WYCIECZKA NA KAUKAZ: AZERBEJDŻAN- GRUZJA – ARMENIA 19 dni

WYCIECZKA NA KAUKAZ: AZERBEJDŻAN- GRUZJA – ARMENIA 19 dni

KrajArmenia, Azerbejdżan, Gruzja
Transportsamolot
Wyjazd zWarszawa
Cena: 10395 PLN od 9500 PLN

Drukuj program

Terminy

Termin: 2018-08-28 - 2018-09-16 | 20 dni Cena: 10395 9500 PLN

Opis oferty

Choć 90 procent powierzchni Armenii leży na wysokości ponad 1000 m n.p.m, podróżując po tym kraju czasami trudno to odczuć. Tu bowiem zawsze jest się blisko chmur, nawet armeńskie morze – jezioro Sewan leży prawie 2000 m n.p.m. W Gruzji wysokie szczyty kaukaskich gór kontrastują z krajobrazem nizinnym stworzonym przez płynące rozległymi dolinami rzeki, powodując niezwykłe urozmaicenie terenu. Azerbejdżan podzielony jest między góry Kaukazu a doliny zamknięte przez Morze Kaspijskie. Różnorodność przyrodnicza Kaukazu idzie w parze z różnorodnością kulturową - około 70 narodów, różne języki, religie, tradycje. W krajobrazie tego…
pokaż więcej
Choć 90 procent powierzchni Armenii leży na wysokości ponad 1000 m n.p.m, podróżując po tym kraju czasami trudno to odczuć. Tu bowiem zawsze jest się blisko chmur, nawet armeńskie morze – jezioro Sewan leży prawie 2000 m n.p.m. W Gruzji wysokie szczyty kaukaskich gór kontrastują z krajobrazem nizinnym stworzonym przez płynące rozległymi dolinami rzeki, powodując niezwykłe urozmaicenie terenu. Azerbejdżan podzielony jest między góry Kaukazu a doliny zamknięte przez Morze Kaspijskie. Różnorodność przyrodnicza Kaukazu idzie w parze z różnorodnością kulturową - około 70 narodów, różne języki, religie, tradycje. W krajobrazie tego regionu zobaczymy chrześcijańskie cerkwie Armenii i Gruzji, synagogi, muzułmańskie meczety Azerbejdżanu i inne. Będąc w Baku odwiedzimy zoroastraińską świątynię ognia, a podróżując po Armenii pogańską, poświęconą bogu Słońca – Mitrze.

Plan wycieczki

Dzień 1  Wylot z Warszawy. Przelot do Baku przez jeden z europejskich portów lotniczych. Dzień 2  Przylot do Baku. Transfer do hotelu. Śniadanie. Zwiedzanie BAKU. Najstarsza część miasta İçərişəhər wpisana na listę UNESCO. To serce Baku i ta część miasta,która do tej pory zachowała koloryt dawnego Baku - charakterystyczne wąskie, małe uliczki, specjalnie tak zbudowane, aby osłabić siłę silnych zimowych wiatrów, podwórka, zaułki, stare domy z oszklonymi balkonami. Zwiedzanie: Pałac Szirwanszachów (Şirvanşahlar Sarayı) wpisany na listę UNESCO. Położony na wzgórzu, najwyższym punkcie İçərişəhər, pałac był jedną z rezydencji władców Szirwanu, państwa istniejącego w IX-XVI w. na terenie Azerbejdżanu i płd. Dagestanu. Centrum miasta z architekturą okresu słynnej gorączki naftowej z przełomu XIX - XX w. W przerwie zwiedzenia tradycyjny azerbejdżański stół herbaciany w najładniejszej herbaciarni miasta urządzonej w…
pokaż więcej

Dzień 1 
Wylot z Warszawy. Przelot do Baku przez jeden z europejskich portów lotniczych.

