Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |

Kraj | Rosja |
Transport | Statek |
Wyjazd z | Warszawy lub innego wskazanego miasta |
Termin: - | 1 dni | Cena: 0 PLN |
1 DZIEŃ: WARSZAWA – MOSKWA – NORYLSK
Wylot z Warszawy lub innego wskazanego przez klienta lotniska. Przelot do MOSKWY. W Moskwie przesiadka na nocny lot do NORYLSKA.
Fakultatywnie: W przypadku przylotu wcześnie rano lub w przeddzień, możliwość zamówienia wycieczki po Moskwie.
2 DZIEŃ: NORYLSK
Lądowanie w NORYLSKU. Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie. Obiad. Wycieczka do Muzeum gospodarki regionu norylskiego. Wycieczka objazdowa po mieście. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.
Norylsk to jedno z najdalej wysuniętych na północ miast na świecie. Płynąc rzeką położony jest 1800 km od Krasnojarska. W prostej linii miasta dzieli 1500 km. Swoją nazwę Norylsk otrzymał od usytuowanej niedaleko miasta rzeki Norylki, dopływu wpadającej do Oceanu Arktycznego rzeki Piasiny. Z miasta rozciąga się widok na pasmo malowniczych gór. O Norylce i norylskich górach wspomina w swoich raportach wielu podróżników. Istnieje kilka wersji pochodzenia nazwy rzeki. Według jednej wersji nazwa ta pochodzi od słowa norilo – nazwy długiego, cienkiego kija, służącego do utrzymania rozciągniętych pod lodem rybackich sieci. Według innej wersji - nazwa rzeki pochodzi od słowa narus, używanego przez zamieszkujący te tereny lud ewenków do określania błota.
3 DZIEŃ: DUDINKA 200 km od ujścia Jeniseju do Oceanu Arktycznego, 1500 km od Krasnojarska.
Śniadanie. Poranny wyjazd do DUDINKI. Wycieczka do Tajmyrskiego muzeum regionalnego.
Wycieczka objazdowa po mieście Dudinka – wysuniętym najdalej na północ mieście świata, w którym zimą temperatura dochodzi do – 57 stopni.
Miasto położone jest na prawym brzegu rzeki Jenisej, w miejscu zbiegu z rzeką Dudinką, nazwaną tak na cześć pierwszego rosyjskiego rybaka, Dudina, który osiadł tutaj w pierwszej połowie XVII wieku. Według innej wersji nazwa miasta pochodzi od rosyjskiej transkrypcji ewenkijskich słów „dugin” (kanał, wyspa między kanałami, ujście kanału) i „duga” (przylądek rzeki).
Zaokrętowanie na statek motorowy. Zakwaterowanie w 2-osobowych kabinach pierwszej klasy (w kabinie 2 miękkie sofy, szafa, umywalka).
O godzinie 12:00 statek wyrusza z portu rzecznego Dudinka. Lunch. Wycieczka po statku, w trakcie której przewodnik opowie o pokonywanej trasie. Kolacja. Nocny przystanek w IGARCE.
Igarka jest miastem leżącym nad brzegiem Kanału Igarskiego, 1330 km na północ od Krasnojarska. Miasto znajduje się za kołem podbiegunowym, w strefie występowania wiecznej zmarzliny. Zostało nazwane na cześć kanału, obok którego jest położone, kanał został z kolei nazwany na cześć miejscowego rybaka Jegora Szirjewa, imię którego lokalni mieszkańcy zmienili z „Jegorka” na „Igarka”. Obecnie jest to port dostępny dla statków morskich z Zatoki Jenisejskiej.
4 DZIEŃ: TURUKHANSK, 1120 km od Krasnojarska.
Rano statek przekracza KOŁO PODBIEGUNOWE (rzeka Kureyka). Śniadanie. Czas wolny. Lunch. Spotkania w Sali dla czytania. Kolacja. Przystanek w TURUCHAŃSKU.
Turuchańsk znajduje się przy zbiegu Dolnej Tunguski z Jenisejem, 1474 km na północ od Krasnojarska. Liczba ludności: 4,8 tys. mieszkańców. Założony został w 1607 r. jako zimowa rezydencja, od 1619 r. zasiedlali go imigranci z wypalonego miasta Mangazeya. W XIX i XX w było to miejsce zsyłek (w tym J. Stalina w latach 1914–1916). Wizytówką wsi jest cerkiew Świętej Trójcy (koniec XVIII - początek XIX w). W Turukhansku znajduje się fabryka ryb, rozdzielnia ropy i gazu, port rzeczny, lotnisko i muzeum rewolucjonistów Y. Sverdlova i S. Spandaryana. Tutaj zobaczymy prawy dopływ Jeniseju - Dolną Tunguskę. Tunguskę – ponieważ na brzegach rzeki mieszkali Tungusowie (współcześne nazywani Ewenkami), a definicja Dolna odróżniało ją od pozostałych dwóch Tunguskek.
