Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Wycieczka do Mongolii

wycieczka do Mongolii

Wyjazd do Mongolii

 Jeśli zmęczyły Cię pełne turystów, głośne, gwarne europejskie miasta, przeludnione plaże, zatłoczone ścieżki górskie, niewiele różniące się od siebie zdjęcia z wakacji……. Pomyśl o podróży do Mongolii –  o ogromnym azjatyckim państwie rozpostartym między Rosją a Chinami. Zachwycające krajobrazy, dzika natura, krystalicznie czyste wody, powietrze bez śladu zanieczyszczeń, zetknięcie z kulturą Nomadów, nocowanie w tradycyjnych jurtach…… Wycieczka do Mongolii – może stać się wyprawą Twojego życia.

Co warto wiedzieć o Mongolii, zanim się tam wybierzemy?

Jurta wycieczka do Mongolii 

Mongolia to państwo położone w środkowowschodniej Azji. To przeszło półtora miliona kilometrów kwadratowych (czyli powierzchnia pięciokrotnie większa od Polski), stepów, terenów górzystych, tajgi, pustyń i półpustyń oraz malowniczych słonych jezior i meandrujących rzek. Taka różnorodność, a jednocześnie ogromna, nisko zaludniona przestrzeń (gęstość zaludnienia w Mongolii jest jedną z najniższych na świecie) potrafi zaskoczyć i zachwycić każdego Europejczyka.

Skąd był Czyngis – Chan czyli historia Mongolii.

 Czyngis Chan wycieczka do Mongolii

Kraj ten może szczycić się wyjątkową historią podbojów legendarnego wodza – Czyngis – Chana. Wycieczka do Mongolli będzie okazją do poznania jego historii. W czasie jego rządów Imperium Mongolskie stało się prawdziwą światową potęgą, co wymagało niebywałego kunsztu organizacyjnego i wojennego. Następcy Czyngis-Chana starali się kontynuować jego dzieło (doprowadziło to Imperium do władania ziemią o łącznej powierzchni 28 milionów kilometrów). Niestety (a może na szczęście dla nas i Europejczyków) żaden z jego potomków nie dorównywał mu zdolnościami i niedługo po jego śmierci rozpoczął się powolny proces rozpadu.

Kres potędze położyła w wieku XVIII Caryca Katarzyna II. W wiekach późniejszych kraj był stałym miejscem ścierania się wpływów dwóch możnych sąsiadów (Rosji i Chin), aby w końcu po latach, stać się niezależną demokratyczną republiką.

Rano kurtka, w południe szorty – kiedy wybrać się do Mongolii?

 wycieczka do Mongolii

Wyjazd do Mongolii należy dobrze zaplanować – ostry klimat tego kraju, może utrudnić jego zwiedzanie – najlepiej wybrać się tam w lipcu lub sierpniu (a nawet wtedy, dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą ciepłych ubrań, ponieważ temperatura w nocy i nad ranem potrafi spaść poniżej zera, by potem… błyskawicznie wzrosnąć do ponad 30 stopni).

Mongolia kojarzy się głównie z pięknym bezchmurnym niebem – faktycznie klimat jest dość suchy, przeważająca część roku upływa pod znakiem słońca. Deszcz najczęściej pada w miesiącach letnich, jednak są to raczej opady przejściowe… i dające miłe orzeźwienie po wielu dniach skwaru. Zima jest również sucha (śnieg pojawia się dość rzadko), ale naprawdę mroźna, dlatego lepiej oszczędzić sobie trudów związanych z podróżą w tym czasie.