Dzień 2 
Przylot do Baku. Transfer do hotelu. Śniadanie. Zwiedzanie BAKU. Najstarsza część miasta İçərişəhər wpisana na listę UNESCO. To serce Baku i ta część miasta,która do tej pory zachowała koloryt dawnego Baku - charakterystyczne wąskie, małe uliczki, specjalnie tak zbudowane, aby osłabić siłę silnych zimowych wiatrów, podwórka, zaułki, stare domy z oszklonymi balkonami.
Zwiedzanie: Pałac Szirwanszachów (Şirvanşahlar Sarayı) wpisany na listę UNESCO. Położony na wzgórzu, najwyższym punkcie İçərişəhər, pałac był jedną z rezydencji władców Szirwanu, państwa istniejącego w IX-XVI w. na terenie Azerbejdżanu i płd. Dagestanu. Centrum miasta z architekturą okresu słynnej gorączki naftowej z przełomu XIX - XX w. W przerwie zwiedzenia tradycyjny azerbejdżański stół herbaciany w najładniejszej herbaciarni miasta urządzonej w stylu regionalnej architektury. Herbata jest tu przyrządzana w samowarze, opalanym węglem drzewnym.
Następnie Muzeum Historyczne. Muzeum mieści się w byłej rezydencji, najbardziej znanego bakińskiego milionera epoki gorączki naftowej Zeynalabdina Tağıyeva, zbudowanej w latach 1893-1902, przez polskiego architekta Józefa Gosławskiego. Ogromny budynek, który zajmuje cały kwartał często jest nazywany pałacem Tağıyeva. Bardzo okazałe są udostępnione do zwiedzania prywatne salony. Znajdujące się tu obecnie muzeum historyczne, ma najbardziej bogatą kolekcję eksponatów i najbogatszą ekspozycję ze wszystkich historycznych muzeów Azerbejdżanu.Kolacja w regionalnej restauracji z szeroką gamą dań kuchni azerbejdżańskiej i miejscowym alkoholem. Nocleg.

Dzień 3 
Śniadanie. Spacer po nadmorskim bulwarze.
Wzgórze Şəhidlər Xiyabanı skąd roztacza się panorama Baku i zatoki bakińskiej, Plac Flagi Narodowej, znajdujący się na bakińskim nadmorskim bulwarze znajduje się drugi co do wysokości w świecie maszt z flagą azerbejdżańską. Meczet  Bibi Heybət. Ten położony na samym krańcu Baku meczet posiada duże znaczenie kultowe. Obecny bardzo okazały meczet został zbudowany praktycznie od podstaw w końcu lat 90-tych na miejscu starego meczetu z 1282 r. zburzonego w 1936 r. W czasie swej podroży po Kaukazie w latach 50tych XIX w. odwiedził go Aleksander Dumas, opisujący jego w swoich wspomnieniach.
Przejazd do Parku Narodowego QOBUSTAN. Na terenie parku wpisanego na listę UNESCO znajdują się znane rysunki naskalne. Wśród tych, którzy zajmowali się ich badaniem był m.in. Thor Heyerdahl. Rysunki Qobustanu to swego rodzaju ilustrowana historia wschodniego Zakaukazia od epoki mezolitu do średniowiecza. Według niektórych naukowców, wiele z tych rysunków miało znaczenie rytualno-kultowe. Były one częścią magicznych ceremonii, bez których dawny człowiek nie wyobrażał sobie zapewnienia pomyślności, szczęścia, dostatku członków swojej wspólnoty. Na skałach Qobustanu są przedstawione sceny polowań, walk, pracy, zbioru urodzaju. Wizyta na bazarze. Bakińskie bazary są największymi z azerbejdżańskich bazarów i na nich bardziej widoczny jest koloryt kraju. Zakupy na bazarze to w Azerbejdżanie nie tylko nawyk, ale i wielowiekowa tradycja. Trafiają tu owoce, warzywa, zielenina i zioła tylko co zebrane w sadach i ogrodach. Najbardziej znanym bakińskim bazarem jest Təzə Bazar, który odwiedzimy. Kolacja z regionalną kuchnią. Nocleg w Baku.

