Termin: 2021-06-22 - 2021-07-02 | 11 dni | Cena: 4530 PLN |

Kraj | Gruzja |
Transport | busy |
Wyjazd z | dowolnego miasta |
Termin: 2021-06-22 - 2021-07-02 | 11 dni | Cena: 4530 PLN |
DZIEŃ 1: WARSZAWA – TBILISI .
Przybycie do TBILISI. Transfer do hotelu. Czas wolny na spacer po mieście. Nocleg w Tbilisi w hotelu 3*.
Tbilisi – stolica państwa, założona przez Wachtanga Gorgasali w V wieku nad rzeką Kurą. Największe miasto państwa. Było zniszczone podczas trzęsienia ziemi w XVIII wieku i zostało odbudowane od nowa. Przez Rosjan było nazywane Tyflis. Najciekawsze zabytki to: twierdza Narikała, górująca nad miastem, pomnik Kartis Dede — Matka Gruzja, zabytkowe kościołki Meteki i Kaszweti, katedra Sioni, bazylika Anczischati ulica Szota Rustaweli, plac Wolności, most Pokoju, cerkiew Cminda Sameba. Pod czas pobytu w Tbilisi warto obowiązkowo spróbować potraw kuchni lokalnej — chinkali, chaczapuri, odżachuri, adżapsandali, lemoniadę, wino. Warto zwiedzieć również lokalne banie.
DZIEŃ 2: TBILISI .
Dzień wolny w Tbilisi. Czas na zakupy i odpoczynek przed rozpoczęciem wyprawy. Nocleg w Tbilisi w hotelu 3*.
DZIEŃ 3. TBILISI — KAZBEGI — JUTA
Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i kierowcą, wyjazd GRUZIŃSKĄ DROGĄ WOJENNĄ na północ kraju w kierunku granicy z Rosją. Po drodze zatrzymanie nad zbiornikiem Żinwali obok twierdzy ANANURI, wybudowanej w XVI — XVII wieku, byłej rezydencji książąt Argveti. Dojazd do GUDAURI — słynnego kurortu narciarskiego, gdzie latem można latać paralotnią z pomocą doświadczonych instruktorów. Przez Przełęcz Krzyżową dotarcie do pomnika Przyjaźni Międzynarodowej - tarasu widokowego z panoramą Wielkiego Kaukazu.
Po dotarciu do wioski Kazbegi (Stepancmindy) wyprawa do kościołka Świętej Trójcy (Cmindy Sameby), położonej na wysokości 2170 m z niesamowitym widokiem na górę Kazbek o wysokości 5033 m i otaczające go szczyty. Przejazd do małej wioski Juta, położonej u podnóża góry Chaukhi z widokiem na góry. Zakwaterowanie w obozowisku namiotowym.
Czas jazdy 175 km/ok 4 godz.
Czas przejścia 7 km/ ok 3 godz.
Przewyższenie 430 m (z 1740 m do 2170 m)
Maksymalna wysokość 2170 m
DZIEŃ 4. JUTA — SZLAK CHAUKLI — JEZIORA ABUDELAURI — ROSHKA .
Po śniadaniu wyjście na szlak, który łączy Kazbegi z Chewsuretią. Otwiera się tu piękny widok na masyw CHAUKHI z siedmioma ostrymi szczytami. Szlak pozwała pokonać przełęcz Chaukhi o wysokości 3341 metrów. Po przekroczeniu przełączy otwiera się widok na łąki z unikalną skalną formacją znaną jako Skały Roshka i jeziorami Abudealuri – trzema pięknymi alpejskimi jeziorami o różnych kolorach – białym, zielonym i niebieskim. Po drodze na przełęcze krótki postój na posiłek. Czas przejścia od Juty do przełęczy zajmuje około 4 godzin. Następnie szlak prowadzi w dół, wzdłuż rzeki. Pod wieczór dotarcie do małej miejscowości Roshka, otoczonej górami. Zatrzymanie się na noc w domu gościnnym. Cały dzień przeznaczony na trekking. Przejście 18 km/ ok 8-9 godz. Wysokości 2000 — 3330 m
DZIEŃ 5: ROSHKA — PRZELĘCZ DATVISJVARI — SZATILI .
Po śniadaniu wyjazd w kierunku wioski fortyfikacyjnej SZATILI przez przełęcz Datvisjvari (2677m), która dzieli region Chewsuretia na dwie części. Droga przebiega wzdłuż rzeki Arguni, po drodze można zobaczyć stuletnie wieże obronne i fortece, takie jak Leibaiskari i Kistani.