Zawartość plecaka – co jeszcze może się przydać podczas wyprawy?

 wycieczka do Mongolii

Zanim zastanowimy się co do niego włożyć, warto pamiętać o samym plecaku – musi być wygodny! W tym kraju będziemy głównie wędrować, a źle dobrany plecak może utrudniać podróż. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że ten który posiadamy nam pasuje – możemy pakować. Jak zawsze podczas egzotycznych podróży musimy być zaopatrzeni w niezbędne leki – warto pamiętać o środkach przeciwbólowych i przeciwbiegunkowych oraz podstawowych przyborach do wykonania opatrunku. Na pewno przyda się nakrycie głowy… i ust. Podróżujący często skarżą się na dostający się do oczu i ust piasek (zwłaszcza w okolicach pustyń) warto więc wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne i chustę, która nas przed tym uchroni. Jeśli już jesteśmy przy kurzu – bardzo przydatną rzeczą są nawilżane chusteczki czy żele do dezynfekcji – poratują nas, bo na bezdrożach woda jest towarem limitowanym. Nie zapomnijcie o kremie z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. O wygodnym obuwiu chyba nawet nie warto wspominać – to coś jeszcze bardziej podstawowego niż śpiwór. Klapki przydadzą się podczas wizyt w łaźniach (w miastach są dość popularne).

Sporym ułatwieniem jest zabranie ze sobą rozmówek polsko – mongolskich lub chociaż polsko – rosyjskich. Język mongolski jest stosunkowo rzadko znanym wśród turystów, a porozumiewanie się na migi nie zawsze jest wystarczająco precyzyjne. Młodzi ludzie coraz częściej znają angielski (ale to głównie w stolicy). A jak powiadają: przezorny zawsze ubezpieczony.

Egzotycznie czy ubogo? Co jadają Mongołowie?

 wycieczka do Mongolii

Wyjazdy w nowe miejsca to również poznawanie regionalnych potraw. Jeśli chodzi o Mongolię… możemy zjeść przyrządzone na wiele sposobów… mięso. Mięso z owiec, z barana, z jaka. Mięso z konia. Mięso. I trochę przetworów mlecznych.

Podczas wizyt w jurtach z pewnością zostaniemy poczęstowani herbatą. Dla Europejczyka

to nic dziwnego, ale niech nie zmylą was pozory – prawdopodobnie herbata będzie… słona! Mongołowie tradycyjnie piją herbatę z dodatkiem mleka lub masła i soli. Mięso również niekoniecznie musi nam posmakować – może być dość twarde (nie jada się młodych zwierząt) a na pewno niedoprawione (prawie nie używa się przypraw). Na pewno lepiej nie nastawiać się na jedzenie warzyw i owoców – są w większości importowane, a co za tym idzie – drogie. Warto więc przed podróżą w kraju zaopatrzyć się w produkty o długiej dacie przydatności i w razie czego posiadać alternatywne źródło bardziej nam odpowiadającego pożywienia. Musimy jednak pamiętać o tym, aby podczas wizyty w jurtach nie odmówić chociażby spróbowania posiłku – Mongołowie poczuliby się urażeni. Jeśli zdecydujemy się na wizytę w restauracji warto spróbować buuz (coś w rodzaju pierożków z mięsem) i mongolskich kruchych ciasteczek – ul boov.

 

Co zwiedzić w Mongolii ? Cuda natury

wycieczka do Mongolii

 Najbardziej atrakcyjną stroną wyprawy jest możliwość zetknięcia się z dziką i piękną

mongolską naturą. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza wspaniałe parki i rezerwaty:

 

Gorchi-Tereldż

 Wizytówką parku jest “Skała-Żółw” o wysokości 24 metrów. O wyjątkowości parku stanowią wspaniałe formacje skalne. Podczas wędrówek natrafić można na górskie potoki a nawet gorące źródła. Na obszarze parku znajduje się niedawno wybudowany działający klasztor buddyjski Arjabal.

 

Park Gurwan Sajchan

Obejmuje obszar pustyni Gobi (druga największa pustynia na świecie). Niezapomnianych wrażeń dostarczą “ śpiewające” wydmy oraz “Płonące Klify” czyli czerwono-pomarańczowe piaskowce (niesamowite zwłaszcza podczas wschodów i zachodów słońca). Na terenie parku znajduje się również wyjątkowe w skali światowej cmentarzysko dinozaurów.

wielbłąd wycieczka do Mongolii

Rezerwat przyrody Jolyn Am

 Rezerwat przyrody Yolyn Am (inaczej zwany Doliną Sępów/Orłów) – obejmuje dolinę znajdująca się pośrodku pustyni, niemal przez cały rok pokrytą lodem, nad którą krążą drapieżne ptaki (gratka dla ornitologów). W wąwozie natrafić można na miejsca kultu (kamienne ołtarze).