Dzień 4 
Śniadanie. Zwiedzanie PÓŁWYSPU ABSZERON (Abşeron). Półwysep, na którym leży Baku nosi nazwę Abszeron. Historia tego regionu na przestrzeni całych wieków była ściśle związana z dziejami Baku. W dawnych czasach, w związku z istniejącymi tutaj „wiecznymi ogniami”, samoczynnie płonącymi w miejscach wyjścia naturalnego gazu, bardzo silne wpływy na tym terenie miał zoroastryzm, w którym kult ognia ma wielkie znaczenie. Półwysep posiada bardzo upalny klimat, średnia roczna opadów atmosferycznych wynosi około 200-300 mm. Lato jest bardzo gorące, suche, praktycznie bez opadów, temperatura osiąga nawet +43°C. Dzięki temu, pod gorącym słońcem rodzą się owoce o dużej zawartości cukru. Miejscowe figi, winogrona deserowe, pomidory nie mają sobie równych na Kaukazie. Abszeron zasłynął również z uprawy szafranu.
Zwiedzanie: Meczet w Əmircan - jeden z najpiękniejszych meczetów Abşeronu, z 1906 r., ufundowany przez znanego milionera epoki gorączki naftowej Murtuza Мuxtarova, który urodził się w Əmircan. Świątynia Ognia „Atəşgah" w Suraxanı. Jest to swego rodzaju unikalny obiekt. Nazwa Atəşgah oznacza „Dom ognia”. Teren na którym znajduje się świątynia, przez wiele wieków było znane, jako miejsce wyjścia na powierzchnię ziemi gazu ziemnego, gdzie płonęły „wieczne ognie”. Na tym miejscu we wczesnym średniowieczu znajdowała się zoroastriańska świątynia ognia. Po wkroczeniu na Kaukaz Arabów, wskutek postępującej islamizacji miejscowej ludności, miejsce to stopniowo utraciło swe kultowo-religijne znaczenie. Kult ognia odrodził się tutaj od XV w. za sprawą Hindusów. Dzięki ożywionym kontaktom handlowym na teren Abszeronu docierało wielu kupców z Indii, którzy roznosili wieści o niegasnących abszerońskich ogniach. W kilku miastach Azerbejdżanu, w tym w Baku, istniały kolonie kupców hinduskich. W ślad za kupcami wyruszali też na Abszeron pielgrzymi – czciciele ognia. W ciągu XVII w. bogaci hinduscy kupcy zbudowali świątynię ognia, a przy niej cele dla pielgrzymów.
Rezerwat historyczny w leżącej niedaleko Baku miejscowości Qala. W rezerwacie możliwe jest aktywne zwiedzanie z uczestniczeniem w prezentowanych rzemiosłach, pieczenie chleba, doglądanie wielbłądów, można wykonać zdjęcia w tradycyjnej odzieży.
Zamek w Mərdəkan. Na stosunkowo niedużym obszarze półwyspu znajduje się wiele baszt, z reguły otoczonych murem i przypominających małe zamki. Znajduje się tu jeden z bardziej okazałych baszt-zamków z 22-metrową wieżą, pochodzący z 1187 r.
Mauzoleum Mir Mövsüm Ağa Ziyarətgahı w Şüvələn - miejsce pielgrzymek i religijnego kultu miejscowej ludności. Pochowany tutaj w 1950 r., Mir Mövsüm Ağa, był postacią niezwykłą, nie wpisującą się w sowiecką rzeczywistość. Już za życia uznawano go za świętego i otoczony był mistyczną aurą. Powstała w latach postsowieckich na miejscu jego pochówku bardzo efektowna budowla, z piękną kopułą pokrytą majoliką, o błękitnawym odcieniu i roślinnym ornamencie przypomina budowle Samarkandy. W podobnym stylu zbudowany jest też minaret. Znajdująca się wewnątrz płyta grobowa jest ogrodzona piękną kratą ze srebra.Yanar Dağ - jedno z najciekawszych miejsc na Abszeronie. Nazwa Yanar Dağ oznacza „Płonąca Góra". Znajdują się tu naturalne, płonące od wieków ognie, w miejscach wyjścia gazu ziemnego na powierzchnię ziemi. Zapewne w takich miejscach narodził się kult ognia, kiedy prehistoryczni ludzie tracący tyle czasu i wysiłku na jego rozniecenie, z podziwem patrzyli, jak płonie on samoistnie. Już w zamierzchłych czasach do efektu samo płonącego gazu wydzielającego sie na Abşeronie przywiązywano magiczną, wręcz boską siłę. Ludzie składali hołd ogniowi, który miał dla nich moc oczyszczającą, szukali w nich ochrony i zanosili do niego modły. Przejazd na lotnisko. Wylot z Baku do GRUZJI / TBILISI. Przylot, transfer do hotelu. Kolacja nocleg.

Dzień 5 
Śniadanie. Krótkie zwiedzanie starej części stolicy Gruzji TBILISI: katedra Świętej Trójcy, katedra Metechi (XIII w.), katedra Sioni (VII w), cerkiew Anczischati (VI w.), synagoga oraz spacer do górującego nad miastem pomnika Matki Gruzinki, a następnie do twierdzy Narikala (IVw.). Wyjazd do dawnej stolicy Gruzji – MCCHETY: kompleks Dżwari (VII - XI w.), Katedra Svetitskoveli (XI w.). Kolacja, nocleg

Dzień 6 
Śniadanie. Wyjazd do Kachetii, jednego z najbardziej znanych regionów Gruzji. Zwiedzanie wykutego w skale kompleksu klasztornego Dawid Garedża (VI w.), usytułowanego na półpustyni Garedża. Spacer do klasztoru Udabno, aby podziwiać unikatowe freski z VIII w. oraz acrhitekturę skalną. Następnie przejazd do SIGHNAGHI, miasta - twierdzy z XVIII w. Zwiedzanie klasztoru Bodbe z mogiłą świętej Nino – chrzcicielki Gruzji. Wizyta w wiejskim domu z degustacją wina. Przejazd do TELAVI. Nocleg

Dzień 7 
Śniadanie. Zwiedzanie kompleksu klasztornego Alawerdi (XI w.) i Ikalto (VI w.). Przejazd do CINANDALI - zwiedzaie domu - muzeum książąt Czawczawadze (XIXw.). Powrót do TBILISI. Kolacja, nocleg.

