Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

MONGOLIA – Święto Naadam i Pustynia Gobi, 11 dni

MONGOLIA – Święto Naadam i Pustynia Gobi, 11 dni

KrajMongolia
Transportsamolot
Wyjazd zdowolnego miasta
Drukuj program

Terminy

Termin: - | 1 dni Cena: 0 PLN

Opis oferty

Wycieczka do Mongolii to wyprawa przez pustynię i stepy, spotkanie z przyrodą i historią kraju pięciokrotnie większego od Polski. Podróż ta to niepowtarzalna okazja do zanurzenia się w egzotycznej dla nas kulturze, możliwość zasmakowania koczowniczego życia podczas nocowania w jurtach, przejażdżki po bezkresnych pustkowiach pośród zmieniających się krajobrazów. Ten wyjazd to jedyna w roku okazja do uczestniczenia w dorocznym święcie Naadam. To igrzyska sportowe, w których rywalizacja odbywa się w trzech tradycyjnych dziedzinach: zapasach, strzelaniu z łuku i wyścigach konnych, znanych od czasów Czyngis Chana. Zjeżdżają na nie Mongołowie z…
pokaż więcej
Wycieczka do Mongolii to wyprawa przez pustynię i stepy, spotkanie z przyrodą i historią kraju pięciokrotnie większego od Polski. Podróż ta to niepowtarzalna okazja do zanurzenia się w egzotycznej dla nas kulturze, możliwość zasmakowania koczowniczego życia podczas nocowania w jurtach, przejażdżki po bezkresnych pustkowiach pośród zmieniających się krajobrazów. Ten wyjazd to jedyna w roku okazja do uczestniczenia w dorocznym święcie Naadam. To igrzyska sportowe, w których rywalizacja odbywa się w trzech tradycyjnych dziedzinach: zapasach, strzelaniu z łuku i wyścigach konnych, znanych od czasów Czyngis Chana. Zjeżdżają na nie Mongołowie z całego świata. Ułan Bator staje się stolicą kolorowego mongolskiego folkloru.

ULAANBAATAR WEATHER

Plan wycieczki

1. DZIEŃ: WARSZAWA - MOSKWA - UŁAN BATOR

Wylot z Warszawy lub z innego, wskazanego przez Państwa lotniska. W przypadku wylotu z Warszawy, przelot do Moskwy i przesiadka na nocny samolot do Ułan Bator.

Spodziewamy się, że grupa będzie niewielka. Dla każdego z Państwa kupimy indywidualny bilet, z dowolnego lotniska.

 

 

2. DZIEŃ: UŁAN BATOR

Wczas rano przylot (przyjazd pociągiem) do UŁAN BATOR, spotkanie z przewodnikiem, który poprowadzi naszą wyprawę po Mongolii. Przejazd do PARKU PRZYRODNICZEGO TERELDŻ. Po drodze zatrzymamy się aby zobaczyć ogromny 30 metrowy żelazny monument Chingis Khana na Koniu, a z umieszczonego na jego głowie tarasu widokowego będziemy podziwiać tamtejszy krajobraz.

Do Parku Tereldż docieramy na śniadanie. Po śniadaniu zakwaterowanie w obozie. Tereldż jest znany z pięknych formacji skalnych, między innymi ŻÓŁWIEJ GÓRY. W trakcie zwiedzania parku zobaczymy mieszczący się w górach buddyjski klasztor ARIJABAL. Następnie udajemy się do naszego obozowiska na obiad. Dla chętnych przejażdżka na koniach. Czas wolny, kolacja, nocleg w jurtach.

 

 

3. DZIEŃ: BAGA GAZRIIN CHULUU

Rano po sniadaniu w bazie wyruszamy na naszą wyprawę w stronę pustyni GOBI, drugiej najstarszej pustyni na świecie. Czeka nas całodniowa wycieczka do BAGA GAZRIIN CHULUU. To malownicze miejsce jest jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów pustyni Gobi, znajdują się tam również ruiny małego klasztoru buddyjskiego a cały teren obfituje w różnorodne gatunki dzikich zwierząt takich jak, kozice Argal, drapieżne koty, orły, sępy i wiele innych. Na miejsce docieramy po południu, zatrzymujemy się w bazie turystycznej. Oprócz niezwykłych formacji skalnych zobaczymy tam także pozostałości pierwszego otwartego teatru Mongolskiego. Pozostaje nam wiele czasu na zwiedzanie i spacery. Kolacja. Nocleg w jurtach.