 

Park Chorgo

 Wspaniałe krajobrazy powulkaniczne (ze szczytu wulkanu można podziwiać panoramę okolicy). Atrakcyjne turystycznie są również tereny nad Jeziorem Białym.

Obowiązkowym do odwiedzenia miejsc są okolice jeziora Chubsuguł, które jest najgłębszym w Mongolii. Jezioro ma charakter alpejski (otoczony jest pasmami gór i lasami iglastymi) a jego wody są krystalicznie czyste i mają niesamowity kolor. Miejsce jest naprawdę wyjątkowe i przyciąga wielu turystów… jak na Mongolię! Więc nie aż tylu, aby było to drażniące.

 

Park Chustai Nuruu

 Prawdziwy przyrodniczy fenomen – park jest naturalnym siedliskiem wielu interesujących roślin i zwierząt (w tym ostatnich dziko żyjących koni – Koni Przewalskiego).

wycieczka do Mongolii 

Park Ałtaj-Tawanbogd

 Park obejmuje tereny górskie (z najwyższym szczytem kraju Chujtenem o wysokości 4374 m n.p.m) lodowce (największy 19-kilometrowy Lodowiec Potanina) i jeziora polodowcowe. Góry są dzikie (aby je zdobyć trzeba mieć spore doświadczenie we wspinaczce, bardzo dobrą kondycję i… orientację w przestrzeni, gdyż występują niemal stałe trudności z zasięgiem). Teren jest zamieszkały przez rzadkie gatunki zwierząt takie jak niedźwiedź brunatny, a nawet pantera śnieżna!

Pamiątki cywilizacji

Przemieszczając się między jednym a drugim parkiem (a w każdym z nich można byłoby spędzić wiele dni na wspaniałych wędrówkach) natkniemy się na inne warte odwiedzenia miejsca tym razem związane z działalnością człowieka.

Ułan Bator

Ułan Bator wycieczka do Mongolii

 Mongolia to kraj kontrastów, co bardzo wyraźnie widać na przykładzie jej stolicy – Ułan Batoru. Obok ogromnych blokowisk i rozwijających się dzielnic luksusowych znajdują się… jurty! Siła przyzwyczajenia i tradycja powodują, że Mongołowie mając wygodne mieszkanie w bloku i tak lepiej czują się w jurcie. Największy ośrodek kulturalny w kraju jest… specyficzny. Z pewnością nie należy do czołówki najpiękniejszych stolic świata, jednakże nie można odmówić mu oryginalności.

Ułan Bator wycieczka do Mongolii

Będąc w tym miejscu warto odwiedzić Gandan – klasztor, który jest najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju. Powstał w XIX wieku i jest przykładem architektonicznej mieszanki stylów, zaś zwiedzając jego wnętrza natrafimy na unikatowe dzieła sztuki sakralnej. Kolejnym obowiązkowym punktem wizyty w stolicy jest Muzeum Narodowe Mongolii. Niesamowite wystawy pozwolą nam na zgromadzenie wiedzy o historii tego kraju, eksponaty unaocznią nam jak wyglądało życie Mongołów na przestrzeni wieków. Być w Ułan Bator i nie zwiedzić Pałacu Bogd Chana (zwanego też Pałacem Zimowym), to jak być w Warszawie i nie zobaczyć Pałacu Kultury i Nauki. Egzotyczna architektura siedziby ostatniego Wielkiego Chana tego kraju na długo zapadnie nam w pamięć. Oczywiście w Ułan Bator muzeów i innych godnych odwiedzenia miejsc jest znacznie więcej (Muzeum Sztuki im. Dzanabadzara, Galeria Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Czojdżin lamy, Plac Czyngis-Chana). W odległości kilkudziesięciu kilometrów od stolicy znajduje się monumentalny pomnik Czyngis – Chana na koniu – jest on jednym z największych pomników na świecie i wygląda naprawdę spektakularnie.