Po przybyciu do Szantili możliwość zwiedzenia wież obronnych i fortyfikacji tego miasta, podziwiania fascynujących widoków gór otaczających wioskę. Na gości czeka możliwość zapoznania się z lokalnymi tradycjami, kulturą i słynną gościnnością lokalnych ludzi. Kolacja w kręgu rodzinnym lokalnych mieszkańców. Zakwaterowanie w pensjonacie rozmieszczonym w dawnej wieży obronnej.
Przejazd 45 km/ok 2 godz.
Przejście ok 2 km.
Przewyższenie 1400 — 2677 m.
DZIEŃ 6: SHANTILI — MUSTSO — ARDOTI — KHIDOTANI
Po śniadaniu wyjazd w kierunku przełęczy Atsunta. Po drodze zwiedzanie twierdzy MUSTSO i wioski ARDOTI. Z Ardoti zaczyna się droga w kierunku grzbietu Khidotani przez wioskę Bakhao. Stąd otwiera się zapierający dech widok na Kaukaz i dolinę Migmakhevi. Po drodze można spotkać posterunki straży granicznej. Wieczorem dotarcie do kempingu, nocleg w namiotach.
Czas jazdy 15 km/ ok 1.40 godz.
Przejście 10 km/ ok 6-7 godz.
DZIEŃ 7: PRZEŁĘCZ ATSUNTA — KVAKHIDI .
Tego dnia do pokonania przełęcz ATSUNTA. Wspinaczka wymaga dobrego przygotowania, zabrania ze sobą zapasu wody na cały dzień, ponieważ przez cały dzień nie będzie okazji uzupełnienia zapasów. Wspinaczka przebiega dość skomplikowaną trasa i wymaga od podróżników wielkiej ostrożności podczas wejścia pod górę. Droga pod szczyt zajmie około 2 —3 godz. Na wysokości 3530 m może intensywnie wiać, czasami zdarzają się śnieżne burze. Ze szczytu otwiera się niezapomniany widok na Chewsuretię i Tuszetię. Pod wieczór dotarcie do obozu, położonego obok wioski Kvakhidi. Nocleg w namiotach.
Przejście 12 km/ czas 7 —8 godz.
Maksymalna wysokość 3530 m
DZIEŃ 8: KVAKHIDI — CZONTIO — GIVERI .
Po śniadaniu wyjście w kierunku wioski CZONTIO, obronne wieże z do listy narodowego dziedzictwa Gruzji. Malownicze gruzy wioski – dobry punkt na krótki odpoczynek. Wieczorem nocleg w namiotach w miejscowości GIVERI.
Przejście 15 km/ok 7-8 godz.
DZIEŃ 9. GIVERI — PARSMA — CHESHO — DARTLO Giveri – ostatni punkt rasy trekkingowej. Po śniadaniu kontynuacja podróży. Po drodze zwiedzanie kilku kamiennych wiosek takich jak PASMA, CHESHO. Pod koniec dnia dotarcie do jednej z najpiękniejszych miejscowości Tuszetii – wioski DARTLO. Spacer przez wioskę, zapoznanie się z lokalnymi tradycjami. Nocleg w namiotach.
DZIEŃ 10. DARTLO — OMALO — TBILISI
Po śniadaniu przejazd z Dartlo w kierunku OMALO, centrum administracyjnego Tuszetii. Zjazd w dół z przełęczy Abano. Najwyższy punkt trasy położony na wysokości 2826 m. Zgodnie z oceną BBC ta droga uważana za jedną z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Czyli jest ona atrakcją sama w sobie. Przyjazd do Tbilisi, zakwaterowanie w hotelu.
Przejazd 200 km/ ok 9 godz.
DZIEŃ 11. TBILISI
Transfer na lotnisko. Wylot z Gruzji
• Biletów lotniczych
• Wyżywienia poza śniadaniami w hotelach i guest housach;
• Ubezpieczenia KR i KR+CH;
• Wycieczek pod czas pobytu w Tbilisi;
• Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów;
• Napiwków,
• Wydatków osobistych.
INFORMACJE DODATKOWE:
Wycieczka wymaga sprawnej kondycji fizycznej i bardzo dobrego przygotowania.
Ze względu na trudno dostępność regionu możliwość zorganizowania wyjazdu dla grupy min 5 os w dowolnym terminie w lipcu — wrześniu.
Ze sobą warto zabrać komfortowe wyposażenie trekkingowe, ponczo lub płaszcze przeciwdeszczowe, wodoodporne buty trekkingowe, nakrycie głowy, sandale, okulary przeciwsłoneczne, krem UV, polar, cienką bluzę.
W cerkwiach obowiązuje odpowiedni strój – panie potrzebują chusty na głowę, gdzieniegdzie wymagane są spódnice, panowie – długie spodnie.
©️ Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com, lub własne BT "Bezkresy" s.c.
Biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie
Mapa, zamieszczona na stronie, ma charakter podglądowy.
Brak wpisów