Sprawdź co ciekawego publikujemy w mediach społecznościowych! Obserwuj relacje w wycieczek!

Azerbejdżan – Sylwester w Baku

Azerbejdżan – Sylwester w Baku

KrajAzerbejdżan
Transportsamolot
Wyjazd zWarszawa
Cena: od 7185 PLN

Drukuj program

Terminy

Termin: 2019-12-27 - 2020-01-03 | 8 dni Cena: 7185 PLN

Opis oferty

pokaż więcej

Plan wycieczki

DZIEŃ 1 (27.12): Warszawa – Baku

Wylot z Polski. Przylot do Baku. Transfer do hotelu.

DZIEŃ 2 : Baku

Przylot do Baku, transfer do hotelu. Nocleg. Śniadanie.
Zwiedzanie BAKU. Żadne miasto na Kaukazie nie zrobiło tak wielkiej kariery i nie przeżyło tak oszałamiająco szybkiego rozwoju jak Baku. Ze stosunkowo niedużej, jeszcze w połowie XIX w., miejscowości, Baku zmieniło się w ogromne miasto, które stało się stolicą Azerbejdżanu. Swoje złote lata  Baku miało na przełomie XIX - XX w., w okresie słynnej gorączki naftowej, kiedy stało się światową stolicą nafty. Te czasy pozostawiły najpiękniejsze budowle miasta, zbudowane w charakterystycznej dla niego architekturze. W dniu dzisiejszym Baku to największe i najbogatsze miasto Kaukazu. To również najbardziej kosmopolityczne, wielonarodowościowe i wielokulturowe miasto Azerbejdżanu.

Najstarsza część miasta İçərişəhər wpisana na listę UNESCO. To serce Baku i ta część miasta, która do tej pory zachowała koloryt dawnego Baku - charakterystyczne wąskie, małe uliczki, specjalnie tak zbudowane, aby osłabić siłę silnych zimowych wiatrów, podwórka, zaułki, stare domy z oszklonymi balkonami şüşəbənd.
Şirvanşahlar Sarayı (Pałac Szirwanszachów) wpisany na listę UNESCO.
Położony na wzgórzu, najwyższym punkcie İçərişəhər, pałac był jedną z rezydencji władców Szirwanu, państwa istniejącego w IX-XVI w. na terenie Azerbejdżanu i płd. Dagestanu. Najstarsze budowle w kompleksie pałacowym powstały w końcu XIV w., ale większość z nich powstała w latach 30-40-tych XV w. za panowania szirwanszacha Chalilullaha I, kiedy Szirwan przeżywał okres największego rozkwitu.
Centrum miasta z architekturą okresu słynnej gorączki naftowej z przełomu XIX - XX w.
Niewiarygodnie szybki rozwój miasta, na przełomie XIX-XX wieku spowodował, że do Baku przybyło wielu architektów. Ludzie wzbogaceni na wydobyciu ropy naftowej zamawiali  do zaprojektowania wiele kamienic i domów czasem przypominających całe pałace. Ogromną  i decydującą rolę w zabudowie miasta odegrali polscy architekci, którzy zapoczątkowali w tym okresie oryginalny, niepowtarzalny styl okrzyknięty bakińską secesją.
Muzeum Historyczne

Muzeum mieści się w byłej rezydencji, najbardziej znanego bakińskiego milionera epoki gorączki naftowej Zeynalabdina Tağıyeva, zbudowanej w latach 1893-1902, przez polskiego architekta Józefa Gosławskiego. Ogromny budynek, który zajmuje cały kwartał często jest nazywany pałacem Tağıyeva. Bardzo okazałe są udostępnione do zwiedzania prywatne salony. Znajdujące się tu obecnie muzeum historyczne, ma najbardziej bogatą kolekcję eksponatów i najbogatszą ekspozycję ze wszystkich historycznych muzeów Azerbejdżanu. Przedstawione są tu eksponaty z różnych epok poczynając od człowieka pierwotnego do czasów współczesnych.
Powitalna kolacja w regionalnej restauracji z  kilkoma i miejscowym alkoholem. Nocleg w Baku.

