Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Cypr: Góry Troodos

Troodos to pasmo górskie na Cyprze w środkowo-zachodniej części kraju. Najwyższym szczytem i jednocześnie najwyższym punktem na Wyspie jest Olimbos (Olimp) 1952 m n.p.m. Góry utworzone są ze skał pochodzenia wulkanicznego, pasmo powstało w wyniku wypiętrzania się dna morskiego.
Olimbos wraz z niżej położonymi najwyższymi partiami gór chroniony jest w ramach The Troodos National Forest Park, utworzonego w 1992 r., który ma zachować przyrodę i zabytki tego terenu.

W obrębie Parku znajduje się 10 szlaków turystycznych. Warto oddalić się od znanych i lubianych nie bez powodu miast / kurortów wybrzeża, i wybrać jedną z proponowanych tras ciągnących się po górskich zboczach. Góry Troodos porośnięte są sosnami, które wyrastają wysoko ponad centralną równinną część. Latem wzdłuż szlaków rosną aromatyczne dzikie kwiaty, które wraz z sosnami dostarczają cudnych zapachów. Jest tu wiele miejsc na odpoczynek, na piknik.
Na terenie Parku występuje ponad 750 gatunków roślin, w tym ponad 70 endemicznych, a 12 z nich występują tylko na tym terenie. To także ważne siedlisko ptaków takich jak kruk, sęp płowy, orzeł południowy, białorzytka cypryjska, pełzacz ogrodowy, dudek, słowik.


Po górskiej wyprawie, schodząc z gór można napotkać wyciszone kamienne wioski, gdzie jakby czas się zatrzymał. W wiosce Arsos znajduje się wiejski dom Arsorama, gdzie nie tylko można znaleźć miejsce na nocleg w niesamowitym klimacie proponowanych pokoi, ale prowadzone są tu pokazowe zajęcia, które przybliżają tradycyjny styl życia, zwyczaje, kuchnię cypryjską i jej różnego rodzaju specjały. Warto też odwiedzić wioskę Omodos. Słynie nie tylko z wyrobu wina (np. Cammandaria uważane za najstarsze z tych wciąż produkowanych), ale i z pięknych koronek. Sam spacer wąskimi kamiennymi uliczkami to duża radość. I jak zawsze uroku dodają koty, nieodłącznie związane z krajobrazem cypryjskich miasteczek i wiosek. Wg legendy św. Helena powracająca z Jerozolimy dostarczyła je tutaj, aby pomogły mieszkańcom wygrać z jadowitymi wężami. Swoją skutecznością zaskarbiły sobie życzliwość do dziś.

Znajduje się tu kościół Świętego Krzyża (Timios Stavros). To jeden z 10 klasztorów wpisanych tu na listę UNESCO. Idealnie wkomponował się w architekturę miasteczka. Pochodzi z XII w. i znajduje się tu męski prawosławny zakon, ale nieczynny. Wewnątrz za oszklonymi gablotami wśród wielu przedmiotów nie brakuje cennych relikwii, np. czaszka Apostoła Filipa, relikwie innych Świętych, ale i najcenniejsze zawdzięczane Świętej Helenie – te związane z Męską Pańską: kawałek Krzyża Pańskiego, kamień z Golgoty i jedyna na świecie tego typu relikwia – sznur, który wiązał Jezusa. Monastyr działał także, gdy Cypr należał do Turcji, posiadał dokument zapewniający mu nietykalność.


Z koronek słynie tez inne równie urokliwe miasteczko – Lefkara. Do tego wiele tu pięknych wyrobów ze srebra. Wieść niesie, że sam Leonardo da Vinci kupił tu obrus na ołtarz kościoła w Mediolanie.
W ramach przerwy można przysiąść z jednym z licznych lokali na miejscową kawę, ser halloumi i odetchnąć niezapomnianym klimatem tych miejscowości.
W regionie Gór Troodos można skorzystać ze źródeł siarkowych Kalopanagiotis, z wodnej kąpieli pod zabytkowym kamiennym mostem Tzefelos. Pochodzi z przełomu XV/XVI w., za panowania weneckiego. Miejsce przyciąga są malowniczością wielu turystów i Cypryjczyków. Niedaleko, bo ok. 10 km dalej, znajduje się wodospad Kaledonia o wysokości 12 m. Nazwa pochodzi od Szkotów, zachwyconych tym miejscem, które przypominało im rodzinny kraj, Szkocję, dawniej to właśnie Kaledonia.


Ale Góry Troodos skrywają też prawdziwy skarb kultury i sztuki – to bizantyjskie klasztory, z których dziesięć znajduje się na liście UNESCO. M.in. innymi wspomniany wyżej Timios Stavros.
Sama historia kościołów jest niezwykle ciekawa i skrywa w sobie opowieści o świętych mnichach i apostołach.
Poniżej klasztory z Listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO
Region Pitsilia
1. Stavros tou Agiasmati
2. Metamorfosis tou Sotiro
3. Timios Stavros
4. Panagia tou Araka
Region Solea
5. Agios Nikolaos tis Stegis
6. Panagia Podithou
7. Panagia Asinou
Region Marathasa
8. Agios Ioannis Lambadistis
9. Panagia tou Moutoulla
10. Archangelos Michael
Często są naprawdę niepozorne z zewnątrz – kamień, drewniany dach, ale skrywają bogactwo relikwii, malowideł na ścianach, ikon.


Na przykład Panagia tou Araka z XII w., który słynie z unikalnych fresków i do dziś jest jednym z najbardziej imponujących przykładów sztuki Cesarstwa Bizantyjskiego. Nazwa tego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Panny od Groszku pochodzi od porastających tu pędów tej rośliny.
Ayiasmati z XIVwieku, który także jest pokryty w środku przepięknymi freskami.
Asinou, który został wybudowany w 1106 r. Freski datowane są na XII – XIV wiek.


Klasztorem najsłynniejszym w tych górach jest monastyr Kykkos na górze o tej samej nazwie na wys. 1318 m n.p.m., – najbogatszy i najsłynniejszy w tym regionie. Monastyr ma prawie 1000 lat. Tym razem to duży kompleks. Znajduje się tu męski klasztor i mnisi tworzą cały czas czynną wspólnotę. Najcenniejsza ikona Matki Bożej Miłosierdzia wg tradycji miejscowej została napisana przez św. Łukasza Ewangelistę, współtowarzysza Św. Pawła, który odbył na Cypr swoje podróże misyjne, w tym pierwszą. Znajduje się w kościele klasztoru, jednak nie wolno ikony fotografować, a do tego nawet wpatrywać się bezpośrednio, więc okrywa ją rodzaj srebrnego całunu. Na terenie klasztoru znajduje się grób Makariosa, zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, zmarłego w 1977 r.

Region Gór Troodos to królestwo przyrody, bogactwo duchowe Cypru; tutaj możemy zwolnić tempo w cichych kameralnych miasteczkach i wioskach, gdzie na pewno przyjaźnie przywitają nas ich mieszkańcy.

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.