Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

ROWERY I ŁODZIE: Szlakiem Nadbużańskich Cerkwi

ROWERY I ŁODZIE: Szlakiem Nadbużańskich Cerkwi

KrajPolska
Transportrower, kajak, pociąg
Wyjazd zWarszawy
Cena: 980 PLN od 920 PLN

Drukuj program

Terminy

Termin: - | 1 dni Cena: 980 920 PLN

Opis oferty

Zakończona spływem kajakowym wycieczka rowerowa w górę Bugu.  6 dni, grupa 6-12 osób, 4 posiłki dziennie. Trasa rowerowa: wymagająca, przejazdy 90-100 km dziennie, czasem po pagórkowatym terenie.  Spływ: średnio wymagający, rzeka nie jest rwąca, ale mogą występować przeszkody.  Podróż w nieznane nie musi być wyprawą w dalekie kraje.
pokaż więcej
Zakończona spływem kajakowym wycieczka rowerowa w górę Bugu. 6 dni, grupa 6-12 osób, 4 posiłki dziennie.Trasa rowerowa: wymagająca, przejazdy 90-100 km dziennie, czasem po pagórkowatym terenie. Spływ: średnio wymagający, rzeka nie jest rwąca, ale mogą występować przeszkody. Podróż w nieznane nie musi być wyprawą w dalekie kraje.

Plan wycieczki

1. DZIEŃ: WARSZAWA – TERESPOL – SOBIBORSKI PARK KRAJOBRAZOWY

WARSZAWA, o 7:30 zbiórka na dworcu kolejowym Warszawa Zachodnia. O 8:04 wyjazd pociągiem do Terespola. Po drodze drugie śniadanie. Przyjazd o 11:03. Wyjazd szlakiem Green Velo na południe, wzdłuż położonej na Bugu granicy polsko-białoruskiej. Po drodze:

Monastyr w Jabłecznej – jedno z najstarszych prawosławnych sanktuariów na terenie Polski, gdzie do dziś żyją prawosławni mnisi, a od XV wieku wiele osób pielgrzymuje tu, żeby uczcić świętego Onufrego pustelnika.
Mizar (cmentarz) tatarski w Zastawku – jedna z nielicznych pamiątek muzułmanów zamieszkujących Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
Kostomłoty i Hanna – dwie drewniane cerkwie, o podobnej historii. Obie powstały jako cerkwie grekokatolickie. Po zajęciu Polesia przez Rosjan zostały podporządkowane Cerkwi prawosławnej. W 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości obie parafie znów stały się częścią Kościoła katolickiego. Cerkiew w Kostomłotach pozostała przy obrządku wschodnim i jest dziś jedyną parafią obrządku bizantyńsko-słowiańskiego. Cerkiew w Hannie została zamieniona na kościół obrządku łacińskiego.
Kodeń – klasztor oblatów, stanowiący dziś cel wielu pielgrzymek, szczególnie ze wschodniej Polski.

Po drodze obiad. Dojazd do gospodarstwa agroturystycznego. Kolacja. Nocleg.

Tego dnia rowerami przejedziemy około 90 km, głównie rzadko uczęszczanymi asfaltowymi drogami.

2. DZIEŃ: SOBIBORSKI PARK KRAJOBRAZOWY – CHEŁM – STARY MAJDAN
Po śniadaniu wyjazd dalej na południe, wzdłuż Bugu. Drugie śniadanie. Dojazd do Chełma. Wizyta na górze zamkowej, na której znajdują się przede wszystkim: bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, klasztor Bazylianów, pałac biskupów greckokatolickich i Brama Uściłuska. Obiad. W Chełmie rowerowy szlak Green Velo odbija na zachód. Trasa wycieczki prowadzi dalej na południe, przez szlaki, na które rzadko zaglądają turyści. Kolacja i nocleg w gospodarstwie agroturystycznym.

Tego dnia przejedziemy przez pogranicze Rusi Białej i Rusi Czerwonej. Chełm to miasto ważne dla historii Polaków i Ukraińców. Historia miasta sięga co najmniej początków polskiej i ruskiej państwowości.