 

4. DZIEN: TSAGAN SUVARGA

Po śniadaniu ponownie ruszamy w dalszą drogę zwiedzania przestrzeni wzbudzających podziw jak i grozę pustyni Gobi. Wczesnym popołudniem docieramy do TSAGAN SUVARGA. To niesamowite formacje białych i różowych klifów sięgających nawet do 30 m wysokości. Skałom tym wiatr i woda nadały przedziwne kształty. Dojeżdżamy do miejsca odkrycia datowanych na okres brązu petroglifów przedstawiających ludzi polujących na dzikie zwierzęta. Są to jedne z najcenniejszych zabytków tego typu na świecie.

Zatrzymujemy się u rodziny koczowniczej, poznajemy obyczaje ludzi mieszkających w tych surowych terenach pustyni , spróbujemy ich jedzenia. Po niecodziennych widokach i przeżyciach udajemy się do naszej bazy, odpoczynek i nocleg w jurtach.

 

5. DZIEŃ: GURVAN SUIKHAN

Rano po śniadaniu jedziemy do Parku Narodowego GURVAN SAIKHAN, (z mongolskiego trzy piękna Gobi). Przy wjeździe do Parku Narodowego zwiedzamy muzeum, w którym znajdują się odkryte przez archeologów jaja, kości i szkieletów dinozaurów oraz innych zwierząt zamieszkujących te tereny na przestrzeni dziejów. Obiad. Idziemy dalej pieszo nad tak zwany WĄWÓZ SĘPÓW. Dno wąwozu przez cały rok jest skute lodem. Wracamy do bazy turystycznej, gdzie czeka nas gorąca woda, kąpiel, kolacja i nocleg.

 

6. DZIEŃ: BAYANZAG

Mongolskie śniadanie i dalej ruszamy w naszą niesamowitą podróż ku płonącym klifom BAJANZAG. Po drodze obiad. Przejazd w miejsce gdzie amerykańscy paleontolodzy odnaleźli kości i jaja dinozaurów, które żyły na ziemi 160 milionów lat temu. Od ponad stu lat prowadzone są tu badania rozpoczęte przez amerykańskiego paleontologa Roya Chapmana. Kolacja i nocleg w jurtach.

 

7. DZIEŃ: ONGIJN CHIJDIJN

Rano śniadanie. Wyjeżdżamy powoli z obszaru pustyni Gobi. Stopniowo znikają nam z oczu piaski, a pojawiają się rozległe trawiaste obszary stepowe. Jedziemy przez wąwóz przy górach Delgerchaan nad rzeką Ongi. Obiad. Niedaleko rzeki znajdują się ruiny dwóch klasztorów buddyjskich o wspólnej nazwie ONGIJN CHIJDIJN. W czasach przedkomunistycznych były one największymi klasztorami w Mongolii, zamieszkiwanym przez ponad tysiąc mnichów. Zwiedzamy klasztory. Kolacja i nocleg w obozowisku.

 

8. DZIEŃ: KARAKORUM

Po śniadaniu i wykwaterowaniu jedziemy w stronę dawnej stolicy Mongolii KARAKORUM, założonej około 1220 roku przez Chingis Chana. Dziś Mongołowie nazywają je KHARAHORIN. Po drodze do miasta obserwujemy przestrzenie usiane stadami kóz, owiec, krów, jaków, koni i wielbłądów. Pasącym się stadom towarzyszą jastrzębie, orły, sokoły i inne ptaki. Podczas zwiedzania ruin zamku, będziemy mieli możliwość robienia zdjęć w narodowych strojach Mongolskich, zdjęć z orłem czy wielbłądem oraz do zakupu pamiątek. Zwiedzimy również ERDENE ZUU – funkcjonujące do dziś najstarsze znajdujące się w Mongolii buddyjskie miejsce kultu - klasztor otoczony 108 białymi słupami. Obok klasztoru znajduje się muzeum miasta Karakorum. W trakcie zwiedzania poznamy wiele historii związanych z dawną stolicą wielkiego wodza. Kolacja. Nocleg w jurtach, w obozowisku.

 

9. DZIEŃ: PARK NARODOWY CHUSTAJN

Zaraz po śniadaniu wyruszamy w drogę w stronę Ułan Bator, oglądając cały czas łagodne pasma górskie docieramy do PARKU NARODOWEGO CHUSTAJN, gdzie od wielu lat otacza się ochroną dziko żyjące tu konie Przewalskiego (Takhi). Gatunek ten został uznany w latach 70-tych XX wieku za wymarły na wolności. 1993 roku Park Chustajn został przekształcony w Specjalną Strefę Ochrony. Obecnie w parku żyje około 350 osobników. Największą atrakcją parku jest możliwość podglądania dziko żyjących koni. Oprócz nich, w parku występuje wiele innych gatunków zwierząt: czerwone jelenie, sarny, dziki, dzikie owce, koziorożce, świstaki, szare wilki, rysie, lisy i borsuki, a także ponad 200 gatunków ptaków i liczne gatunki owadów. Na miłośników flory czeka bogactwo roślin naczyniowych, porostów, mchów i grzybów. Obiad i kolacja w bazie Chustajn. Nocleg w jurtach w obozie turystycznym.