Dzień 8 
Śniadanie. Wyjazd w góry Kaukazu Gruzińską Drogą Wojenną, zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri (XVI w.), przejazd przez kurort narciarski Gudauri, Przełęcz Krzyżowa (2395 m n.p.m.), do miejscowości KAZBEGI, fakultatywnie wjazd na górę do cerkwi Cminda Sameba(2170 m n.p.m.) z pięknym widokiem na Kazbek (Mkinwarcweri 5033 m n.p.m.), obiad w formie pikniku. Powrót do Gudauri. Kolacja, nocleg.

Dzień 9 
Śniadanie. Wyjazd do GORI, rodzinnego miasta Stalina (fakultatywnie zwiedzanie muzeum Stalina 8 USD / os.). Następnie zwiedzanie Uplisciche, skalnego miasta, założonego w VII w. p.n.e.. Znajdują się tu: cerkiew z IX w., ogromna centralna sala, pokoje gościnne. Przejazd do KUTAISI, drugiego co do wielkości miasta Gruzji i historii sięgającej 3000 lat). Kolacja, nocleg.

Dzień 10 
Śniadanie. Zwiedzanie historyczno - architektonicznego kompleksu w Gelati z XII w., katedry Bagrati z XI w. (oba pomniki są na liście UNESCO), zwiedzanie klasztoru Mocameta, położonego w urokliwym otoczeniu. Kolacja, nocleg.

Dzień 11 
Śniadanie. Przejazd do BATUMI, uzdrowiska nad morzem regionu Adżaria: zwiedzanie rzymskiej twierdzy Gonio (IV w.p.n.e.), kamiennego mostu Machuntseti i podziwianie wodospadu. Czas wolny. Kolacja, nocleg.

Dzień 12 
Śniadanie. Wyjazd do BORŻOMI spacer po parku zdrojowym, degustacja mineralnej wody Borżomi prosto ze źródła. Następnie przejazd do BAKURIANI, ośrodka sportów zimowych, kolacja, nocleg

Dzień 13 
Śniadanie. Przejazd do WARDŻII, zwiedzanie kompleksu (XII-XIII w.), niegdyś 13-piętrowego dziś, po trzęsieniu ziemi, nieznacznie niższego, wykutego w skale miasta. Piknik. Następnie zwiedzanie Chertwisi, twierdzy z X w. Przyjazd do granicy z Armenią, przekroczenie pieszo i autokarem armeńskim dojazd do GIUMRI. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 14 
Śniadanie. Wyjazd przez – Spitak – Wanadzor – Alawerdi – do Hachpat i Sanahin, dwa klasztory z XI wieku z listy UNESCO. Obiad. Przejazd do prowincji Tawusz. Zwiedzanie klasztoru Hagharcin (XIII w). Nocleg w pobliżu jeziora Sewan lub w Dilidżanie.

Dzień 15 
Śniadanie.Wyjazd do Jeziora SEWAN, jednego z największych górskich słodkowodnych jezior Eurazji, zwiedzanie klasztoru Sewańskiego (IX w.) – Noratus, największe w Armenii skupisko chaczkarów z okresu od X do XIX wieku. - Stamtąd górska droga poprowadzi nas na przełęcz Selim (2410 m.n.p.m), gdzie wśród alpejskich łąk odkryjemy średniowieczny karawansaraj, zajazd, zbudowany w czasach, gdy szlakiem tym wiodła jedna z nitek słynnego Szlaku Jedwabnego. Zwiedzanie winiarni Areni wraz z degustacją. Obiad w miejscowej restauracji. Następnie zwiedzanie ZORAC KARER - to jedna z największych tajemnic Armenii, datowane na piąte tysiąclecie przed naszą erą obserwatorium astronomiczne. Przejazd do SISJAN. Nocleg