Tego dnia przejazd około 85 km, głównie rzadko uczęszczanymi asfaltowymi drogami.

3. DZIEŃ: STARY MAJDAN – DOŁHOBYCZÓW – SZLAK CERKIEWNY – CHŁOPIATYN

Po śniadaniu wyjazd na południowy zachód, w stronę granicy. Drugie śniadanie. Dojazd do Dołhobyczowa, gdzie zaczyna się szlak cerkiewny. Obiad. Krótkie wizyty w cerkwiach znajdujących się w miejscowościach: Sulimów, Dłużniów, Wyżłów, Myców i Chłopiatyn. Niektóre cerkwie leżą przy samej granicy – dojazd do nich będzie skoordynowany ze strażą graniczną. Nocleg w obozie namiotowym przygotowanym na potrzeby wycieczki przy wieży widokowej w Chłopiatynie. Kolacja przygotowana na ognisku.

Szlak cerkiewny za Dołhobyczowem wyraźnie kontrastuje z cerkwiami odwiedzanymi pierwszego dnia wycieczki. Cerkwie na północy są związane z historią współczesnych Białorusinów. Cerkwie na południu są związane przede wszystkim z zamieszkującymi te tereny Ukraińcami. Po II wojnie światowej zamieszkującą Polskę ludność białoruską spotkał inny los niż ludność ukraińską. Białorusini zostali przesiedleni na drugą stronę granicy, do Związku Sowieckiego. Na ich miejsce przyjechali Polacy zamieszkujący ziemie podbite przez sowietów. Ludność ukraińska, w ramach akcji Wisła, została rozdzielona na małe grupy i przesiedlona w różne części Polski, głównie na tzw. Ziemie Odzyskane. Zamieszkiwane przez nich obszary opustoszały, tworząc jeden z najrzadziej zaludnionych i prawie nieodwiedzany przez turystów obszar Polski.

Tego dnia rowerami przejedziemy około 110 km, głównie rzadko uczęszczanymi asfaltowymi drogami oraz drogami gruntowymi.

4. DZIEŃ: CHŁOPIATYN – GOŁĘBIE – ŚLIPCZE

Po śniadaniu przejazd samochodem do położonej 25 km na północ miejscowości Gołębie, gdzie płynący z Ukrainy Bug staje się rzeką graniczną. Rozpoczęcie spływu kajakowego. W trakcie spływu drugie śniadanie i obiad. Nocleg w namiotach i kolacja na wysokości miejscowości Ślipcze. Trasa spływu wiedzie przez najciekawszy fragment Bugu – rzeka jest wąska a część trasy przylega do ukraińskiego rezerwatu chroniącego między innymi czarne bociany, żurawie i derkacze.

5. DZIEŃ: ŚLIPCZE – STRZYŻEW

Śniadanie. Dalszy ciąg spływu. Przez większą część trasy po zachodniej stronie rzeki ciągną się malownicze pola uprawne. Po wschodniej dominują zaś lasy i łąki. Przygotowana na ognisku kolacja i nocleg w namiotach na wysokości miejscowości Strzyżew.

6. DZIEŃ: STRZYŻEW – HRUBIESZÓW – WARSZAWA

Wczesnym rankiem, po śniadaniu przejazd samochodem na pociąg z Hrubieszowa do Warszawy. Wyjazd o 5:45, przyjazd na stację Warszawa Zachodnia o 12:25.

W cenie

Cena zawiera

Cena jest ważna tylko w przypadku zgłoszenia dwóch osób, które zgodnie z obowiązującymi w czasie wycieczki obostrzeniami będą mogły spać w jednym pokoju oraz płynąć w jednym kajaku. W przypadku zgłoszenia większej liczby osób mogących spać w jednym pokoju możliwe są zniżki.