5 DZIEŃ: BACHTA, 750 km od Krasnojarska.
Śniadanie. Czas wolny. Lunch. Kolacja.
Przystanek w pobliżu portu BACHTA, nazwanego na cześć prawego dopływu Jeniseju – rzeki Bachta. W nocy zatrzymamy się w porcie BOR, gdzie miniemy trzeci największy dopływ Jeniseju – Podkamienną Tunguskę. Jej długość wynosi 1865 kilometrów. Nazywa się Podkamienną, ponieważ dociera do Jeniseju przez setki kilometrów kamiennych skał.
Po 40 kilometrach zaczyna się próg Osinowski - legendarny wąski kanion, który pokonuje się przez siedmiósetmetrowy, kręty przesmyk.
6 DZIEŃ: WIOSKA WOROGOWO, 580 km od Krasnojarska.
Rano statek przepływa wzdłuż WYSPY MONASTYRSKIEJ. Z wyspą wiąże się wiele dawnych legend i tajemnic. Dalej leżą skaliste wyspy Korablik i Barochka, niespodziewanie wyłaniające się przed nami z mgły. Po ominięciu wysp wpływamy w najbardziej malowniczy obszar w dolnym biegu rzeki. Wysokie granitowe brzegi tworzą korytarz o wysokości 50 metrów.
Śniadanie. Przystanek w okolicach wioski WOROGOWO założonej ponad 350 lat temu podczas zasiedlania Syberii przez Kozaków. Mieszkańcy wioski są przedstawicielami różnych narodowości: Rosjan, Niemców, Ukraińców, Białorusinów, Ketów – autochtonicznego etnosu paleoazjatyckiego z zachodniej Syberii. Obecnie liczba mieszkańców wioski wynosi około dwóch tysięcy osób. Przy okazji przybycia statku, lokalni mieszkańcy organizują targ, na którym można kupić różnorodne towary i pamiątki wykonane przez lokalnych rzemieślników. Lunch. Przystanek w wiosce JARTCEWO – położonej w środkowym biegu rzeki Jenisej, między dwoma dużymi lewymi dopływami - rzekami Kas i Sym, również tutaj przy okazji przybicia statku lokalni mieszkańcy organizują mały targ. Kolacja.
7 DZIEŃ: JENISEJSK, 280 km od Krasnojarska.
Śniadanie. Przybicie do JENISEJSKA. Wykwaterowanie ze statku i zakwaterowanie w hotelu Yeniseiski w 2, 3-osobowych pokojach. Lunch. Wycieczka do miejskiej hali wystawienniczej. Zwiedzanie miasta. Kolacja w hotelu.
Jenisejsk to miasto leżące na Równinie Jenisejskiej, na lewym brzegu Jeniseju, poniżej jego zbiegu z wypływającą z Bajkału rzeką Angarą. Miasto leży 330 km na północ od Krasnojarska. Było miejscem zsyłek wielu obywateli Rzeczypospolitej. Miejscowość jest nazywana „skansenem”. Miejska zabudowa obejmuje 94 zabytki architektury. Kompleks klasztoru Przemienienia Pańskiego i cztery kościoły są unikatowymi przykładami baroku syberyjskiego, zbudowanymi w XVIII w. Kamienne budynki miasta to głównie dwupiętrowe domy położone wzdłuż głównej ulicy, na skarpie i centralnych placach.
Hotel położony jest w centrum miasta, cechuje go unikalna, osiemnastowieczna architektura. Hotel jest wyposażony w standardowe łazienki ale znajdują się one poza pokojami. W pokojach znajdziemy ręcznie robione sosnowe meble (łóżka, szafki nocne, szafy).
8 DZIEŃ: JENISEJSK – KRASNOJARSK
Śniadanie. Wycieczka do prywatnego Muzeum rękodzieła. To jedyna kolekcja struganych ręcznie ozdób i urządzeń wymieniona w Księdze Rekordów Guinnessa. Wyjazd autobusem do STRELKI – miejsca, w którym Angara wpada do Jeniseju.