Dzień 16 
Śniadanie. Przejazd do Klasztoru TATEW nad kanionem rzeki Worotan. Przejazd wzdłuż widowiskowego kanionu pomiędzy czerwonymi skałami w stronę klasztoru Norawank(XIII w.), najpiękniejszy i najbardziej fotogeniczny klasztor Armenii. Przyjazd do CHOR WIRAP – miejsca uwięzienia św. Grzegorza Oświeciciela w małym lochu w ciągu 13 lat bez żadnego pożywienia - oskarżonego przez armeńskiego króla o kaznodziejstwo na rzecz chrześcijaństwa. Kościół Chor Wirap został zbudowany na lochu, co umożliwia teraz zejścia do jego ciemnicy. Jest to jedno ze świętych miejsc świata chrześcijańskiego. Z tego miejsca jest najbliżej do biblijnej GÓRY ARARAT, stamtąd otwiera się także cudowny widok na jej dwa błyszczące wierzchołki. Wzgórza sąsiadujące z Chor Virap były miejscem dawnej armeńskiej stolicy – Artaszat, zbudowanej przez króla Artaszeza I, założyciela dynastii Artaksydów około roku 180 p.n.e. Jest to jedno z niewielu starodawnych miast zbudowanych zgodnie ze specjalnie przygotowanym planem architektonicznym wodza Kartaginy - Hannibala. Po klęsce w walce z Rzymem, znalazł on schronienie w Armenii. Przejazd do EREWANIA. Kolacja, nocleg.

Dzień 17 
Śniadanie. Zwiedzanie EREWANIA busem: centrum miasta, Skwer Republikański, opera, Zwiedzanie Matenadaranu, biblioteki antycznych manuskryptów. Wyjazd do miejscowości GARNI, do jedynej zachowanej pogańskiej świątyni w Armenii – poświęconej Bogu Słońca – Mitrze, zbudowanej w roku 77 n.e. przez króla Trata (z dynastii Arshakidów). Świątynia wykonana jest w stylu grecko-romańskim z charakterystycznymi filarami. Wznosi się z dumą na skalistym urwisku z głębokim kanionem odkrywającym piękny widok. Świątynia była letnią rezydencją dynastii Arshakidów. Zwiedzanie: zrekonstruowany Królewski Pałac oraz królewskie łaźnie w pobliżu. Przejazd do unikatowej świątyni skalnej św. Geghard(XII-XIII w.), nazwa której oznacza „święta włócznia” na cześć zachowanej włóczni, tej samej włóczni, która przekłuła Ciało ukrzyżowanego Jezusa. Teraz jest wystawiona w muzeum katedry Eczmiadzyńskiej. Klasztor Gerhard znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO (2000). Przyjazd do EREWANIA. Kolacja, nocleg.

Dzień 18 
Śniadanie. Wyjazd do ECZMIADZYNU, duchownego i administracyjnego centrum armeńskiego kościoła apostolskiego. Zwiedzanie: Sobór Eczmiadzynski (IV w.), Kościół św. Hripsima (VII w.), pozostałości świątyni Zwartnoc (VII w.), znajdującej się na liście dziedzictwa światowego UNESCO (2000). Powrót do EREWANIA. Pożegnalna kolacja z muzyką, tradycyjnymi toastami, nocleg.

Dzień 19 
Wylot z Erewania. Przylot do Warszawy.

W cenie

Cena zawiera

 • przelot Warszawa - Baku – Erewań - Warszawa (ok. 1500 zł) oraz Baku – Tbilisi 
 • zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* i dwukrotnie w pensjonatach, w pokojach 2-osobowych: w Azerbejdżanie: 3 noclegi w Baku
  w Gruzji 9 noclegów (w Tbilisi 4 noclegi)
  w Armenii 6 noclegów (w Erewaniu 3 noclegi)
 • wyżywienie: 17 śniadań, obiad, 15 kolacji
 • transport lądowy
 • ubezpieczenie KL, NNW (TU EUROPA)
 • usług miejscowych przewodników rosyjsko/ angielskojęzycznych / polskojęzycznych
 • usługi pilota w przypadku grup do 10 osób
 • VAT

Cena nie zawiera

 

 • wizy do Azerbejdżanu 120 PLN
 • napojów alkoholowych do posiłków
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów ok. 20 USD
 • usług pilota w przypadku grup poniżej 10 osób
 • Ustawowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN
  Więcej szczegółów na www.bezkresy.pl w zakładce „informacje dla klientów”

Uwagi

 • Dopłata do pokoju 1-osobowego: 1510 PLN
  W cerkwiach obowiązuje odpowiedni strój – panie chusta na głowę, gdzieniegdzie wymagane są spódnice, panowie – długie spodnie.
 • Cena od osoby przy grupie 15 osób z pilotem.
 • Biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie.
Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.
X