Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Wycieczka do Gruzji

 

 

 

Poznaj Gruzję

Gruzja jest jednym z ciekawszych krajów Azji, chociaż sami Gruzini mówią, że „Gruzja to Europa”. Od gór Kaukazu do Morza Czarnego rozciąga się wyjątkowo piękny kraj, owiany mgiełką legend i opiewany w najstarszych pieśniach miłosnych. Klimat orientu, zapierające dech krajobrazy, oryginalne potrawy i cenne zabytki historii sprawią, że wycieczka będzie niezapomnianym przeżyciem.

Szlakiem starożytnych

Większość zabytków dzisiejszej Gruzji wpisano na światową listę UNESCO, jak miasto-muzeum Maccheta czy skalne osiedle Uplisciche datowane na dwa tysiące lat p.n.e. Znajdziemy w tym ciekawym kraju stare, ozdobione niezwykłymi malowidłami katedry i zadziwiające zespoły klasztorne. Górujące nad dolinami liczne średniowieczne twierdze i wieże, strzegące niegdyś starych granic państwa, przypominają czasy walk i wojen w burzliwej historii Gruzji. Jedno z najstarszych miast na świecie to Kutaisi, pochodzące z XVII wieku p.n.e. To właśnie do niego wyruszyła wyprawa Argonautów, by zdobyć legendarne złote runo. Zabytki w Gruzji są tak różnorodne kulturowo, jak różne były koleje losu tego państwa. Na skutek sąsiedztwa, licznych podbojów i lat niewoli, na pamiątkach historii odcisnęły swoje piętno wpływy rzymskie, greckie, perskie, arabskie i tureckie. Nic dziwnego, że jest to jeden z najciekawszych krajów świata.

 

Góry…

Gruzja to kraj górzysty, zamknięty pomiędzy pasmami Wielkiego Kaukazu od północy i Małego Kaukazu od południa. Widok wspaniałych gór towarzyszy w każdym niemal miejscu, w którym się znajdziemy. Spomiędzy nich wyłaniają się liczne miasteczka i wsie o tradycyjnej, ludowej zabudowie, co tworzy razem niemal baśniowy krajobraz. Dopełniają go wąwozy i doliny porośnięte gajami oliwnymi i figowymi i wzgórza obsadzone w równych rzędach winnymi krzewami. Sprzyja temu różnorodność stref klimatycznych od podzwrotnikowej do kontynentalnej.

 

i wino

Poznanie tak oryginalnego kraju jak Gruzja nie może ograniczyć się jedynie do zwiedzania zabytków. Trzeba również przejść się uliczkami słynnego Tbilisi, zajrzeć do herbaciarni i sklepów z dywanami czy odwiedzić targ staroci. Koniecznie powinniśmy udać się do kawiarni lub winnicy by spróbować słynnych gruzińskich win czerwonych i białych. Tylko tu przechowuje się je zgodnie z tradycją w wielkich glinianych amforach umieszczonych w ziemi. Rośnie tu ponad 500 tradycyjnych szczepów winorośli, toteż z uwagi na liczne marki win, nie sposób pominąć rytuału degustacji, który pozwoli na poznanie ich smaku. Warto spróbować też czaczy, mocnej gruzińskiej wódki z winogron, produkowanej niemal w każdym gospodarstwie.

Aby poczuć klimat tego kraju, trzeba przysiąść wśród gór majestatycznego Kaukazu przy ognisku i spróbować tradycyjnych potraw tradycyjnej gruzińskiej kuchni jak chaczapuri czy szaszłyka. Poza zwiedzaniem można pozwolić sobie chwilę odpoczynku nad Morzem Czarnym w jednym ze kurortów, na przykład w słynnym Batumi. Wycieczka do Gruzji to niewątpliwie przygoda życia, chwila pobytu w baśniowym świecie, rozrywka dla ciała i duszy.

Oferty wycieczek do Gruzji znajdziesz tutaj https://www.bezkresy.pl/wycieczki/gruzja/

Zapraszamy.

 

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.