 

10. DZIEŃ: PARK CHUSTAJN – NAADAM

Rano śniadanie i wyjazd do Ułan Bator. Po zakwaterowaniu w hotelu udajemy się na otwarcie i ceremonie najważniejszego święta Mongolii – Naadamu. NAADAM to sportowe igrzyska łączące trzy pasje Mongołów: wyścigi konne, zapasy i łucznictwo. Ceremonii otwarcia towarzyszy wojskowa muzyka. Swoją obecnością uświetniają ja mnisi, ubrani w tradycyjne stroje. Wieczorem wszyscy wybierzemy się na niezwykle widowiskowy koncert NARODOWEGO ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA. Zaraz po koncercie udamy się na pożegnalną kolację.

W drodze powrotnej do hotelu zajdziemy do głównego centrum handlowego Inivermag, będzie to możliwość zakupu wyrobów z kaszmiru czy wielbłądziej sierści. Można kupić tu upominki oraz inne oryginalnych rzeczy. Nocleg w hotelu.

Dla chętnych w tym dniu wycieczka po mieście.

Naadam – tradycyjne święto Mongołów, odbywa się co roku na początku lipca. Święto państwowe Mongolii, wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Nazwa zabawy pochodzi od mongolskiego słowa naadach, co oznacza „grać, dobrze się bawić”. Historia rozgrywek sięga czasów imperium Hunów. Pierwsze wzmianki o Naadamie w obecnym kształcie pochodzą z czasów Czyngis-chana, gdy urządzano konkurs sprawności wojowników, a jednocześnie szamanistyczne obrzędy dedykowane duchom. Składa się z trzech męskich gier – zapasów, łucznictwa i wyścigów konnych. Tradycyjnie w igrzyskach brali udział tylko mężczyźni, jednak teraz sytuacja nieco się zmienia. Kobiety chętnie uczestniczą w strzelaniu z łuku i wyścigu konnym. Uczestników obowiązują tradycyjne stroje i zasady, które ukształtowały się kilka wieków temu.

 

11. DZIEŃ: UŁAN BATOR

Śniadanie w hotelu, transfer na lotnisko. Wylot.

 

 • Do zrealizowania programu w podanej cenie wystarczy, że grupa składa się z 4 osób. Na Państwa życzenie, możemy zorganizować podobny wyjazd w innym terminie – w takim przypadku czas przeznaczony na udział w święcie Naadam zostanie przeznaczony na dokładniejsze zwiedzanie Ułan Bator.
 • Grupy składające się z mniej niż 11 osób będą obsługiwane bez pilota ale z polskojęzycznym przewodnikiem towarzyszącym grupie przez cały czas pobytu w Mongolii.

W cenie

Cena zawiera

 • Bilety wstępu na święto Naadam;
 • Usługi lokalnego przewodnika polskojęzycznego;
 • Noclegi w hotelach w Ułan-Bator i bazach turystycznych (w dwu-czteroosobowych jurtach ze wspólnymi łazienkami);
 • Wyżywienie: 3x dziennie;
 • Napoje na całej trasie;
 • Wszystkie przejazdy i transfery samochodami terenowymi z klimatyzacją i z doświadczonymi kierowcami;
 • Bilety wstępu;
 • Przejażdżki na koniach,
 • Ubezpieczenie KL, NNW;
 • Opieka pilota z Polski przy grupach jedenastoosobowych i większych;
 • Składkę na turystyczny fundusz gwarancyjny wysokości 13 zł/os i składkę do turystycznego funduszu pomocowego 13 zł/os. Więcej informacji na stronie biura w zakładce „dla klientów”;
 • Vat.

Cena nie zawiera

 • Biletów lotniczych (około 3000 zł);
 • Lokalnych napiwków;
 • Napojów alkoholowych;
 • Wizy mongolskiej (400 zł);
 • Wydatków osobistych;
 • Dopłat do pokoju 1 osobowego;
 • Dopłaty do pokoju 1 osobowego (320 PLN/doba)
 • Dopłaty do jurty z pojedynczym zakwaterowaniem (200 PLN/doba)

Uwagi

DODATKOWE INFORMACJE:

Granica:
Przy przekroczeniu granicy wymagana jest wiza. Do jej uzyskania konieczny jest paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Mongolii, prawidłowo wypełniony wniosek wizowy, dwa zdjęcia. W wyrobieniu wizy pomogą Państwu pracownicy biura.