Tak zbieg tych rzek opisują syberyjskie legendy: wiele wspaniałych legend wymyślono o pięknej Angarze, jedynej córce starego Bajkału, i o silnym przystojnym Jeniseju. Bajkał był przeciw ich ślubowi. Tęskniąc za córką, co uciekła, opuścił on pałac, który miał stać się jej prezentem ślubnym. Pałac rozpadł się na wiele fragmentów, które stały się progiem Strelkowskim, a największy kamień – Wyspą Karaulną (Strażniczą). Ale nic nie mogło powstrzymać pięknej córki w drodze do Jeniseju: ani niebezpieczne progi, ani porozrzucane kamienie, ani klify, które stały na drodze uciekającej.
Lunch w formie pikniku. Przejazd do KRASNOJARSKA autobusem. Zakwaterowanie w hotelu Krasnojarsk w pokojach 2-osobowych. Kolacja w hotelu.
9 DZIEŃ: REZERWAT „STOŁBY”
Śniadanie. Wycieczka do REZERWATU „STOŁBY” (Kamienne słupy). Rezerwat został założony w 1925 roku z inicjatywy mieszkańców. Obecnie jego powierzchnia wynosi 47 229 ha. Główną atrakcją rezerwatu są niezwykłe formy skalne, przypominające nieco skalne miasta, znane wszystkim z Czech i Polski. Syberyjskie Stołby są jednak o wiele większe. Powrót do hotelu Krasnojarsk. Lunch.. Czas wolny. Kolacja.
10 DZIEŃ: KRASNOJARSK
Śniadanie. Zwiedzanie miasta KRASNOJARSK. Wycieczka do muzeum parowca Święty Mikołaj – muzeum-statek, na stałe zacumowany w Krasnojarsku. Lunch. Wycieczka do hydroelektrowni Krasnojarska, taras widokowy ”Królowa ryb” nazwany na cześć powieści jednego z najbardziej znanych sowieckich pisarzy Wiktora Astafjewa. Wycieczka do wsi OWSIANKA z wizytą w centrum pamięci Wiktora Astafjewa. Powrót do hotelu. Kolacja.
11 DZIEŃ: POWRÓT
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przelot wskazanym przez klienta samolotem do Warszawy lub innego miasta.
Możliwe jest wzięcie udziału w tym samym programie realizowanym w innym terminie ale nie będzie brał w nim udziału polskojęzyczny przewodnik. Konieczna jest znajomość języka rosyjskiego. Inne terminy rejsów to: 3.08-12.08.2020, 8.08-18.08.2020, 15.08-24.08.2020.
Waluta
Obowiązującą walutą w Rosji są ruble. Wymienić złote na ruble można w niektórych kantorach w Polsce. Proponujemy przed wyjazdem kupić trochę rubli na pierwsze wydatki. Na miejscu (w Moskwie) polecamy wymieniać euro lub dolary. Przy wymianie waluty trzeba mieć przy sobie paszport, który należy okazać w miarę potrzeby.
Płatność kartą
W trakcie wycieczki możliwość płatności kartą będzie poważnie ograniczona. W większości punktów dużych miast bez problemu można płacić kartą płatniczą Maestro, Visa, Visa Electron i in. O wysokość opłat za korzystanie z karty za granicą prosimy dowiedzieć się w swoim banku.
Transport
Statek ma długość 96 m i szerokość 14 m. Zanurzenie statku: 2,4 m, moc silnika: 1200 koni mechanicznych, liczba miejsc dla pasażerów: 260 osób.
Do usług podróżujących: restauracja, nocny bar, czytelnia, salon muzyczny, bufet.
Kajuty 1 klasy mają umywalki z zimną i gorącą wodą, prysznice i toalety znajdują się na pokładzie statku, poza kabiną.
Czas
Warszawa leży w strefie czasowej GMT+1, Moskwa w GMT+2, Norylsk i Krasnojarsk GMT+7.
Ważne
Sugerujemy zabrać wygodne buty oraz kurtkę przeciwdeszczową.
Do świątyń prawosławnych należy zabrać odpowiedni strój: nakrycie głowy i długa spódnica (Panie) oraz długie spodnie (Panowie), obok wody wieczorem może być zimno – radzimy zabrać polar i ciepłą czapkę; okulary przeciwsłoneczne, krem przeciwsłoneczny, nakrycie głowy, podstawowe leki, środki przeciw komarom.
Zdjęcia pochodzą z portalu pixabay.com
Mapa, rozmieszczona na stronie, ma charakter podglądowy.
Brak wpisów