wycieczka do Mongolii

Wizytę w Mongolii i w Ułan Bator zwykle wieńczy spektakl z pokazem folklorystycznym w teatrze narodowym. Obejrzenie go jest obowiązkowym pkt całego poznawania Mongolii, bo jest on kwintesencją tego kraju, jego historii, tradycji i kultury. Zobaczymy tu oryginalne tańce, aktorów ubranych w przepyszne kolorowe stroje, usłyszymy niesamowite gardłowe śpiewy, muzykę wykonywaną na nieznanych nam oryginalnych instrumentach, pokaz iście cyrkowych możliwości aktorów (akrobatyczne pokazy zawsze były ich mocna stroną), usłyszymy tradycyjne melodie ludowe w wykonaniu wielkiej orkiestry przystrojonej w tradycyjne stroje, a na koniec przeżyjemy szok – ta sama orkiestra w tych samych strojach zagra nam na pożegnanie kilka utworów Straussa, Bacha i innych europejskich klasyków…

folklor wycieczka do Mongolii

 

Karakorum

Karakorum wycieczka do Mongolii

Dla Mongołów ruiny Karakorum (dawnej stolicy Imperium Mongolskiego) to miejsce bardzo

znaczące, ponieważ osnute legendami związanymi z genialnym wojownikiem i złotym okresem

ich państwa. My również możemy ulec urokowi tego miejsca. Przy okazji warto

zwiedzić klasztor buddyjski Erdene Dzuu (jeden z najstarszych w kraju).

Karakorum wycieczka do Mongolii

Festiwal Nadaam

Nie jest to wprawdzie zabytek w ścisłym znaczeniu, ale skondensowana lekcja mongolskiej

kultury i historii, a przy okazji świetna rozrywka. Jeśli tylko mamy możliwość dokładnego wyboru terminu wyjazdu warto zdecydować się na połowę lipca (11-15.07). Właśnie wtedy odbywa się największe narodowe święto w Mongolii – festiwal Nadaam. Podczas kilku dni głównie w większych ośrodkach miejskich.

wycieczka do Mongolii

Mongołowie bawią się na narodowej zabawie sportowo – kulturalnej. Najważniejszymi dyscyplinami w tym kraju są zapasy, wyścigi i łucznictwo. Sportowcy występują w tradycyjnych strojach (kuse jedwabne majtki i materiał okrywający zaledwie ramiona), używane są sprzęty wykonywane zgodnie z historycznymi prawidłami, a wszystko to przy akompaniamencie pieśni ludowych. Jeśli mamy szczęście wziąć udział w tym święcie – na naszych oczach ożywa historia. Podczas festiwalu zaobserwujemy po raz kolejny jak ważną rolę w życiu Mongołów odgrywają konie. Dzieci od najmłodszych lat przyuczane są do siodła

wycieczka do Mongolii

(bardzo często – zgodnie z tradycją – drewnianego!). Konie są głównym środkiem transportu pośród mongolskich bezkresnych dróg i życie bez nich jest niemal niemożliwe. Wyścigi konne cieszą się więc ogromną popularnością, a pot zwycięskiego konia uznawany jest wręcz za “magiczny” – mający zapewnić szczęście temu, kto będzie miał z nim kontakt.

Kto powinien się wybrać do Mongolii?

 

Każdy kto kocha piękne widoki i chce bezpośrednio zetknąć się z zupełnie odmienną

kulturą. Jeszcze się wahacie? Spójrzcie na te zdjęcia…

Jurta wycieczka do Mongolii

wycieczka do Mongolii

Koń Przewalskiego wycieczka do Mongolii

JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY TEMATEM WYCIECZKI DO MONGOLII

OFERTĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ.

 

 

Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com lub własne BT Bezkresy

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.