DZIEŃ 3 (29.12): Baku - Şamaxı - Oğuz

Śniadanie. Przejazd na zachód kraju wzdłuż południowych skłonów Wielkiego Kaukazu.
Przyroda jest tu naprawdę piękna. Południowe skłony Kaukazu na zachód od İsmayıllı są pokryte gęstymi lasami, rzeki w swym górnym biegu płyną w malowniczych wąwozach. Gdy podróżujemy przy dobrej pogodzie, niezapomnianych wrażeń dostarczają widoki panoramy Wielkiego Kaukazu.
Mauzoleum Diri Baba w Mərəzə.
Położone w wąwozie duże mauzoleum, sprawia wrażenie jakby było przymocowane do skały. Zbudowane je w 1402 r., za panowania szirwanszacha Ibrahima I, dla sufickiego myśliciela
i pustelnika. Obok mauzoleum położony jest spory cmentarz, na którym stoi wiele starych płyt  z  inskrypcjami w alfabecie arabskim.

Cümə meczet w Şamaxı 
Miasto Şamaxı (Szamachy, Szemacha)
, było odnotowane jeszcze przez antycznych autorów. Największy rozkwit i świetność osiągnęło pod rządami szirwanszachów, kiedy stało się stolicą Szirwanu i było znane szeroko poza jego granicami. Mury Şamaxı widziały wtedy wiele przybywających tu poselstw z różnych krajów. Miasto i jego okolice słynęły z produkcji jedwabiu                             i wyrobu tkanin jedwabnych, bardzo cenionych na rynkach Europy. Przyjeżdżali tu za nimi kupcy wenecjańscy   i genueńscy.

Cümə meczet w Şamaxı, z VIII w., był drugim po meczecie w Derbencie meczetem powstałym                 na Kaukazie. Wielki meczet, bardzo okazale prezentuje się po zakończonej w 2013 r. gruntownej restauracji.

Ośrodek turystyczny i baza sportów zimowych Tufandağ koło Qəbələ.

Rejon Qəbələ to jedne z najpiękniejszych okolic Azerbejdżanu. Znajdziemy tu piękne lasy, wysokie góry, rwące górskie rzeki. Niedawno powstały, malowniczo położony ośrodek turystyczny i baza sportów zimowych Tufandağ to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typy na Zakaukaziu. Wjazd kolejką linową na wysokość 1920 m. W miarę wznoszenie się w górę otwierają się coraz efektowniejsze i coraz piękniejsze widoki.

Cerkiew w miejscowości Nic.
Nic jest miejscem unikalnym. To jedyna wieś w Azerbejdżanie w większości zamieszkiwana przez Udinów, potomków kaukaskich Albanów. Wśród narodów zamieszkujących Azerbejdżan, Udini będący w prostej linii potomkami Albanów, zajmują miejsce szczególne. Ze wszystkich kaukaskich narodów, których korzenie są związane z Kaukaską Albanią, Udini nie tylko zachowali język   i kulturę, ale jako jedyni pozostali przy chrześcijaństwie, mimo likwidacji Kościoła Albańskiego   w 1836 r. przez władze carskie. W języku azerbejdżańskim nazwę wioski wymawia się jak Nidż, sami natomiast Udini nazywają ją Niż co oznacza „błotniste miejsce”. Wiosną i jesienią, kiedy często idą deszcze wioska potwierdza prawidłowość swej nazwy. Dzięki wilgotności powietrza wszędzie jest jednak bujna zieleń. Obejścia udińskich domów są ogromne i obsadzone krzewami orzechów laskowych. Najstarszą cerkwią w Nic jest Cotari (Dżotari). Miejscowa tradycja mówi, że została ona zbudowana na fundamencie jeszcze starszej albańskiej cerkwi.

Przejazd do leżącego u podnóża pokrytych lasami gór miasteczka Oğuz.
Biesiada u miejscowych mieszkańców i degustacja miejscowego samogonu.
W dziedzinie wyrobu samogonu Azerbejdżan zajmuje przodującą pozycję na Kaukazie                                i w całym byłym Związku Radzieckim. Miejscowy samogon jest wyrabiany w szerokim asortymencie i posiada bardzo dobrą jakość. Jest robiony tylko z owoców i w rachubę nie wchodzą ziemniaki, drożdże czy cukier. Filtruje się go przez węgiel drzewny, czasem też węgiel drzewny daje się do kotła w czasie drugiego pędzenia. W czasie biesiady podawane są zakąski i potrawy regionalnej kuchni.

