Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Niezwykle muzea na Ukrainie

Ekspozycja w muzeum toalety w Kijowie

Muzeum Pisanki w Kołomyi – muzeum się znajduje na ukraińskim Podkarpaciu. Jest wybudowane w kształcie pisanki – jest to druga co do wielkości pisanka na świecie. Muzeum ma niezwykle bogatą kolekcję pisanek z różnych regionów Ukrainy, państw sąsiednich, Chin, Afryki, Izraela i Cejlonu. Są tu pisanki tradycyjnie malowane, wydrapywane, oklejane, haftowane. Materiał z którego zostały wykonane to jajka kur, strusi czy orłów, ale też drewno i kamień. Niektóre przedstawione pisanki są prawdziwymi arcydziełami sztuki ludowej. Najstarsza pisanka pochodzi ze starożytnego Egiptu i liczy już kilka tysięcy lat.

Muzeum historii toalety w Kijowie – położone w zabytkowej wieży w centrum miasta muzeum opowiada historię toalety od starożytności do współczesności. Muzeum jest słynne z tego że ma największą na świecie kolekcje toalet, co potwierdza Księga rekordów Guinnessa. Ekspozycja została ułożona w kolejności chronologicznej i oprócz eksponatów zawiera filmy dokumentalne.


Muzeum słoniny we Lwowie – kuchnię ukraińską trudno wyobrazić sobie bez takiego składnika jak słonina. Ten produkt jest w zasadzie nieodłączną częścią kultury narodowej. Został opisany w literaturze i ośpiewany w piosenkach ludowych. Nic więc dziwnego, że w końcu powstało muzeum poświęcone słoninie. Instalacje z słoniny są przedstawione w olbrzymich lodówkach. A zwiedzający mogą spróbować różnych potraw zawierających ten składnik – od całkiem tradycyjnych kanapek na czarnym chlebie z kiszonym ogórkiem, do egzotycznych – słoniny w postaci sushi lub w kombinacji z czekoladą. Nie ma na świecie podobnego muzeum.


Muzeum snu w Kijowie – muzeum poświęcone ludzkim snom, koszmarom i strachom. W muzeum, oprócz sali z ekspozycją mieści się gabinet psychoanalizy i walizka z snami, w której zostawić można opis swojego snu lub kojarzące się z nim rzeczy. Muzeum jest również przestrzenią edukacyjną – odbywają tu się spotkania na temat snu oraz lekcje na temat psychologii i psychoanalizy.

Muzeum kontrabandy w Odessie – otwarte przez byłego pracownika służby celnej muzeum przedstawia temat dobrze znany miastu, gdzie przez setki lat kontrabanda była jednym z głównych źródeł dochodu mieszkańców, a kontrabandziści zostali lokalnymi bohaterami o których powstawały liczne piosenki. W muzeum przedstawiono skonfiskowane rzeczy i opowiadano o sposobach przemycania kontrabandy.

Muzeum magii huculskiej w Wierzchowinie. Huculi – niezwykła grupa etniczna, mieszkająca w Karpatach Wschodnich. Ich sposób życia stał się przyczyną wykształcenia językowej i kulturowej odrębności. Ich kultura była mało znana nawet dla Ukraińców. Dopiero po ukazaniu się powieści Cienie zapomnianych przodków I. Kociubynskiego i jej późniejszej ekranizacji w reżyserii S. Paradżanowa, ich kultura zaczęła interesować badaczy i zwykłych ludzi. Magia Hucułów jest jednym z nieodłącznych elementów ich kultury. Molfar czy molfarka, to znaczy szaman czy szamanka, od dawna są sławni z posiadania nadzwyczajnych zdolności – wierzono, że są oni zdolni kontrolować siły natury czy leczyć choroby. Muzeum poświęcone jest im, ich obrzędom i materiałom z którymi pracują. Warto powiedzieć, że molfarzy istnieją do tej pory.

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.