Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Tylko we Lwowie

Tylko we Lwowie

Wycieczka do Lwowa jest głębokim przeżyciem dla każdego Polaka. Nie sposób odrzucić emocje i oglądać zabytki z dystansem, rozkoszując się ich pięknem. Dziejów tego miasta nie da się oddzielić od historii Polski, skoro już w 1349 roku weszło w skład Królestwa Polskiego. Dzisiaj w sercach wielu Polaków tkwi ono jak bolesny cierń lub utracona miłość.

Ślady polskiej historii

W dzisiejszym Lwowie będziemy tropić ślady polskości, dlatego warto przed wyjazdem przypomnieć sobie dzieje tych ziem i zaopatrzyć się w polskie przewodniki, żeby nie szukać ich po księgarniach, tracąc cenne minuty przeznaczone na zwiedzanie.

Wędrówkę zaczniemy od niezwykłego rynku, który wraz z całym śródmieściem został wpisany w 1998 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Otaczające go 44 kamienice posiadają niezwykłą wartość historyczną, jak piękna renesansowa kamienica Królewska, gdzie przebywał Jan III Sobieski, czy pochodzący z XVII wieku Pałac Arcybiskupi, w którym zatrzymywał się król Zygmunt III Waza i Władysław IV, a zmarł w niej Korybut Wiśniowiecki. Na uwagę zasługuje Pałac Lubomirskich i Pałac Potockich, Baszta Prochowa i Arsenał Miejski oraz Teatr Miejski ( Dawna Opera Lwowska). Do zabytków wartych obejrzenia należy też Uniwersytet Lwowski, założony w 1661przez króla polskiego Jana Kazimierza.

Lwów wielokulturowy

Śródmieście jest dowodem przenikania się wielu różnych grup etnicznych, co widoczne jest w wielu obiektach. Z pewnością należy tu zobaczyć trójnawową Katedrę Łacińską, wzniesioną z fundacji Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Godna uwagi jest też niezwykła Katedra Ormiańska, jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów Lwowa, a także renesansowa Cerkiew Wołoska wraz z całym zespołem wspaniałych budowli.

Panoramę miasta można podziwiać z Wysokiego Zamku, czyli wzgórza, na którym stał niegdyś gotycki zamek, wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego. Na stokach widnieje kopiec Unii Lubelskiej, którego inicjatorem był Franciszek Smolka w latach 1810-1899. Ziemia na kopcu pochodzi między innymi z pola bitwy pod Racławicami, kopca Kościuszki w Krakowie i grobów Słowackiego i Mickiewicza.

Polska pamięć

Lwów jest miejscem spoczynku wielu poległych bohaterów. Cmentarz Łyczakowski, starszy od warszawskich Powązek, to miejsce pochówku około 20 tysięcy Polaków zasłużonych dla kultury polskiej. Wystarczy wymienić tu takie nazwiska jak Maria Konopnicka, Seweryn Goszczyński, Artur Grottger, Gabriela Zapolska. Zachowały się też groby żołnierzy Kościuszki i żołnierzy napoleońskich oraz kwatera powstańców listopadowych i styczniowych.

Część cmentarza zajmuje od 1919 roku tzw. Cmentarz Obrońców Lwowa znany jako Cmentarz Orląt Lwowskich, poległych w walce z Ukraińcami i bolszewikami w latach 1918-1920.

Historia Lwowa to nie tylko zabytki, ale i miejsce martyrologii Polaków. W latach 1939-1945 w więzieniach Brygidki i „Więzieniu przy Łąckiego” wymordowano kilka tysięcy Polaków. Obecnie mieści się tam Muzeum Pamięci Narodowej. Jest to miejsce, którego nie powinno się pominąć z uwagi na skalę zbrodni.

Wycieczka do Lwowa, to naprawdę niezapomniane przeżycie, które będzie tkwiło w nas już do końca, dlatego udział w niej nie jest wyborem lecz koniecznością.

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.