Nocleg w Oğuz.

DZIEŃ 4 (30.12): Oğuz - Şəki – Baku.

Śniadanie.Przejazd do miasta Şəki (Szeki).
Zwiedzanie Şəki - to z najstarszych i najpiękniej położonych miast Azerbejdżanu, jest żelazną pozycją na tej trasie i obok Baku najczęściej odwiedzanym miastem. Malownicze rozmieszczenie domów wśród bujnej zieleni górzystego terenu, interesujące zabytki, rzemiosła, kuchnia, zapewniają Şəki trwałą popularność wśród turystów. Jego przyjaźni mieszkańcy tworzący folklor, koloryt i atmosferę miasta to temat dla oddzielnej opowieści. Szekińcy są jedną z najbardziej barwnych społeczności Azerbejdżanu.

Xan Sarayi (Pałac Szekińskich Chanów) z XVIII w,, kandydat do wpisania na listę UNESCO.
Pałac posiada piękną fasadę, przed którą rosną dwa imponujące platany posadzone w 1530 r. Wewnątrz znajdują się bardzo bogate malowidła o żywej, intensywnej kolorystyce. Atmosferę pałacu tworzą też barwne okna şəbəkə. Słoneczne światło przebijające się przez okna do pałacu, przelewa się różnymi kolorami, jak tęcza po deszczu.
Şəkixanovların evi (Dom rodziny Şəkixanov).                                                                                           Bardzo okazały dom z XVIII w. należący ongiś do krewnych szekińskich chanów. Jego wnętrza przypominają pałac szekińskich chanów.

Centrum tradycyjnych rzemiosł.
Şəki tradycyjnie słynęło z rzemiosł, które zachowały się do dziś. W centrum można obejrzeć  i kupić m.in. tradycyjne jedwabne kobiece chusty Kəlağayı, hafty, kaukaskie czapki, tradycyjne okna şəbəkə.

Karvansaray.                                                                                                                                                        Zabytkowy karawanseraj z XVIII w., przekształcony w znany hotel. Panuje tu bardzo nastrojowa atmosfera, w którą wkracza się już po przekroczeniu wielkich, starych drewnianych wrót wejściowych.
Sklepy ze słodyczami.
Szekińcy bardzo lubią słodycze. Przechadzając się po ulicach miasta często można spotkać sklepy je sprzedające. W każdym sklepie dadzą spróbować wyrobów, więc można smakowo ocenić na co ma się ochotę.
Albańska cerkiew w miejscowości Kiş.
Wioska Kiş jest bardzo pięknie, malowniczo położona wśród zielonych gór. W Kiş znajduje się najstarsza cerkiew chrześcijańska na Kaukazie, którą kronikarze nazywali matką wschodnich cerkwi. Była ona obdarzana szczególną czcią w Kaukaskiej Albanii.

Przejazd do Baku. Kolacja z regionalną kuchnią. Nocleg w Baku.

DZIEŃ 5 (31.12): Baku – SYLWESTER 2018                                                                                                      

Śniadanie. Dzień w Baku

Swego rodzaju fenomenem jest to, że w Azerbejdżanie, gdzie zdecydowana większość ludzi to muzułmanie, Nowy Rok obchodzony według chrześcijańskiego kalendarza jest obok tradycyjnego święta Novruz najbardziej hucznie obchodzonym świętem. Bezsprzecznie dodaje to tylko kolorytu miejscowej kulturze nie zamykającej się przed wpływami z zewnątrz.

Centrum Baku jest pięknie oświetlone w noc Sylwestrową i wygląda bardzo efektownie. O północy zaczyna się pokaz sztucznych ogni i cała kanonada fajerwerków.