• bilety kolejowe Warszawa – Terespol i Hrubieszów – Warszawa,
• zakwaterowanie w gospodarstwach agroturystycznych: 2 noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pokoje 2-os. z łazienkami
• wyżywienie zgodnie z programem: 5 x śniadania, 5 x drugie śniadania, 5 x obiady, 5 x kolacje,
• przewóz rowerów: pociągiem na trasie Warszawa – Terespol i samochodem z Chłopiatyna do Warszawy oraz przewóz namiotów i sprzętu na spływ z dworca w Warszawie na miejsce rozpoczęcia spływu,
• opiekę doświadczonego pilota dysponującego podstawowym sprzętem do bieżących napraw rowerów,
• ubezpieczenia NNW (TU Europa),
• opłaty klimatyczne i podatek VAT.

Cena nie zawiera

• uznaniowych ofiar składanych przy okazji zwiedzania obiektów sakralnych (ok. 50 – 100 zł),
• noclegów w namiotach między Chłopiatynem a Strzyżowem (od trzeciego do piątego dnia wycieczki). Istnieje możliwość wynajęcia namiotów – ok. 150 zł za 2-4 osobowy namiot (transport własnych namiotów z Warszawy jest wliczony w cenę),
• dopłaty do pokoju jednoosobowego w gospodarstwach agroturystycznych – 150 zł.

Uwagi

DODATKOWE INFORMACJE:
• biuro może zająć się wypożyczeniem roweru (zazwyczaj jest to koszt rzędu 150-250 zł),
• przed zgłoszeniem zapytaj o zniżki dla dzieci,
• minimalna liczba uczestników – 6 os.,
• maksymalna liczba uczestników – 12 os.,
• wyjazd nie jest przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Transport
Rowery są przewożone pociągiem lub, w przypadku większych grup, samochodem z przyczepką.

Zakwaterowanie
Położone wśród spokojnych podlaskich krajobrazów gospodarstwa agroturystyczne. Pokoje 2-os z łazienkami.

Wyżywienie
Śniadania, drugie śniadania, obiady (niektóre w formie pikników) i kolacje (niektóre przygotowane na ognisku).

Sprzęt i kondycja
Warunkiem uczestnictwa w wycieczce jest posiadanie sprawnego roweru. Można go wypożyczyć za pośrednictwem biura. Sugerujemy zabrać wygodne buty oraz kurtkę przeciwdeszczową. Udział w wycieczce nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ale rowerzysta powinien być zaprawiony w pokonywaniu kilkudziesięciokilometrowych dystansów. Oprócz roweru potrzebny będzie namiot – można zabrać i przy wyjeździe oddać do przewiezienia samochodem. Można go też wypożyczyć.

Koronawirus
Obecna sytuacja nie zmusza nas do wprowadzania wielu zmian. Nasze grupy zawsze były niewielkie i wszędzie tam gdzie tylko było to możliwe, kwaterowaliśmy Państwa w 2-os pokojach. Na bieżąco monitorujemy przygotowanie obiektów noclegowych. W pociągach co drugie miejsce pozostanie wolne. Każdy z uczestników będzie zobowiązany do dbania o zachowanie odpowiedniego dystansu. Nie ma możliwości zakwaterowania w pokojach większych niż 2-os, wyjątek stanowią rodziny. Uczestnicy wyjazdu będą tworzyli jedną lub dwie grupy, których liczebność nie będzie przekraczała 6 os.. W związku z tym, na otwartej przestrzeni, podobnie jak na terenie obiektów sportowych, zasłanianie ust i nosa nie będzie wymagane. Usta i nos trzeba będzie zasłonić wszędzie tam, gdzie występuje realna szansa spotkania osoby spoza uprawiającej sport sześcioosobowej grupy. Na życzenie uczestników pilot będzie udostępniał środek dezynfekujący, którym będzie można zdezynfekować ręce po wyjściu z pociągu, zwiedzanego obiektu czy restauracji.

© Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com lub własne BT Bezkresy s.c. lub udostępnione przez odwiedzane obiekty

Podobne wycieczki

Brak wpisów

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.