Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Nos Gogola i nie tylko…

Każde państwo może się pochwalić ciekawymi pomnikami. Bardzo często upamiętniają one narodowe symbole czy bohaterów, a wyróżnia ich nietypowy sposób, w który są przedstawione. Oto krótka lista ciekawych i zabawnych pomników na Ukrainie:


1. Nos Gogola znajduje się w dzielnicy Kijowa Podił na Andrijiwskim Uzwozie i przedstawia nos z opowiadania o tej samo nazwie słynnego pisarza. Mówią, że jeżeli pomyśli się życzenie i potrze nos, to ono na pewno się spełni


2. Pomnik żony marynarza – znajduje się w Odessie obok portu morskiego i przedstawia kobietę z dzieckiem, która patrzy w morze oczekując na męża. Jest to bardzo wzruszający i pięknie wykonany pomnik.


3. Pomnik zakochanych latarni – znajduję się w Kijowie na słynnym Majdanie Niezależności i właśnie przedstawia parę latarni, które siedzą na ławeczce. On jest oklejony różnymi ogłoszeniami, a ona ma piękną sukienkę. Pomnik pojawił się kilka lat temu na walentynki i cieszy się niezwykłą popularnością wśród zakochanych.


4. Pomnik ogórka znajduję się w Nieżynie – miasteczku, które słynie z uprawy tego smacznego warzywa. Poświęcony wszystkim jego wielbicielom. W Połtawie znajdziemy pomnik klusce, a w Berdziańsku – pomnik babki (ryby).Też jest pomnik placku ziemniaczanemu – to oczywiste, bo kto te placki nie lubi?


5. Pomnik jeża we mgle znajduję się w Kijowie obok Złotej bramy – upamiętnia słynnego bohatera kreskówki z czasów sowieckich. Siedzi na pnie i dlatego nie każdy może go zauważyć. W tymże parku znajduje się również pomnik kota, który kiedyś mieszkał na pobliskich ulicach i był kochany przez lokalnych mieszkańców i turystów.


6. Pomnik plecaka postawiono we Lwowie. Ma 2 m wysokości. Pomysł należy do ukraińskiego podróżnika, który odbył aż trzy ekspedycje do Arktyki. Umieszony na podwórku geograficznego wydziału Uniwersytetu im. I. Franka


7. Pomnik turysty znajdziemy w centrum Kamieńca Podolskiego, obok Ratusza. To uhonorowanie wszystkich ludzi, którzy dla przygody opuszczają swój  domowy komfort


8. Pomnik działkowiczów – znajduje się w Berdiańsku, niedaleko Zaporoża. Pomysł pomnika powstał podczas obchodzin święta zakończenia sezonu ogrodniczego. Przedstawia w sposób humorystyczny parę, która pracuje na działce.


9. Pomnik zdeptanych butów znajduje się w Kijowie obok stacji metra Lukjaniwska. Uważano, że buty należały do agenta ubezpieczeniowego, który zdarł je w poszukiwaniu klientów. Generalnie pomnik poświęcono wszystkim ludziom, którzy włożyli dużo wysiłku w drodze do osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym. Każdy but ma długość 80 cm, a wagę 90 kg.


10. Pomnik skrzypka na dachu znajdziemy w Charkowie. Według legendy jest to zakochany muzyk, który zagrał dla swojej kochanej z takiego niezwykłego miejsca. Uważano że symbolizuje on wszystkich uzdolnionych ludzi, których talent odrywa od ziemi w sensie symbolicznym.

 

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.