Centrum Kulturalne Heydara Aliyeva.                                                                                                                            Jeden ze sztandarowych projektów Zahy Hadid. Zmarła w 2016 r. najsłynniejsza kobieta architekt została wyróżniona za ten projekt nagrodą Design Museum’s Design of the Year Award 2014. Zaha Hadid, założycielka Zaha Hadid Architects, była laureatką Nagrody Pritzkera z 2004 roku, uważanej za architektonicznego Nobla. Słynne realizacje i praca akademicka przyniosły jej międzynarodową sławę. Wielofunkcyjny budynek Centrum Kulturalnego to muzeum nieżyjącego już prezydenta, część wystawowa oraz hala koncertowa. W części wystawowej prezentowane są m.in. wyroby rzemiosła artystycznego, tradycyjne instrumenty muzyczne, fotografie, pomniejszone kopie znanych budowli Azerbejdżanu. Odbywają się tu również wystawy sztuki nowoczesnej czy też pokazy kolekcji różnych eksponatów.

Muzeum Dywanów.                                                                                                                                                     Ręcznie tkane dywany to najsłynniejsze i najbardziej znane w świecie rzemiosło artystyczne Azerbejdżanu. Tkanie dywanów ma bardzo starą tradycję, na terytorium Azerbejdżanu dywany wyrabiano jeszcze na długo do naszej ery. Przedstawiali je na swoich obrazach malarze europejscy. Otwarte  w 1967 r. Muzeum Dywanów w Baku było pierwszym tego rodzaju muzeum w świecie. W 2014 r. otwarto nowy budynek muzeum który swoją formą przypomina zwinięty w rulon dywan. Oprócz samych dywanów są tu również wystawiane wyroby wykonane techniką dywanową, tradycyjna odzież i jedwabne chusty, hafty, ceramika, wyroby jubilerskie, ręcznie kute wyroby miedziane, biała broń.

Tradycyjny azerbejdżański stół herbaciany w jednej z najładniejszych herbaciarni miasta urządzonej w stylu regionalnej architektury. Herbata jest tu przyrządzana w samowarze, opalanym węglem drzewnym. Do herbaty podawane są m.in. różne konfitury, rodzynki z orzechami, popularne miejscowe ciasto paxlava.

Wielu turystów robi w ten dzień shopping. W Baku jest dużo centrów handlowych, a ponieważ w Nowy Rok tradycyjnie wręcza się tutaj prezenty w ostatni dzień roku pojawia się wiele towarów i trwa gorączka zakupów.

Impreza Sylwestrowa.

Uwaga.                                                                                                                                                                         Nie wcześniej niż w pierwszej połowie grudnia pojawiają się informacje o imprezach sylwestrowych. 

Nocleg w Baku.

DZIEŃ 6 (01.01): Baku – Qobustan - Baku                 

Śniadanie.

Uwaga: Zakładając, że wszystkie osoby wezmą udział w imprezie sylwestrowej, która zwykle trwa do godzin późnonocnych/wczesnorannych, wyjazd z hotelu nastąpi w okolicach południa.

Meczet  Bibi Heybət.                                                                                            Ten położony na samym krańcu Baku meczet posiada duże znaczenie kultowe. Obecny bardzo okazały meczet został zbudowany praktycznie od podstaw w końcu lat 90-tych na miejscu starego meczetu z 1282 r. zburzonego w 1936 r. W czasie swej podroży po Kaukazie w latach 50tych XIX w. odwiedził go Aleksander Dumas, opisujący jego w swoich wspomnieniach.

Przejazd do miejscowości Qobustan. Park Narodowy Qobustan.                                                                                                                           Na terenie parku wpisanego na listę UNESCO znajdują się znane rysunki naskalne. Rysunki Qobustanu to swego rodzaju ilustrowana historia wschodniego Zakaukazia od epoki mezolitu do średniowiecza. Według niektórych naukowców, wiele z tych rysunków miało znaczenie rytualno-kultowe. Na skałach Qobustanu są przedstawione sceny polowań, walk, pracy, zbioru urodzaju. Często występują wizerunki przedstawicieli ówczesnego świata zwierzęcego. Liczne są też rysunki scen obrzędowych. Cenność rysunków Qobustanu polega na tym, że przedstawiono w nich te strony codziennego życia dawnych ludzi, o których nie można uzyskać informacji z innych źródeł. Fascynującym znaleziskiem jest napis wyryty przez jedną  z centurii XII legionu rzymskiego Fulminata. Oddział ten zapuścił się w I w.n.e. do wybrzeżyMorza Kaspijskiego.

