. Zwiedzanie: zrekonstruowany Królewski Pałac oraz królewskie łaźnie w pobliżu.
Przejazd do unikatowej świątyni skalnej GEGHARD (XII-XIII w.), nazwa której oznacza „święta włócznia” na cześć zachowanej włóczni, tej samej włóczni, która przekłuła Ciało ukrzyżowanego Jezusa. Teraz jest wystawiona w muzeum katedry Eczmiadzynskiej. Klasztor Gerard znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO (2000). Program przewiduje kolację w miejscowej restauracji. Przyjazd do Erewania. Kolacja, nocleg.
DZIEŃ 16:
Wylot z Erewania. Przylot do Warszawy.
• zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* i dwukrotnie w pensjonatach, w pokojach 2-osobowych:
• w Azerbejdżanie: 3 noclegi w Baku
• w Gruzji 7 noclegów (w Tbilisi 4 noclegi)
• w Armenii 5 noclegów (w Erewaniu 2 noclegi)
• wyżywienie: 15 x śniadanie, 2 x obiad, 13 x kolacja
• transport lądowy
• bilet lotniczy Baku – Tbilisi
• ubezpieczenie KL, NNW (TU EUROPA)
• usług miejscowych przewodników rosyjsko / angielskojęzycznych / polskojęzycznych
• usługi pilota w przypadku grup do 10 osób
• VAT marża
wizy azerbejdżańskiej ok. 110 PLN
• biletu lotniczego z Warszawy do Baku i powrotu z Erewania do Warszawy
• napojów alkoholowych do posiłków
• biletów wstępu do zwiedzanych obiektów ok. 20 USD
• napiwków ok. 75 USD
• usług pilota w przypadku grup poniżej 10 osób
• Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”
• Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 13 PLN. Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”
DODATKOWE INFORMACJE:
W cerkwiach obowiązuje odpowiedni strój – panie potrzebują chusty na głowę, gdzieniegdzie wymagane są spódnice, panowie – długie spodnie.
©️ Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com, lub własne BT "Bezkresy" s.c.
Biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie
Brak wpisów