Transport na miejscu:
Podróż po bezdrożach, na których trzęsie czasami samochodem.

Wyżywienie:
Menu zgodne z miejscową kuchnią i zwyczajami, warto przygotować się na zmianę menu i ewentualne kłopoty żołądkowe, towarzyszące niektórym osobom przy zmianie zwyczajów żywieniowych.

Ubranie i wyposażenie:
Należy przygotować się na róże warunki atmosferyczne – długie przebywanie na świeżym powietrzu i w trudniejszych warunkach (przejazdy uazami, nocleg w jurcie); Warto mieć: wygodne buty trekkingowe, adidasy, sandały, klapki, kurtkę chronią przed wodą i wiatrem, czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, latarkę, najlepiej typu „czołówka”, krem z wysokim filtrem, środki przeciw komarom, lornetkę, podręczną apteczkę.

 

WARTO WIEDZIEĆ:

Waluta
Obowiązującą walutą jest tugrik, który dzieli się na 100 möngöm. Kod walutowy tugrika to MNT. Przy wymianie najmilej widziane są dolary. 1 USD = ok. 2700 tugrików. Lokalną walutę najlepiej kupić na miejscu, wymieniając dolary. W dni świąt państwowych banki i kantory są nieczynne.

Płatność kartą
Najlepiej płacić gotówką ale w niektórych miejscach można płacić również kartą Visa lub Master Card. W Ułan Bator są bankomaty. Na temat wysokości opłat pobieranych przy płatności kartą i korzystaniu z bankomatów za granicą prosimy dowiadywać się w swoim banku.

Czas
Po przyjeździe do Ułan-Bator należy przesunąć zegarek o 6 godz. do przodu.

Pogoda
Pogoda Mongolii cechuje się małą ilością opadów, małym zachmurzeniem, ciepłym latem, chłodną i długą zimą oraz dużymi amplitudami temperatur. Średnie temperatury w miesiącach letnich (czerwiec–sierpień) oscylują między 17 a 25 ⁰C, na pustyni Gobi dochodzą nawet do 40 ⁰C. W najzimniejszym miesiącu, lutym, temperatura spada poniżej -30 ⁰C.
Na pustyni warto przygotować się do zauważalnej różnicy temperatur, w dzień należy się spodziewać około 30- 40⁰C, nocą ok 10-15 ⁰C.

Co kupić na pamiątkę
Mongolia słynie z produkcji wyrobów z kaszmiru, ale też z wełny Jaka, wielbłąda czy wyrobów skórzanych. Dla koneserów pamiątek , suwenirów lub antyków również znajdzie się wiele propozycji. W sklepach bez problemu można płacić kartami kredytowymi .

Dystans
Odległości pokonywane w każdym dniu są różne, od 100 do 350 km. Średnio każdego dnia przejeżdżamy 150 - 200 km po bezdrożach samochodami terenowymi.

Jurty
Podczas pobytu w Mongolii większość noclegów przewidziano w gerach, czyli jurtach. Jest to tradycyjne mieszkanie ludu koczowniczego Mongolii. Warto wiedzieć, że wchodząc do jurty, nie wolno stawać na próg, warto również uważać na głowę, ponieważ drzwi wejściowe są niskie. Po wejściu trzeba siadać po prawej stronie. Środkowa i północna część jurty są ważną przestrzenią w życiu rodziny nomadów, a lewa strona tradycyjnie jest uważana za przeznaczoną dla kobiet.
Jurty w których mieszkają turyści są bardziej dostosowane do warunków europejskich. Łazienki i toalety znajdują się w oddzielnych budynkach.
Podczas pobytu będzie okazja do zwiedzania tradycyjnych jurt prawdziwych nomadów. Warto przygotować się do odwiedzin i mieć ze sobą drobne prezenciki dla małych dzieci.

Napiwki
Dawanie napiwków nie jest obowiązkowe ale jest powszechniejsze niż w Polse. O wysokości napiwków dla osób obsługujących wycieczkę na miejscu decyduje grupa. Wysokość zależy od długości wyjazdu i liczby jego uczestników.

©️ Obrazy użyte na podstawie licencji od Shutterstock.com lub pixabay.com, lub własne BT "Bezkresy" s.c.

Mapa, zamieszczona na stronie, ma charakter podglądowy.

Zapytaj o cenę

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.