Powrót do Baku. Kolacja z regionalną kuchnią. Nocleg w Baku.

DZIEŃ 7 (02.01): Półwysep Abşeron

Śniadanie.

Zwiedzanie półwyspu Abşeron (Abszeron).
Półwysep, na którym leży Baku nosi nazwę Abşeron. Historia tego regionu na przestrzeni całych wieków była ściśle związana z dziejami Baku. W dawnych czasach, w związku z istniejącymi tutaj „wiecznymi ogniami”, samoczynnie płonącymi w miejscach wyjścia naturalnego gazu, bardzo silne wpływy na tym terenie miał zoroastryzm, w którym kult ognia ma wielkie znaczenie. Półwysep posiada bardzo upalny klimat, średnia roczna opadów atmosferycznych wynosi około 200-300 mm. Lato jest bardzo gorące, suche, praktycznie bez opadów, temperatura osiąga nawet +43°C. Dzięki temu, pod gorącym słońcem rodzą się owoce o dużej zawartości cukru. Abşeron zasłynął również z uprawy szafranu.

Meczet w Əmircan
Jeden z najpiękniejszych meczetów Abşeronu, z 1906 r., ufundowany przez znanego milionera epoki gorączki naftowej Murtuza Мuxtarova, który urodził się w Əmircan. Bardzo okazały meczet posiada dwa wysmukłe wysokie minarety. Równie efektowne jest jego wnętrze ze ścianami pokrytymi finezyjnym kamiennym ornamentem.

Światynia Ognia „Atəşgah" w Suraxanı.
Jest to swego rodzaju unikalny obiekt. Nazwa Atəşgah oznacza „Dom ognia”. Teren na którym znajduje się świątynia, przez wiele wieków było znane, jako miejsce wyjścia na powierzchnię ziemi gazu ziemnego, gdzie płonęły „wieczne ognie”. Na tym miejscu we wczesnym średniowieczu znajdowała się zoroastriańska świątynia ognia. Po wkroczeniu na Kaukaz Arabów, wskutek postępującej islamizacji miejscowej ludności, miejsce to stopniowo utraciło swe kultowo-religijne znaczenie. Kult ognia odrodził się tutaj od XV w. za sprawą Hindusów. Dzięki ożywionym kontaktom handlowym na teren Abşeronu docierało wielu kupców z Indii, którzy roznosili wieści   o niegasnących abszerońskich ogniach. W kilku miastach Azerbejdżanu, w tym w Baku, istniały kolonie kupców hinduskich. W ślad za kupcami wyruszali też na Abşeron pielgrzymi – czciciele ognia. W ciągu XVII w. bogaci hinduscy kupcy zbudowali świątynię ognia, a przy niej cele dla pielgrzymów.

Zamek w Mərdəkan.
Na stosunkowo niedużym obszarze półwyspu znajduje się wiele baszt, z reguły otoczonych murem   i przypominających małe zamki. Niektórzy uczeni są zdania, że były one zoroastriańskimi świątyniami (obecny wygląd niektórych z nich jest efektem współczesnej rekonstrukcji), na co wskazuje m.in. to, że raczej nie nadawały się one do celów obronnych. W Mərdəkan znajduje się jeden z bardziej okazałych baszt-zamków z 22-metrową wieżą, pochodzący z 1187 r.
Mauzoleum Mir Mövsüm Ağa Ziyarətgahı w Şüvələn
Miejsce pielgrzymek i religijnego kultu miejscowej ludności. Pochowany tutaj w 1950 r., Mir Mövsüm Ağa, był postacią niezwykłą, nie wpisującą się w sowiecką rzeczywistość. Już za życia uznawano go za świętego i otoczony był mistyczną aurą. Powstała w latach postsowieckich na miejscu jego pochówku bardzo efektowna budowla, która miejscami przypomina budowle Samarkandy. Znajdująca się wewnątrz płyta grobowa jest ogrodzona piękną kratą ze srebra.
Yanar Dağ
Jedno z najciekawszych miejsc na Abşeronie i zapewnie najbardziej intrygujące. Nazwa Yanar Dağ oznacza „Płonąca Góra". Znajdują się tu naturalne, płonące od wieków ognie, w miejscach wyjścia gazu ziemnego na powierzchnię ziemi. Zapewnie w takich miejscach narodził się kult ognia, kiedy prehistoryczni ludzie tracący tyle czasu i wysiłku na jego rozniecenie, z podziwem patrzyli, jak płonie on samoistnie. Już w zamierzchłych czasach do efektu samo płonącego gazu wydzielającego sie na Abşeronie przywiązywano magiczną, wręcz boską siłę. Ludzie składali hołd ogniowi, który miał dla nich moc oczyszczającą, szukali w nich ochrony i zanosili do niego modły.

Powrót do Baku. Odwiedzenie bazaru. Bakińskie bazary są największymi z azerbejdżańskich bazarów i na nich bardziej widoczny jest koloryt kraju. Zakupy na bazarze to w Azerbejdżanie nie tylko nawyk, ale i wielowiekowa tradycja. Zwłaszcza jeśli chodzi o takie produkty żywnościowe jak mięso, ryby, owoce, warzywa, zdecydowana większość mieszkańców Azerbejdżanu robi większe zakupy nie w sklepach czy supermarketach, ale na bazarze. Trafiają tu owoce, warzywa, zielenina i zioła tylko co zebrane w sadach i ogrodach. Najbardziej znanym bakińskim bazarem jest Təzə Bazar. Można kupić świeże i suszone owoce, zioła, przyprawy, czarny kawior, wędzonego jesiotra, azerbejdżańską herbatę.

Kolacja z regionalną kuchnią. Nocleg w Baku.

DZIEŃ 8 (03.01): Baku - Warszawa

W nocy transfer na lotnisko. Wylot z Baku.

W cenie

Cena zawiera

 • Bilet lotniczy Warszawa - Kijów - Baku - Kijów - Warszawa
 • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych z łazienkami: 6 noclegów w w Baku w hotelu 5*, 1 nocleg w Oguz w hotelu 4*
 • Wyżywienie: 4 kolacje z regionalną kuchnią, w tym powitalna kolacja – 4 dania (w tym specjalny rodzaj płowu (król azerbejdżańskiego stołu), przystawki, samogon z brzoskwiń, wino.
 • 1 biesiada z degustacją samogonu – podawane są zakąski i potrawy regionalnej kuchni.
 • 7 śniadań w cenie noclegu
 • Transport autokarem
 • Usługi miejscowych przewodników rosyjsko / angielskojęzycznych
 • Bilety wstępów do muzeów; w Baku: Pałac Szirwanszachów, Muzeum Historyczne. Muzeum Dywanó1)w, Centrum Kulturalne Heydara Aliyeva, w Szeki: Pałac Szekińskich Chanów, zabytkowy dom rodziny Şəkixanov oraz Albańska cerkiew w Kiş, Światynia Ognia „Atəşgah" w Suraxanı, Zamek w Mərdəkan, Yanar Dağ                                                                                                                                   
 • Usługi pilota w grupach od 10 osób
 • Ubezpieczenie KL, NNW

Cena nie zawiera

 • wizy azerbejdżańskiej –  ok. 30 EUR (oczekiwanie na e-wizę trwa ok. 3 tygodni)
 • usług pilota w grupach poniżej 10 osób
 • napojów alkoholowych do posiłków
 • zwyczajowych napiwków ok. 35 USD
 • dopłata do pokoju jednoosobowego: 3885 PLN

Uwagi

 • Cena przy grupie 14 uczestników + pilot

INFORMACJE DODATKOWE:

W cerkwiach i meczetach obowiązuje odpowiedni strój – panie chustę na głowę, gdzieniegdzie wymagane są spódnice; panowie – długie spodnie.

Podobne wycieczki

Brak wpisów

Wyślij zapytanie
Skontaktuj się z nami. Mamy wycieczkę specjalnie dla Ciebie.

Wysyłając formularz potwierdzasz, że akceptujesz politykę prywatności i nie wnosisz zastrzeżeń.